Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Ambasada SAD u BiH: Nijedna vlada ne bi trebalo da sarađuje s Rusijom

Iz Ambasade ističu da je za osudu Dodikova odluka da primi priznanje od Putina, koji je, kako navode, predmet naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine, nezakonite deportacije i nezakonitog premještanja djece

“Niti jedna vlada, na bilo kojem nivou, ne bi trebalo da ostvaruje ili proširuje saradnju s Rusijom, dok ta zemlja sprovodi ‘divljačku agresiju protiv Ukrajine'”, navodi se u odgovoru RSE iz Ambasade SAD u BiH na upit o posjeti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Rusiji i Bjelorusiji.

Kako se navodi, Dodikova posjeta Rusiji i Bjelorusiji „u suprotnosti je s osnovnim vrijednostima evroatlantske zajednice i međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima“, prenosi RSE.

Milorad Dodik, koji je zbog antidejtonskog djelovanja pod sankcijama SAD i Velike Britanije, 21. februara se u Kazanju, u ruskoj Republici Tatarstanu, susreo sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a dva dana ranije, 19. februara, u Minsku, sa bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom.

Putin mu je tom prilikom uručio Orden Aleksandra Nevskog, kojim je Dodik odlikovan u junu prošle godine „za doprinos razvoju saradnje“ između Rusije i BiH.

Iz Ambasade ističu da je za osudu Dodikova odluka da primi priznanje od Putina, koji je, kako navode, predmet naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine, nezakonite deportacije i nezakonitog premještanja djece.

„Lideri na svim nivoima u Bosni i Hercegovini imaju odgovornost da teže demokratskoj, prosperitetnoj i sigurnoj budućnosti koju stanovnici ove zemlje žele i zaslužuju. Put ka toj budućnosti vodi preko Brisela, a ne preko Minska ili Moskve“, zaključuje se u odgovoru američke Ambasade.

Prilikom sastanka sa Putinom, Dodik je istakao da Republika Srpska – jedan od dva entiteta – odbija da se pridruži sankcijama Evropske unije protiv Rusije, te da ne želi ni članstvo u NATO savezu.

Putin je tokom kratkog sastanka dvojice lidera – četvrtog od februara 2022, kada je počela invazija na Ukrajinu – ocijenio da su odnosi RS i Rusije „konstruktivni“.

Dodikovu posjetu su osudile i Delegacija EU u BiH, kao i Kancelarija visokog predstavnika (OHR).

Delegacija EU je podsjetila da je na najvišem nivou rečeno da su evropski put i bliske veze sa Rusijom i Bjelorusijom nespojivi, te da se od BiH očekuje da svoju spoljnu, bezbjednosnu i trgovinsku politiku uskladi sa Unijom.

OHR je naveo da se BiH, kao kandidatkinja za članstvo, „obavezala da slijedi bezbjednosne i spoljnopolitičke smjernice EU“ – što „isključuje saradnju sa državama koje su pod sankcijama, kao i lične sastanke sa šefovima tih država“.

Zbog ruske invazije na Ukrajinu koja je počela 24. februara 2022, SAD, EU, Velika Britanija i njihovi saveznici su uveli niz sankcija protiv Rusije koje, između ostalog, ciljaju privredu i finansijski sistem.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve