Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Đenero: Nema partnerstva sa onima koji vam ne priznaju državu

Hrvatski analitičar Davor Đenero smatra da nema boljih regionalnih odnosa dok Srbiju vode nacionalisti

Nema partnerstva sa Srbijom dok god njene političke elite ne priznaju nezavisnu Crnu Goru. Zato sve izjave srpskog predsjednika Aleksandra Vučića da se smire tenzije nijesu iskrene, dok god srpski ministri onako vrijeđaju sve crnogorsko. Ova prepucavanja neće prestati već će biti sve učestalija u budućnosti – kaže u izjavi za Pobjedu hrvatski analitičar Davor Đenero.

Smatra da dok je ova srpska elita na vlasti nema boljitka u regionalnim odnosima.

– Dok god se u Srbiji ne dogodi nešto da se odustane od ove velikosrspke politike nema boljitka u regionalnim odnosima. Nacionalizam ključa ispod površine i ja ne vjerujem nijednoj poruci Vučića koji poziva na smirivanje tenzija kada je Crna Gora u pitanju. Prosto, ova politička elita u Srbiji ne priznaje crnogorsku nezavisnost i njenu suverenost i vi se možete pozivati na smirivanje tenzije koliko hoćete, ali tu nema uzajamnog poštovanja i povjerenja – kaže Đenero.

Ističe da je Srbija u zavadi sa svima u regionu.

– Vučić neće odustati od nacionalizma, radiće na pogoršanju odnosa sa svima u regionu i mislim da će odnosi Crne Gore i Srbije biti sve gori i gori. Biće tih prepucavanja unedogled, jer ono što govore Dačić i Popović, Vučić stvarno misli – zaključuje Đenero.

Ističe da je novi zakon o vjerskim zajednicama izazvao ponovo buđenje nacionalističke retorike, ali kaže da će Crna Gora istrajati na zaokruživanju svog identiteta.

– Crna Gora ne radi ništa što nije uobičajeno kada je zakon o vjerskim zajednicama u pitanju. Taj model odvojenosti crkve i države je primijenila Francuska. Znači, vjerska imovina je nacionalizovana i data na korišćenje vjerskim zajednicama za njihove potrebe, a u stvari je u svojini države. Data je pod određenim uslovima, ali ostaje javno vlasništvo. I nije mi jasno da je Venecijanska komisija toliko dugo osporavala taj zakon, dok imate takav model u jednoj od vodećih zemalja EU. I da dodam – to je jedini model koji za Crnu Goru osigurava održivost vjerskog života sa jedne strane i sprečava direktno uplitanje druge države – kaže naš sagovornik.

Đenero ističe da Crna Gora mora učiniti sve da se primijeni ovaj zakon, kao i da nastavi sa sprovođenjem reformi.

– Znači, sad se ušlo u to i nema vraćanja, u krajnjem bilo bi nepošteno prema Crnoj Gori, njenim građanima i biračima. Potpuno je jasno da se nećete povući, tu treba izdržati i sklapati što više međunarodnih prijateljstava. Crnogorska diplomatija mora lobirati, pogotovo u Njemačkoj, Francuskoj i Holandiji, koje usporavaju proces proširenja – kaže Đenero.

Ističe da se na Zapadnom Balkanu otvara još jedno žarište.

– Region upada ponovo u vatru i jako se bojim destabilizacije Albanije. To je susjed Crne Gore i posljedice po vas mogu biti veoma ozbiljne i toga se plašim. Sve se vraća nazad, dok EU odlaže sve sastanke koji se tiču pregovora sa regionom – zaključuje Đenero.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve