Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

ASK: U našoj nadležnosti nije da funkcionerima utvrdimo prestanak funkcije, Agencija pokreće prekršajne postupke protiv onih koji vrše nespojive funkcije

Sinoć je prošao zakonski rok od 30 dana u kojem su poslanici novog saziva Skupštine bili u obavezi da podnesu ostavku na jednu od dvije funkcije koju obavljaju (javnu djelatnost ili poslaničku poziciju)

Agencija za sprječavanje korupscije (ASK) saopštila je danas da nije u njihovoj nadležnosti da bilo kom javnom funkcioneru utvrdi prestanak funkcije, kao ni da bilo koji funkcioner ima obavezu da Agenciji podnese ostavku na bilo koju od funkcija. Istakli su da dopisi premijera i ministara u Vladi nemaju kojima obavještavaju Agenciju o radnjima koje će preduzeti, “nemaju pravne posljedice u smislu vođenja postupaka radi utvrđivanja nespojivih funkcija”.

“Imajući u vidu pravo javnosti da bude pravovremeno, istinito i potpuno obavještena, a zbog pojedinih pogrešno protumačenih informacija, Agencija za sprječavanje korupcije ističe da se ostavka na jednu od javnih funkcija podnosi instituciji, odnosno organu koji imenuje, bira ili postavlja javnog funkcionera, ili na drugi način ako je to predviđeno posebnim zakonom”, naveli su u saopštenju.

Agencija, kako su istakli, ima nadležnost da utvrdi nespojivost javnih funkcija i da pokrene postupak protiv javnih funkcionera koji obavljaju dvije ili više nespojivih javnih funkcija.

“Nije u nadležnosti Agencije da bilo kom javnom funkcioneru utvrdi prestanak javne funkcije, niti bilo koji javni funkcioner ima obavezu da Agenciji podnese ostavku na bilo koju od funkcija. Agencija mora biti obavještena o podnošenju ostavke ili od organa vlasti u kome javni funkcioner obavlja funkciju ili od samog javnog funkcionera”, naglasili su u saopštenju.

Iz ASK-a ukazuju da na osnovu Zakona o sprječavanju korupcije, Agencija pred nadležnim prekršajnim sudovima pokreće prekršajne postupke protiv javnih funkcionera koji vrše nespojive funkcije.

“Prekršajni sud u prekršajnom postupku utvrđuje da li je došlo do kršenja zakonskih odredbi i može da izrekne sankciju od 500 do 2.000 eura. Napominjemo da dopisi premijera i određenog broja ministara 43. Vlade Crne Gore kojima obavještavaju Agenciju o radnjima koje će preduzeti, nemaju pravne posljedice u smislu vođenja postupaka radi utvrđivanja nespojivih funkcija”, kazali ASK-a.

Ponovili su već nekoliko puta izneseni stav Agencije za sprječavanje korupcije da je nužno donijeti Zakon o Vladi i Zakon o Skupštini, koji bi “pravnu situaciju u vezi sa ministrima i poslanicima sa dvije nespojive javne funkcije regulisali na prikladniji način nego što je to sada”.

“Na kraju, molimo medije da informacije koje dobijaju od Agencije prenose vjerno, u duhu novinarskog kodeksa, i ne stavljaju ih u pogrešan kontekst, kako bismo zajedno služili javnom interesu u javnom informisanju”, zaključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve