Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Svijetu prijeti novo zatvaranje

U Španiji, vlasti u Kataloniji pokušavaju da suzbiju nova žarišta koronavirusa, a zdravstveni eksperti upozoravaju da je potrebno bolje i veće praćenje kontakata sa zaraženiima. Od utorka u ponoć, 160 hiljada stanovnika grada Ljeida i okolnih područja može da napusti domove samo uz adekvatno opravdanje. Ta oblast je blokirana, a ispred svih opština su policijski kontrolni punktovi. Barovi i restorani su samo otvoreni za preuzimanje ili isporuku hrane.

Zemlje širom svijeta ponovo uvode restriktivne mjere i kontrole na granicama da bi suzbile ponovno širenje kovida 19 prije nego što zaraza više izmakne kontroli.

Počev od srijede, od svih putnika koji ulaze u Grčku na granici sa Bugarskom zahtjeva se da imaju potvrdu o negativnom testu na koronavirus, koja je izdata prethodna 72 sata i prevedena na engleski jezik. Nova pravila, usvojena nakon rasta broja slučajeva povezanih sa dolaskom turista, odmah su dovela do pada broja putnika.

“Vrijeme za upozorenja i za popuštanje ljudima je završeno. Nalazimo se u veoma ozbiljnoj i smrtonosnoj situaciji”, rekao je premijer države Viktorija Danijel Endrjuz.

U svijetu je od koronavirusa zaraženo više od 13 miliona ljudi, dok je gotovo 580 hiljada preminulo, pokazuju podaci Univerziteta Džons Hopkins. Procjenjuje se da je broj oboljelih mnogo veći od potvrđenog zbog niza razloga, među kojima je i ograničeno testiranje.

Restrikcije su ponovo u srijedu stupile na snagu u Hong Kongu, gdje su javna okupljanja ograničena na četvoro ljudi, restoranima je poslije 18 sati dozvoljena samo isporuka hrane, a na nedjelju dana su zatvorene teretane, barovi i drugi biznisi. U javnom prevozu je prvi put obavezno nošenje maski, uz kazne za one koji prekrše novo pravilo.

Poslije naglog rasta novozaraženih, počev od prošlog mjeseca, Izrael je prošle nedjelje ponovo uveo mjere za subijanje Kovida 19, zatvorio velike koncertne dvorane, barove i klubove. U područjima sa visokom stopom zaraženih uvedene su restrikcije, što je dovelo do protesta.

Zvaničnici upozoravaju da će morati ponovo da zatvore cijelu zemlju, ako se ne smanji broj oboljelih narednih dana.

“Ne vidim koja su nam druga sredstva na raspolaganju osim restrikcija. Osim ako se ne dogodi čudo”, rekao je izraelski ministar zdravlja Juli Edelstin za izraelske medije.

U Južnoafričkoj Republici, najrazvijenijoj afričkoj zemlji, već su vidljivi znaci preopterećenosti pandemijom – što je veoma loš signal za ostatak kontinenta.

Ove nedjelje je uvedena zabrana na prodaju alkohola i policijski čas tokom večeri da bi se smanjio broj pacijenata u hitnoj pomoći dok bolnice pokušavaju da prime veliki broj oboljelih od koronavirusa.

U Španiji, vlasti u Kataloniji pokušavaju da suzbiju nova žarišta koronavirusa, a zdravstveni eksperti upozoravaju da je potrebno bolje i veće praćenje kontakata sa zaraženiima.

Od utorka u ponoć, 160 hiljada stanovnika grada Ljeida i okolnih područja može da napusti domove samo uz adekvatno opravdanje. Ta oblast je blokirana, a ispred svih opština su policijski kontrolni punktovi. Barovi i restorani su samo otvoreni za preuzimanje ili isporuku hrane.

U Japanu, guvernerka Tokija Juriko Koike rekla je u srijedu da je širenje zaraze eskaliralo do alarmantnog nivoa i zatražila od stanovnika i biznisa da poštuju preventivne mjere.

Belorusija je u međuvremenu najavila otvaranje granice sa Rusijom i obnavljanje saobraćaja između dvije zemlje “narednih dana”.

Putnici koji dolaze u Rusiju od srijede moraju da na granici daju potvrdu o rezultatima testa na koronavirus ili da se testiraju u roku od tri dana od dolaska u zemlju. Te mjere zamjenile su obavezni dvonedjeljni karantin za one koji dolaze u Rusiju.

SAD: Pozivi vlasti i uvođenje mjera često se ignorišu u brojnim djelovima svijeta, među kojima i u SAD, najteže pogođenoj državi. Svakoga dana u SAD-u se prijave novih desetina hiljada zaraženih, a državne i lokalne vlasti ponovo uvode mjere koje su već bile ukinute.

Prema univerzitetu Džon Hopkins, samo u utorak u SAD-u su zaražene 63 hiljade ljudi. Ipak, nadu uliva jučerašnja najava američke kompanije Moderne da će 27. jula ili oko tog datuma, pokrenuti završna klinička ispitivanja za vakcinu protiv kovida-19. Vakcina protiv kovida-19 koju je razvila biotehnološka kompanija Moderna u partnerstvu sa američkim Nacionalnim institutom za zdravlje izazvala je imunološki odgovor kod svih dobrovoljaca koji su primili dozu u fazi I studije. Ona je postala prvi američki kandidat za vakcinu čiji su rezultati publikovani u stručnom časopisu, prenio je Si-En-En.

Rani rezultati objavljeni u Nju Ingland Magazin of Medisin pokazali su da vakcina stimuliše imunološki odgovor sa blagim nuspojavama kao što su umor, peckanje, glavobolja, bolovi u mišićima, bol u mjestu davanja injekcije, ali da je apsolutno efikasna. Očekuje se da će vakcina krajem mjeseca ući u veliku fazu III kliničkog ispitivanja, posljednju fazu prije nego što regulatori razmotre da li da krenu u proizvodnju. “To su dobre vijesti”, rekao je doktor Entoni Fauči, koji rukovodi američkim odgovorom na pandemiju, prenio je AP.

Moderna je navela u saopštenju da bi, ako sve bude dobro u nastavku ispitivanja, mogla da isporučuje oko 500 miliona doza godišnje, a moguće i milijardu doza godišnje, počev od 2021. godine. U studiji objavljenoj 14. jula, istraživači navode da je ispitivanje sprovedeno na 45 zdravih dobrovoljaca, na kojima se testirala bezbjednost vakcine. Koliko dugo imunološki odgovor izazvan vakcinom može da traje još nije poznato, ali ovih 45 učesnika će biti praćeno narednih godinu dana da bi se dao precizan odgovor.

U međuvremenu Moderna planira fazu II ispitivanja vakcine, koja će obuhvatiti 300 ljudi, od kojih će polovina dobiti plasibo. Studija će nastaviti da procjenjuje bezbjednost i efikasnost vakcine, kao i pravu dozu za finalnu fazu testiranja. S obzirom da je vakcina hitno potrebna, američka Uprava za hranu i ljekove takođe je odobrila fazu III studije koja će uključivati 30.000 ljudi, a koja će takođe porediti efikasnost prave vakcine sa plasibom.

Kako su još neke vakcine u svijetu pokazale efikasnost, a najbliža proizvodnji je vakcina sa Oksforda, doktor Entoni Fauči je rekao da je to dobro i važno da imamo što više odgovora na ovakvu bolest. “Ljudi misle da je ovo trka za jednim pobjednikom. Ja navijam za svakog od njih. Potrebno nam je više vakcina. Potrebne su nam vakcine za cijeli svijet, ne samo za jednu zemlju”, rekao je Fauči.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve