Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Anatomija barskog srama

Crna Gora danas i još mnogo dana treba da se stidi nasilja u Baru. Na isti način na koji se stidjela svojih nesrećnika kada su napali Dubrovnik. Ili onih zločinaca koji su 90-tih otišli u sarajevska brda da bi pucali na grad, koji je nekada, poput Bara, takođe bio simbol multietničkog sklada

Za aktuelno.me

Piše: Nebojša Redžić

Kako sada samo otužno zvuči ona barska: Pod Rumijom tri su vjere, one neće da se dijele.

Od 2005. godine kada je uz logistiku Vojske Jugoslavije, prkoseći multietničkom skladu Bara i Crne Gore postavljena limena „crkva“ na vrhu Rumije, do ovovremenog vjerski i nacionalno motivisanog napada na djecu iz Sarajeva, Bar je postao ogledni prostor za demonstraciju sile i bahatosti Crkve Srbije.

Metalna „crkva“ tada je bila razlog da se prekine viševjekovna tradicija prema kojoj su pripadnici tri konfesije, poštujući kult Svetog Vladimira, jednom godišnje iznosili krst na vrh Rumije.

Amfilohije je plasirao laž da su nekadašnju crkvu na Rumiji srušili Turci

Benevolentnost tadašnje vlasti prema Crkvi Srbije, truli kompromisi ili nešto treće, tek Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, nije bilo u stanju da sprovede u djelo vlastito rješenje o uklanjanju te „crkve“. Nikada nije sproveden u djelo ni stav Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore koja je 2015. godine u cilju zaštite kulta Svetog Vladimira, predložila izmještanje limene „crkve“ sa vrha Rumije.

Čak se Barom tada raširila priča da ni inspektori, ni komunalci, ni fizički radnici nijesu htjeli – po cijenu otkaza – da učestvuju u uklanjanju limene „crkve“ plašeći se da će ih stići kletva Amfilohija Radovića!

Što se u međuvremenu dešavalo? U lučkom gradu, koji je po prirodi stvari stjecište svega i svačega, pa samim tim i problematičan, zavladao je neki novi kult. Promovisala ga je Crkva Srbije u liku neke nove, izmišljene ličnosti koju istorija ne poznaje, a koju je Risto Radović sa sljedbenicima označio kao sveti Jovan Vladimir. To lažno ime nedjenuli su i hramu, izrazito ružnom i kičastom zdanju koji je nikao na ulazu u grad, kao simbol dominacije jedne vjerske zajednice koja je bila zasnovana na svemu, osim na vrijednostima hrišćanstva i ekumenizma.

Onaj ko je htio da zatruje taj grad pogrešnim „vrijednostima“ i mitovima, da ga oboji mržnjom prema drugačijem, u tome je u potpunosti uspio. Barska djeca rasla su i rastu u okruženju gdje idole pronalaze na dvije adrese: ili u onima koji se bave nelegalnim prekomorskim poslovima, ili u pravoslavnim bratstvima nakačenim na crkvu Srbije. Katkad se čini da je linija razdvajanja između te dvije grupacije „uzora“ nevidljiva, ili veoma tanka. Naročito kada je u pitanju djelovanje s one strane zakona.

Tek, pripadnici tri konfesije prestali su da praktikuju tradicionalni pohod na Rumiju, dok su na vrh te svete planine počeli da izlaze jedino oni koji su baštinili svetosavske ideje i slijedili politiku „krvi i tla“. Cilj je bio da se dokaže da je zajednički život moguć jedino ako se svi ostali priklone „zavjetu i viševjekovnom vjerovanju naroda podrumijskog kraja da će na vrhu Rumije biti obnovljena crkva kada se prikupi dovoljno kamena“. Papagajsko ponavljanje te izmišljotine, koja kao ni „Jovan Vladimir“ nema uporište u istorijskim činjenicama, trebalo je da potvrdi onu staru da „sto puta ponovljena laž, može postati istina“.

Reagovali su tada jedino predstavnici Albanaca koji su, za razliku od vlasti koja je na sve ”mudro” ćutala, ukazivali da se radi o ataku na državu, demokratiju i slobodu vjeroispovijesti. Samo se Mehmed Bardhi, lider nacionalne partije Albanaca, tada usudio da ponašanje crkve Srbije ocijeni kao smišljenu provokaciju.

Prolazile su godine, a za to vrijeme se nije dešavalo ništa što bi ličilo na reakciju države. Bar je postao grad sa dominacijom jedne problematične vjerske zajednice u čijem propovijedanju vjere nije bilo mnogo mjesta za pripadnike drugih konfesija. Preciznije, ako bi za Albance i muslimane ponekad pronašli neku riječ koja bi ličila na toleranciju, za Crnogorce mjesta u njihovim projekcijama Bara i Crne Gore – nije bilo.

Bar je bio uporište državotvorne politike

Na lokalnim izborima u Baru održanim 1996. godine, pobijedila je koalicija Liberalnog saveza Crne Gore i SDP-a. Ne sjećam se da li je tu koaliciju činila i neka manja nacionalna stranka, ali pouzdano znam da u njoj nije bilo DPS-a ni srpskih stranaka.

Po tadašnjem dogovoru izbornih pobjednika, za direktora lokalnog Radio Bara izabran je Đorđije Radulović iz SDP-a, a za glavnog i odgovornog urednika pokojni Vesko Tomović, u ime LSCG. Uskoro je uslijedio poziv meni i Darku Šukoviću da osmislimo informativni program Radio Bara. Dali smo sve od sebe da opravdamo povjerenje.

No, trebalo je tada doći u to osinje gnijezdo velikosrpske politike. Bar je ranih devedesetih bio glavni štab misije Slobodana Miloševića i SANU za jug Crne Gore, a novinari tog Radija za sebe su, direktno u program, govorili da su „najjužnija srpska radio stanica“.  Doček u kolektivu nije bio nimalo gostoljubiv. Izuzetak je bio Vasilije Lalošević, aktuelni ministar u Vladi Crne Gore, koji je bio živi dokaz da je od nekadašnje tradicije suživota u Baru, ostalo barem nešto. On mi se tada, iako degradiran i sklonjen iz programa, ponudio za svaku vrstu pomoći. Neki drugi, međutim, nijesu. Čak je jedan tonac koji se zvao Boro, izričito zahtijevao da ga u odjavi informativne emisije Žurnal, označim imenom Bora.

Nekadašnja “zgrada” Radio Bara

Sjećam se da su me tada mnogi upozoravali zbog toga što sam, dolazeći na posao vozom iz Podgorice, pješice prelazio dugačku stazu od Željezničke stanice do trošnih baraka u kojima su tada bile prostorije Radija. Kao, napašće me neko. No, branio sam se činjenicom da je Bar sada dominantno crnogorski grad i da nemam razloga za strah. I zaista: iako sam danju pješačio do Radija, a vraćao se takođe pješice, po mraku, nikada mi se nije desilo ništa ružno.

U moju idiličnu sliku tadašnjeg Bara, međutim, nije se uklapalo to što su 1992. godine, nakon mitinga liberala u Baru, fizički napadnuti neki moji prijatelji. Ali, bio sam ubijeđen da su ta vremena prošla.

E sad, koliko je tadašnja vlast učinila na planu emancipacije Bara i njegovanju tradicije suživota i tolerancije, ostaje za diskusiju. Ono što pouzdano znam, jeste da je Crkva Srbije neumorno radila na terenu sa namjerom da indoktrinira barsku omladinu i usmjeri je ka Crkvi, svetosavlju i njihovom poimanju stvarnosti.

Rezultat je mržnja, razdor i zastoj u emancipaciji grada, što je postalo posebno uočljivo u drugoj deceniji novog milenijuma. Incident koji se desio prije nekoliko dana, samo je logičan proizvod svetosavske trovačnice zdravog razuma, ambijenta u kome je dovoljno da progovorite ili izgledate drugačije, pa da vam kao struna zapeti proizvod otrovanog duha, saspe palice i pesnice u glavu.

Ko je djeci dao metalne šipke u ruke?

Nakon svega, jasno je da je logika Crkve Srbije bila inspirator za događaj u Baru. Naravno, ambijentu pogodnom da nekome razbiješ glavu zato što ne govori srpski ”da ga ceo svet razume”, doprinijela je i još jedna izborna pobjeda kandidata Crkve, Jakova Milatovića.

Crkva je, dakle, ta koja je mržnjom toj djeci pokazala mete, dala zeleno svjetlo, stavila šipke u ruke i unaprijed ih oslobodila krivice. Zaista, otkud ta rečenica u objavi mladog nasilnika snimljenoj u policijskoj stanici? Dječak je rekao da su „ipak kažnjeni“ zbog činjenice da su neko vrijeme zadržani u policiji?!

Ko im je obećao mlađanim huliganima da neće biti kažnjeni? Je li ih neko iznevjerio, jer im je obećao sigurnost nakon počinjenog djela? Konačno, ne ukazuje li upravo ovo da je zločin sistematski planiran i pripremljen negdje drugo, a da su izvršioci, budući da su uglavnom maloljetni, zapravo samo žrtve tuđih ciljeva?!

Ako je bivša vlast mogla nečim da se podiči, onda je to njegovanje multietničkog sklada i odlični odnosi sa susjednim državama. U njihovo vrijeme, koliko god da su bili oštećeni nekim drugim grijehovima, ovako nešto nije moglo da se desi. Pa, zaboga, ta djeca iz Sarajeva već 20 godina dolaze u Bar na pripreme, i nikada im nije falila ni dlaka s glave. Zašto baš sada? Odgovor ne znaju samo oni koji imaju IQ niži od onoga koji Dritan Abazović sugeriše proklamovanjem svojih ”vrijednosti” (86), ili oni koji se prave mrtvi.

Radi se – ne o vršnjačkom – već o nacionalno i vjerski motivisanom nasilju, sa ciljem da se Crkva Srbije označi kao generator ”ljubavi” i ”tolerancije”, da se Bar kao grad multietničkog sklada osramoti, a da Crna Gora u javnosti Bosne i Hercegovine bude predstavljena onako kako je na brdima oko Sarajeva nekada predstavljao Radovan Karadžić. Svakako je motiv za bezumni napad i činjenica da onaj progresivni, prozapadni dio Crne Gore ne želi projekat Otvoreni Balkan, baš kao što ga ne želi ni BiH.

Ma, lako je njima bilo pronaći motiv. Možda su željeli da pretoče u djelo stihove koji su postali himna Crkve Srbije i njenih sljedbenika u Crnoj Gori – o tome kako „kukaju Turci, leleču bule“. Možda su htjeli da braći iz genocidne tvorevine zvane RS stave do znanja da imaju istomišljenike u Crnoj Gori. A možda su se samo sjetili one energije ljubavi i ljepote kada je gospodin Fehro nedavno dočekao crnogorske navijače u svom restoranu, pa su željeli da mu pošalju poruku da oni ne vole njegove specijalitete?

Što god da je u pitanju, Crna Gora danas i još mnogo dana treba da se stidi nasilja u Baru. Na isti način na koji se stidjela svojih nesrećnika kada su napali Dubrovnik. Ili onih zločinaca koji su 90-tih otišli u sarajevska brda da bi pucali na grad, koji je nekada, poput Bara, takođe bio simbol multietničkog sklada.

Samo, koliko je još ostalo Crnogoraca koji će umjeti i moći da se postide u ime svojih zlosretnih sugrađana koji sebe označavaju kao Srbi? Je li nam preostalo još srama nakon zločina iz devedesetih i ovovremene veleizdaje crnogorskih državnih i nacionalnih interesa u režiji Dritana Abazovića?

Sa koje god strane da posmatramo stvari, odgovori su sumorni i neveseli. I adresirani na novu većinu od 30. avgusta 2020. godine, od kada ih je u političku orbitu lansirala Crkva Srbije. Tako mi takve orbite. I tako mi takve crkve.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

23 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Милош
20.04.2023-12:09 12:09

е па промашио си мајсторе,кад већ нељудски доводиш у везу српски народ и СПЦ са пребијањем атлетичара из Сарајева.Не знам јеси ли обавијештен да је један од нападача син највећег србомрсца и комите из Бара.Интересантно како сад и ДПС и сателити ћуте већ два дана као заливени…можда због тога што се сазнало да су учествовала и дјеца која се не изјашњавају као Срби па напад одједном ипак “није етнички мотивисан” ??

cikoticka.
20.04.2023-23:22 23:22
Reply to  Милош

milos pa los i jos laze, i lazulja bi se zacrvenjela ali popo mLos nekad nece je obeaza nije, vazda sjedi na njega

dragan
20.04.2023-12:29 12:29

Svaka cast Gospodine! Respekt!

Lada
20.04.2023-12:41 12:41

Poštovani Miloše,
možda ste u pravu što se tiče etničke pripadnosti maloljetnih nasilnika, ali kako onda tumačite grafite po Podgorici, oštecenje zasticenog kulturnog dobra u Dobroti, pjevanje četničkih pjesama sa srpskim zastavama nakon Milatoviceve pobjede itd.
To je povampireno varvarstvo protiv kojega bi Srbi prvi trebali reagovati, a oni uglavnom ćute ili nalaze sumanuta opravdanja.

Merlin
20.04.2023-13:09 13:09
Reply to  Lada

Da nećeš ti da određuješ koje će se pesme pevati i kojim će se zastavama mahati ? Da su pevali Tompsonove pesme, mahali HR, EU ili AL zastavama sigurno ti ne bi smetalo…

Lada
20.04.2023-16:03 16:03
Reply to  Merlin

Moram te podsjetiti Merlin, u Crnoj Gori se pjevaju crnogorske pjesme i maše crnogorskim zastavama.
Crna Gora nije, nitice biti Srbija.

Mert
20.04.2023-13:39 13:39

Pa ucestvovla su i djeca ciji su roditelji izbjeglice iz Bosne.Napunjeni mrznjom u kuci protiv muslimana.

Merlin
20.04.2023-14:31 14:31
Reply to  Mert

A zašto da ih ne mrze kada su zbog njih postali izbeglice ?

Ama_dokle
20.04.2023-15:56 15:56
Reply to  Merlin

Koji si ti bolesnik, pa nevjerovatno. Kriva ti ta jadna djeca što je neko protjeran…da se ispovraćaš na ove riječi, bijedo jedna mentalna…fuj.

Mržnju
20.04.2023-16:54 16:54
Reply to  Merlin

zagovaras Merline, e pa to nije dobto, zato bi trebao da reaguje tužioc i da vas procesuira, jer postičete na mržnju a to je opasno..

cikoticka.
20.04.2023-23:26 23:26
Reply to  Mržnju

merlin opet nije popio terapiju, jado umnobolesni, pa srbi su cerali, etnicko ciscenje i genocide pravili a neki srbi su bjezali jer im se nije ginula za “heroje” u pelenama

Rip
20.04.2023-14:40 14:40

Raznijeti dinamitom ovu trafiku što prije.

Mrtvo Duboko
20.04.2023-15:47 15:47

Sve počinioce treba jako kazniti .Najače i zatvorom i po džepu. Ali tvoj članak je pamfletskog tipa bez provjeravanja ko su počionici ko su im roditelji koji je povod . Ovaku neargumentovanu osudu naše SPC i nas srba može da napiše samo konvertitska osoba koja u svojoj profesiji nema ni kaplju profesionalizma. Svaku priliku koristis da vrijeđaš i našeg pokojnog mitropilita Amfilokija i očekuješ od nas da glasamo za onoga koga ti i tvoj tarifni kolega Čanak promovišete. Kontra produktivan si sto će brzo svatiti i oni što vas plaćaju.

Rip
20.04.2023-19:01 19:01
Reply to  Mrtvo Duboko

Nepismen si za sve pare, što imajući u vidu pasminu kojoj pripadaš nimalo ne iznenađuje.

Doclea
21.04.2023-08:22 08:22
Reply to  Rip

Rip@
Članak je baš pismen ali stvarno nije
na crnogorskom tako da je tvoja primjedba na mjesto!

Odličan
20.04.2023-16:42 16:42

Tekst i sve je istinito, Mada nikako da označite prvu instituciju koja po ovim pitanjima treba da reaguje a to je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda. Nijeste prvi koji zaobilazi ovu značsjnu instituciju a ona je podignuta jos 2003.g. kada tadašnjem Ustav CG nije ni postojala ovva institucija. Od tolikog je značajna bila da je EU insistirala da se formira, a tek je usla u novom Ustavu CG 2007.g. E sada vi uporno jednu ovskvu Instituciju izbjegavate navesti samo zato što zadnje 3 godine ne radi svoj posao kako treba, zašto? Vi dobro znate da je Bjekovic jedan msnipulant koji… Pročitaj više »

Izmišljeno
20.04.2023-16:52 16:52

kao vazda od ovakvih ljudi. Ovo je etnički i vjerski motivisani napad, to je jasno svakom ko imalo hoce biti pišten pa priznati. Inače i da ste sve u pravu, ali nijeste, jer ste vi majstori da svoja nedjela pripisujete drugima, pa sve da je i tako mora odgovarati ma ko on bio, jer se zakon mora striktno primjenjivati bez obzira ko stoji iza ovog napada, ali vidimo da je ovo nekakbo brastvo pri SPC i nimalo slucajno se ovo desilo.

Buljarica
20.04.2023-17:14 17:14

Da sam Srbin tražio bi ovo grdilo da se skinesa vrha Rumije.
Ovo je nedostojno hrišćanstva i vjere pravoslavne.

nikad_kraj
20.04.2023-18:39 18:39

Nebojša, što ne pomenu Jovana Plamenca kao dio kolektiva Radio Bara a sada glavnog trovača valjda ga u atomskom skloništu zovu paroh. Priučenog nesoja koji je radio za DUGU i pisao sve one fekalije za vrijeme 90-ih, možda ga nisi dočekao kao i Božidara Pavlovića i Aćima VIšnjića, sve je to činjelo dio ljudskog smeća koje je Radio Bar odgajio…

Bia zlocinacka agentura
20.04.2023-19:12 19:12

Nacisticka bratstva prave po ugledu na levitijan i hitlerovski obraz,to su regrutne baze za svetosavce

Ulqin
20.04.2023-21:50 21:50

Pa nije ovo u Baru od danas. Pitajte djecu albanske nacionalnosti iz Ulcinja koja su ucila u gimnaziji “Niko Rolovic” u Baru. Nije bilo generacije koja nije trpjela neko maltretiranje zbog nacionalne pripadnosti, od batina do verbalnog zlostavljanja.

cikoticka.
20.04.2023-23:32 23:32
Reply to  Ulqin

mozda je i mali cickavi duce tu zaradio komplekse nize vrijednosti, moc lazi, muckanja i dvolicnosti

Murlan
21.04.2023-13:42 13:42

Tako je gospodine Redzicu
To je bila prva prepreka preko koje je DPS pao i nikad se vise nije digao
Onda su odstranili SDP da im ne smeta a ovi se odmetnuli i evo situación u kojoj se sada nalazimo
Ovo strasilo je trebalo oburdati isti dan kad je izglasana samostalnost da je bilo hrabrosti a vidjeli smo da nije