Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Zašto Vlada ima više službenih auta nego Šavnik stanovnika?

Čitajući izjavu formalnog premijera Duška Markovića da je više nego zadovoljan efikasnošću Vlade, a kao posebne uspjehe ističe „timski rad, solidarnost, i postignute rezultate na poljima obezbjeđivanja političke, ekonomske i bezbjednosne stabilnosti”, zapitah se priča li on ovo o Crnoj Gori, kazala je za “Dan“ visoki funkcioner Socijalističke narodne partije Snežana Jonica.

Ona od Markovića traži odgovore na deset pitanja, između ostalog i da li zna da Vlada ima više službenih automobila nego Šavnik stanovnika.

– Kad vidjeh da su posebni kvaliteti Vlade Crne Gore kojima se Marković pohvalio „snaga, istrajnost i hrabrost”, zapitah se je li privremeni premijer, u stvari, selektor bokserske reprezentacije Crne Gore, pa je „snažno, hrabro i istrajno” udario po građanima Crne Gore i njenom bogatstvu i izražava zadovoljstvo jer je efikasno bacio u nokdaun sve socijalno ranjive kategorije stanovništva za samo stotinak dana svoje dugo priželjkivane vladavine, istakla je Jonica.

Kako je dodala, hrabrost DPS-a dokazana je praznom stolicom na sučeljavanju lidera parlamentarnih stranaka na Javnom servisu prije nedjelju dana, sa kojeg je DPS, tako „ponosan” na rezultate svoje Vlade i premijera, utekao.

Ona Markovićevo oduševljenje ekonomskom i bezbjednosnom stabilnošću tumači kao zadovoljstvo, prvo, činjenicom da su on i članovi Vlade sebe potpuno ekonomski obezbijedili i, drugo, istinom da su Vlada i njene zgrade jedne od rijetkih lokacija u Podgorici koje nijesu evakuisane zbog lažne dojave o bombi.

– Ironija je da galama o političkoj stabilnosti biva saopštena u istom trenutku kada premijer bez Vlade i moći očajnički poziva sve opozicione subjekte da uđu u njen sastav. Realnost je da je Vlada Crne Gore jedan raštimovani orkestar koji se zasniva na jedva sakupljenoj većini koja je „solidarna, istrajna i hrabra” kada treba smanjiti, retroaktivno i suprotno Ustavu, naknade za majke, ali sa nedostajućom većinom za Njegoša, kazala je Jonica.

Kako je istakla, Vlada „timski i solidarno” raspisuje tendere za prodaju i predaju Crne Gore, ali im hrabrost nestaje kod naplate poreskog duga od nedodirljivih.

– Premijer je prvo rekao za kriminalce da se igraju sa državom, tj. da su bacili rukavicu u lice državi, a samo nekoliko dana nakon toga izrazio je oduševljenje stepenom bezbjednosne stabilnosti, pa ostaje dilema što je bilo s rukavicom. Na čijoj je ruci završila, jer treba povesti računa da prilikom rukovanja ne ostavi otiske, a da, s druge strane, ipak posluži svrsi i kupi malo mira datim „garancijama”, rekla je Jonica.

Zbog svega navedenog, kako je dodala, ima deset pitanja za premijera Duška Markovića.

– Da li je zadovoljan što svakog dana zadužuje Crnu Goru za 1,81 milion eura i zna li da Vlada ima više službenih automobila nego Šavnik stanovnika? Da li ga čini posebno ponosnim to što će građani Crne Gore samo za kredite i pozajmice u 2017. godini platiti 96 miliona eura, a u naredne četiri godine 360 miliona eura? Je li ponosan na činjenicu da je javni dug Crne Gore od 2006. godine porastao sa 600 miliona eura na 2,5 milijarde eura? Zna li premijer da po Mastrihtskim kriterijumima finansijske stabilnosti EU javni dug ne smije biti veći od 60 odsto BDP-a, a Vlada procjenjuje da će naš ove godine biti 74,75 odsto BDP-a, a stvarno je daleko iznad 80 procenata, istakla je Jonica.

Ona je upitala Markovića i čini li mu posebno zadovoljstvo zvanični statistički podatak da je broj nezaposlenih u Crnoj Gori 52.810, što predstavlja stopu nezaposlenosti od čak 22,76 odsto.

Pita ga i da li zna da su trenutno bez posla 10.983 fakultetski obrazovane osobe, 354 magistra i 12 dokgora nauka i da je gotovo svaka druga mlada osoba u Crnoj Gori nezaposlena jer je stopa nezaposlenosti među mladima davno prešla 40 odsto.

– Je li Marković zadovoljan što je država izvršni dužnik od kojeg javni izvršitelji najbolje zarađuju naplatom svojih usluga, a povlašćeni izvršitelji naplatom njenih potraživanja? Raduje li ga konstatacija resornog ministra da je stanje uređenja prostora u državi katastrofalno i je li spreman da kaže zašto je tako, odnosno da li je novi predlog zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata završni čin te katastrofe sa proširenim posledicama? Čini li ga ponosnim Crnogorcem činjenica da smo od kad se Crna Gora posebno „pobrinula” da i zakonom definiše način zaštite Kotora u riziku da izgubimo zaštitu UNESKO-a, a svi nadležni prebacuju odgovornost sa jednih na druge, podvukla je Jonica.

Ona od predsjednika Vlade traži odgovor i na pitanje šta znači promotivno oštra aktivnost za suzbijanje divlje gradnje paralelno sa odlaganjem primjene Zakona o regularizaciji neformalnih objekata kojom se suštinski poziva na divljanje u prostoru, što se manifestuje neviđenom ekspanzijom divlje gradnje na Primorju.

– Je li neprimjereno pokazivati „snagu države“ rušeći porodične kuće običnim građanima, a istovremeno legalizovati divlje sagrađene hotele sa pet zvjezdica i smanjivati im porez, naglasila je Jonica.

Građanima Crne Gore, kako je zaključila, preostaje da se liječe u zdravstvenom sistemu kojim je čak i zadovoljni premijer izrazito nezadovoljan, da sjede kod kuće jer napolju nije bezbjedno, da žive od pozajmica kao i država i da čekaju kada će stvarni vođa evakuisati privremenog premijera iz zgrade Vlade u skladu sa dosadašnjom praksom.

Izvor: Dan

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve