Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Porošenko sa Vučićem

Predsjednik Ukrajine Petro Porošenko i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarali su oko sat vremena u Palati Srbija u Beogradu. Porošenko je u zvaničnoj posjeti Beogradu, prvoj nakon dolaska na vlast u svojoj zemlji, 2014. godine.

Nakon sastanka dvojice predsjednika započeo je plenarni sastanak delagacija Ukrajine i Srbije. Dvije delegacije predvode Porošenko i Vučić.

Usljediće i potpisivanje Sporazuma kojim se državljanima Ukrajine ukidaju vize. Taj sporazum potpisaće ministri spoljnih poslova Srbije i Ukrajine Ivica Dačić i Pavlo Klimkin. Takođe će biti potpisan i Protokol između Uprave carine Ministarstva finansija Srbije i Državne fiskalne službe Ukrajine o saradnji u oblasti razmjene statističkih podataka.

Susret dvojice predsjednika započeo je svečanim dočekom ispred Palate Srbija. Vučić i Porošenko će nakon sastanka dati izjavu za medije, a planiran je i poslovni forum Srbija-Ukrajina.

“Mislim da je ova posjeta ugovorena znatno ranije, vjerovatno u onom periodu kada je došlo do jedne vrste sukoba između vlasti u Srbiji i ukrajinskog ambasadora (Oleksandra Aleksandroviča)”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Igor Novaković, direktor istraživanja u ISAK fondu, specijalizovan za odnose između Srbije i Rusije.

Do tenzija između zvaničnog Beograda i ukrajinskog diplomatskog predstavnika u Srbiji, koje su imale i diplomatske posljedice, došlo je početkom novembra 2017. godine.

Okidač je bio intervju ukrajinskog ambasadora u Srbiji Oleksandra Aleksandroviča BIRN-u (Balkanska istraživačka regionalna mreža), u kojem je izjavio da “Putina nije briga za Srbiju, samo vas koristi kao još jedan instrument da uništi Evropu”.

Ukrajinski ambasador je to izjavio u kontekstu srpskih plaćenika koji se bore na strani proruskih separatista u istočnoj Ukrajine.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je poslije toga izdalo upozorenje da će, ukoliko se ukrajinski ambasador “ne vrati u okvire Bečke konvencije”, preduzeti korake uobičajene u takvim slučajevima.

Usljedilo je povlačenje ambasadora obije zemalja kući na konsultacije. Ubrzo su se, međutim, vratili na posao, lopta je nakon te epizode nekako spuštena, ali čini se da se distanca između Beograda i Kijeva nije smanjila.

Iako Srbija zvanično priznaje teritorijalni suverenitet i integritet Ukrajine, uključujući i Krim, koji je Rusija anektovala prije četiri godine, odnos Srbije prema Ukrajini mnogi ocjenjuju kao ambivalentan.

Među njima je i Igor Novaković. Odgovor na pitanje zašto je to tako, kaže, zapravo je vrlo prost.

“Srbiji je Rusija potrebna zbog Kosova i u tom smislu ona nastoji da se ne zamjera previše Moskvi. To je očigledno i povodom niza drugih pitanja, vezanih ne samo za Ukrajinu već i kad je reč o usaglašavanju sa spoljnopolitičkim deklaracijama i mjerama Evropske unije, tako da u tom kontekstu Srbija pokušava da pravi određenu vrstu balansa – da direktno ne ugrožava Ukrajinu i njene interese, ali i da se ne zamjera Rusiji”, kaže Novaković.

Direktor istraživanja u ISAK fondu odgovara i na pitanje da li kompromisno rješenje kosovskog problema koje se u Beogradu najavljuje, može posledično dovesti i do poboljšanja odnosa između Srbije i Ukrajine.

“To najavljeno rješenje pitanja Kosova će vjerovatno očvrsnuti poziciju Srbije u procesu evropskih integracija, ali će zato u sljedećem periodu Beograd biti suočen i sa pitanjima vezanim za poglavlje 31 posvećeno usaglašavanju spoljne politike Srbije sa spoljnom politikom Evropske unije (EU), odnosno, sa zajedničkim mjerama koje EU primjenjuje prema trećim zemljama”

Novaković ističe da u ovom momentu, a ne znači da će to biti i tada, EU primjenjuje sankcije prema pojedincima i entitetima iz Ruske Federaciji.

“Te sankcije se ovde tumače kao sankcije EU prema Rusiji i Srbija će vjerovatno biti uslovljena da se pridruži tim sankcijama, što će za posljedicu vrlo vjerovatno imati pogoršanje odnosa sa Rusijom, kao što smo to već videli u slučaju Crne Gore, a što posljedično može imati kao rezultat poboljšanje odnosa između Srbije i Ukrajine, ali ovo je jedan težak proces koji očekuje Beograd i pretpostavljam da će biti veoma, veoma izazovan”, procjenjuje Igor Novaković.

Od posjete predsjednika Ukrajine Petra Porošenka Srbiji Igor Novaković ne očekuje rješavanje svih nagomilanih političkih problema između dvije zemlje, ali ako se uspostavi određeni kanal komunikacije i nivo razumevanja, to bi moglo rezultirati određenim unaprijeđenjem njihovih odnosa ili bar smanjivanjem tenzija koje su se javljale u prošlosti.

izvor slobodnaevropa.org

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve