Utorak, 21 Maja, 2024

SPORT Report: Ljepotica u gradu Bitlsa

Fudbalska ljepotica u gradu Bitlsa zaluđela je sve one koji godinama i decenijama prate najljepšu igru za zelenu travnjaku. Na kraju su „redsi“ prošli u četvrtfinale poslije penala (5:4), ali ono što smo vidjeli na Enfildu teško ćemo zaboraviti još neko vrijeme.

za aktuelno.me

piše: Aleksandar Popović

Utakmica sezone. Utakmica godine. Utakmica za pamćenje – Liverpul – Arsenal 5:5!

Jednostavno, adrenalin na najjače.

Engleski Liga kup najmanje je atraktivno takmičenje u evropskom fudbalu, ali su ga Liverpul i Arsenal 30. oktobarske noći učinili najljepšim u univerzumu.

Na prvi gol čekalo se tek šest minuta, kada je Mustafi nespretno zatresao svoju mrežu i donio vodstvo lideru Premijeršipa. Mnogi su u tim trenucima pomislili da bi Arsenal mogao doživjeti pravi kolaps, a zapravo smo svjedočili obostranoj paljbi bez odbrana.

U samo 17 minuta „tobdžije“ su postigle tri gola, okrenule na 3:1 i zaledile Enfild. Toreira je izjednačio u 17. poslije odbijanca, na 1:2 preokrenuo Martineli u 26, a isti igrač pogodio je na drugu stativu za 3:1 u 36. minutu i činilo se da će klub iz sjevernog Londona slaviti u dvorištu Liverpula prvi put nakon 2012. godine.

Međutim, varka!

Milner je pogodio iz penala u 43. minutu i smanjio pred odmor, ali su gosti odmah podigli ljestvicu u drugom dijelu. Mejtland-Najls je iskoristio grešku domaćih za 4:2 u 54. minutu, što bi u svakoj normalnoj situaciji trebao značiti kraj za ekipu Jirgena Klopa. Međutim, te noći nije bilo kraja, a tek je usljedilo najbolje.

Četiri minuta kasnije Okslejd-Čembrlen opalio je s više od 20 metara pod prečku, topovski smanjio pod prečku na 4:3 i opet vratio „redse“ u igru. A onda u 62. minutu – 4:4! Zlatna zamjena Origi majstorski se u primanju oslobodio čuvara i zatresao mrežu za novi remi na više od pola sata do kraja.

Odbrane gotovo nisu postojale, ekipe su izgledale kao bokseri u ringu koji traže nokaut spuštenih gardova. No, iako su svi pomislili da je Liverpul u naletu poslije dva gola i novog izjednačenja Vilok je u 70. poslao projektil s 25 metara, bacio gostujuće navijače u trans i najavio istorijsku pobjedu 5:4!

I ona je živjela sve do četvrtog minuta sudijske nadoknade, a onda je Origi pogodio u padu sa zvukom sirene, spasio evropskog šampiona nokdauna i odveo čudesni dvobojna na penale.

Svi su pogodili, osim Danija Sebaljosa u trećoj seriji. Udarac igrača Reala na pozajmici u Arsenalu odbranio je mladi 20-godišnji irski golman Keleher i postao apsolutni junak nestvarne noći s 10 golova na Enfildu, u kojoj je Liverpul izvukao više puta živu glavu, ali i pokazao pobjednički mentalitet onda kad je bilo najteže.

U četvrtfinale Liga kupa plasirao se i Mančester junajted, koji je, možemo slobodno reći, iznenadio Čelsi na Stemford Bridžu (2:1).

Takođe, igrala su se kola u Italiji i Španiji. Inter (pobjedom nad Brešom 2:1) i Juventus (srušio Đenovu sa diskutabilnim igračem više i iz sumnjivog penala Ronalda) nastavljaju trku za skudeto, s tim što je „stara dama“ prva s dva boda više.

Milan je konačno nekog pobijedio i to SPAL (1:0) golom Susa iz slobodnjaka. To je prvi trijumf „rosonera“ na San Siru još od 31. avgusta ove godine, kojim su nakratko pobjegli iz opasne zone.

Barselona je torpedovala Sosijedad (5:1), uz šou Mesija koji je postigao dva gola i upisao dvije asistencije, a Kataloncima je odgovorio Real protiv Leganesa (5:0), uz prvijenac Luke Jovića u dresu „kraljevskog kluba“.

Osim fudbala tu je i košarka, tačnije Budućnost u Evrokupu, a o tome se i nema što pisati, tek konstatovati. Crnogorski šampion doživio je i peti poraz u tom takmičenju, ovog puta u Morači od Oldenburga 83:85, za nastavak serije poraza ove jeseni.