Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Ugovor RTCG-CGO! HRT: Naši novinari ne smiju primati novac od drugih!

Novinari i zaposleni u Hrvatskoj radio televiziji (HRT) ne smiju dobijati novac ili druge dragocjenosti koje bi na bilo koji način mogle da prourokuju bilo kakav oblik obaveze HRT ili koji bi zbog vrijednosti primljenog dara mogle dovesti u pitanje samostalnost, nezavisnost, objektivnost, profesionalnu vjerodostojnost, ugled ili ukupno ponašanje zaposlenih, saopšteno je iz javnog servisa Hrvatske za portal Aktuelno!

To je saopšteno iz HRT nakon što se u crnogorskim medijima i javnost povela polemika zbog ugovora između crnogorskog javnog servisa, RTCG i NVO “Centar za građansko obrazovanje”. Prema ugovoru CGO i RTCG novinarima i urednicima emisija “Replika”, “Okvir” i “TV Magazin”, kako su prenijeli mediji, se isplaćuju honorari. NVO CGO, prema tim navodima, isplaćuje od 300 do 800 eura, a ima pravo i da određuje i koji prilozi će biti objavljeni.

Iskustvo Hrvatske

U odgovorima HRT se navodi da Opšta pravila o radu i ponašanju zaposlenih članom 7. propisuju da zaposleni “ne smiju primiti i prihvatiti nikakav dar, uslugu ili saradnju koji bi na bilo koji način mogli prouzrokovati bilo kakav oblik obaveze HRT.

-Ili koji bi zbog vrijednosti primljenog objektivno mogli dovesti u pitanje samostalnost, nezavisnost, objektivnost, profesionalnu vjerodostojnost, ugled ili ukupno ponašanje zaposlenih u HRT. Novac, druge vrijednosnice ili dragocjenosti ne smiju se primati ni u kojemu slučaju – navodi se u odgovorima HRT.

Iz HRT preciziraju da prema članu 1., stav 4. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, u obavljanju svoje djelatnosti javni servis nezavisna o bilo kakvom političkom uticaju i pritiscima propagande komercijalnih interesa.

-U skladu s članom 17. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, u svom djelovanju HRT je samostalna, a to ostvaruje samostalnim obavljanjem djelatnosti i putem programske i uredničke samostalnosti, posebno u planiranju i proizvodnji programa i utvrđivanju programske šeme – dodali su iz HRT.

Oni su naglasili i da članom 5. Opštih pravila o radu i ponašanju zaposlenih propisano da se zaposleni ne smiju glasom ili likom pojavljivati u ekonomskim propagandnim porukama, odnosno oglašavanju bilo koje vrste i ne smiju biti autorima plaćenih oglasa i natpisa.

-Osim u slučaju kada taj posao obavljaju bez naknade u okviru humanitarnih akcija u kojima učestvuje Hrvatska radiotelevizija. Glavni direktor Hrvatske radiotelevizije ima pravo zaposlenima dopustiti nastup u oglašavanju humanitarnih i sličnih organizacija – zaključili su iz HRT.

UGOVOR RTCG i CGO

U dokumentu koji je članovima Savjeta Radio televizije Crne Gore proslijeđen navodi se da će NVO “Centar za građansko obrazovanje” uplatiti RTCG 1.000 eura (bruto) po emisiji “Okvir”, a predviđeno je da se urade tri emisije u okviru projekta, piše današnja Pobjeda.

Za emisiju „Replika“ dogovoreno je da plaćaju po 1.500 eura, a planirano je da se emituje pet emisija – 7.500 eura (bruto). Za izradu TV reklame CGO se obavezuje da uplati RTCG 2.000 eura u bruto iznosu, a za izradu TV dokumentarca iz Brisela 2.000 eura u bruto iznosu. Put i smještaj televizijske ekipe u Briselu pokriva CGO, piše u dokumentu koji je objavila Pobjeda. U ugovoru CGO i RTCG u članu 3, tačka 12, istaknuto je da će „urednik angažovan na projektu za devet mjeseci primiti 7.200 eura“, što znači da njegov mjesečni honorar iznosi 800 eura.

Producent angažovan na projektu za 12 mjeseci dobiće 8.400 eura, a produkcija priloga od strane mladih novinara za jedan prilog dobija 300 eura – piše u ugovoru, kao i da mladi novinari treba da urade 21 prilog, za što će ukupno biti plaćeni 6.300 eura.

Piše i da iskusni novinari za produkciju priloga dobijaju po 500 eura što je ukupno 10.500 eura za 21 prilog. Produkcija TV reklame o etičkom kodeksu biće plaćene 2.000 eura, dok produkcija tri debate-emisije ima budžet 3.000, a produkcija pet debata plaća se ukupno 7.500 eura. Piše i da iskusni novinari za produkciju priloga dobijaju po 500 eura što je ukupno 10.500 eura za 21 prilog. Produkcija TV reklame o etičkom kodeksu biće plaćene 2.000 eura, dok produkcija tri debate-emisije ima budžet 3.000, a produkcija pet debata plaća se ukupno 7.500 eura.

EU, RTCG, CGO

Iz Delegacije EU, CGO i Javnog servisa tvrde da svako radi svoj posao, te da nezavisnost RTCG-a nije ugrožena. Iz Javnog servisa je najavljeno da će se Savjet Radio televizije Crne Gore ponovo baviti ugovorom koji je sklopljen sa CGO kada dobiju zvanično pravno tumačenje da li je realizacijom projekta “Činjenice su važne”, prekršen zakon, odnosno da li se zadire u programsku nezavisnost Javnog servisa.

Odgovarajući na pitanje CdM-a da li je realizacija ovakvih programa udar na nezavinsost Javnog servisa iz Delegacije EU u Podgorici je pojašnjeno da u sklopu svog Programa medijskog profesionalizma, Evropska unija obezbjeđuje grantove usmjerene na izgradnju kapaciteta medija i pospješivanja njihove profesionalnosti. U EU posebno ističu značaj uloge civilnog društva u ovom pogledu.

“Smjernice za medije Evropske unije izričito navode partnerstva medija i nevladinih organizacija radi unapređivanja istraživačkog novinarstva na Zapadnom Balkanu”, pojasnili su CdM-u iz Delegacije EU.

Istakli su da je u okviru drugog ciklusa Programa medijskog profesionalizma, nevladinoj organizaciji Centar za građansko obrazovanje CGO dodijeljen je grant usmjeren na dalje unapređenje istraživačkih kapaciteta RTCG. Grant se ostvaruje od februara 2018. godine, nadovezujući se prethodne projekte medijskog profesionalizma kroz koje je EU pomogla da se uspostavi istraživačku redakciju u okviru javnog servisa.

“Uspjeh ovog TV programa finansiranog od strane EU nedavno je dobio priznanje najavom da će primiti naročitu nagradu na prestižnom međunarodnom takmičenju CIRCOM 2018”, naglasili su iz Delegacije EU.

U CGO tvrde da oni ne krše princip samostalnosti novinara Javnog servisa, ne utiču na sadržaj televizijskih priloga i tekstova za portal, niti su uključeni u proces izrade priča, iako daju pisano odobrenje da bi novinari i urednički tim RTCG emitovali pripremljene priloge.

Damir Nikočević, foto:cdm.me

Koordinator za razvoj u CGO Damir Nikočević je rekao da je uloga ove NVO koordinatorska, a da teme koje se obrađuju u novinarskim prilozima biraju novinari i urednici RTCG i portala UL-Info.

U Javnom servisu tvrde da se realizacijom ovakvih projekata ne utiče na njegovu nezavisnost, te smatraju da EU ne bi ušla u projekat koji bi narušavao nezavisnost Javnog servisa.

foto:CdM

Generalna direktorica Javnog servisa Andrijana Kadija kazala je medijima da je odluka Savjeta upućena pravnoj službi i da je aneks u izradi.

-Odluka je upućena pravnoj službi da pripremi sve što je potrebno za aneks ugovora jer nas je Savjet na to obavezao. Ne mislim da ugrožavamo bilo kakvu nezavisnost RTCG. To je projekat sa Delegacijom EU i NVO i treba da gradimo zajedničke vrijednosti, a ne da idemo unazad-, smatra Kadija.

Poručila je i da nikad ne bi dozvolili da imaju nejednaku distancu i od partija i od NVO.

-Mislim da je ovo nešto što treba da doprinese napretku, a ne nazadovanju nezavisnosti Javnog servisa-, ocijenila je Kadija.

Ona ističe da je imala uvid u ugovor sa CGO jer ga je potpisala i da u njemu nije vidjela ništa sporno.

Međutim predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije i generalni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović o ugovoru CGO-a i RTCG-a ima potpuno drugačije mišljenje. On je medijima saopštilo da je samo u Crnoj Gori moguće da Delegacija Evropske unije bude sponzor otvorenog miješanja jedna nevladine organizacije u uređivačku politiku RTCG.

Zaključak, je jednostavan. U Hrvatskoj smatraju da bi finansiranjem novinara HRT mogla da bude dovedena u pitanje nezavisnost i samostalnost, dok u Crnoj Gori tvrde da to nije moguće. Ispada, da se nezavisnost i objektivnost crnogorskih novinara ne mogu kupiti!? 

Izvori: portalanalitika.me, cdm.me

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve