Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Nit’ je Džomić, nit’ Zlatibor: Statističko “friziranje” srpskih čudotvoraca za nesmetan odlazak na more

S bozirom na način na koji je došlo do “čudesnog izlječenja” preko 4.000 oboljelih od korone, odnosno zbog sumnjive metodologije u formiranju statističkih podataka, vlasti država regiona uključujući i Crnu Goru ipak su oprezne kada su u pitnju turisti iz Srbije.  Kako portal Aktuelno saznaje pojedini krugovi u nadležnim državnim institucijama razmatraju da, zbog sumnje u tačnost statističkih podataka iz Srbije, preduzmu mjere predostrožnosti u cilju spječavanja izbijanja nove epidemije koronavirusa

Regionalna javnost ostala je juče zapanjena nakon što je iz Srbije došla vijest koja može da se okarakteriša kao istinsko čudo – prema podacima sa sajta covid.rs u susjednoj zemlji za dan se od koronavirusa oporavilo čak 4.125 osoba!

Stručnjaci za borbu protiv pandemije korone

Podsjetimo, u Srbiji su objavljeni grafikoni sa brojem izliječenih od koronavirusa i ovaj podatak zasigurno ne bi privukao naročitu pažnju da taj broj u petak nije iznosio 6.931, dok je juče (u subotu), dakle samo za 24 sata, skočio na 11.056!

S obzirom da se prethodno, za dva mjeseca, prema zvaničnim podacima, u toj državi od koronavirusa oporavilo oko šest hiljada oboljelih, redakcija portala Aktuelno bila je prosto zatrpana pitanjima od strane čitalaca koji su tražili objašnjenje ovog božijeg čuda ili nezapamćenog medicinskog fenomena.

Džomićeve litije i Lončareva vakcina?

Uredništvo portala Aktuelno u startu je pomislilo da smo pogriješili u prethodnim tekstovima kad smo pisali o nedjelotvronosti čudotvornih litija i mističnog tamjana o kojima je pričao protjerej stavrofor Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Velibor Džomić.

Treba podsjetiti da je Džomić sa zilotskim žarom branio svoje mistično stanovište da litije i tamjan liječe koronavirus, a početkom godine pred početak pandemije je kazao da “vjernici ne treba da se plaše jer su molitvene litije najbolji lijek od svakog virusa, pa i od koronavirusa”.

Pravnik, iscjelitelj, teoretičar mističnog pravoslavlja i zvijezda internet litija, Velibor Dzomić: “Vjernici ne treba da se plaše jer su molitvene litije najbolji lijek od svakog virusa, pa i od koronavirusa”

Stoga je opravdano što su brojni čitaoci portala Aktuelno pomislili da je Džomić pozvan u Srbiju da obavi jednu iscjeliteljsku litiju, nakon koje je došlo do ovakvog čudesnog masovnog izliječenja.

Takođe je postojala sumnja da je razlog ovako rapidnog ozdravljenja u Srbiji ranije najavljivan poduhvat ministra zdravlja susjedne zemlje Zlatibora Lončara koji je krajem februara izjavio da “Srbija može da napravi vakcinu za koronavirus, jer imaju ljude koji to znaju”.

Uvjeravao javnost da Srbija može proizvesti vakcinu protiv korone

Kao mogući uzrok masovnog ozdravljenja pominjani su i sapun i šljivovica za koje su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov prvak u borbi protiv korone nadriepidemiolog Branimir Nestorović na početku pandemije govorili da su sigurni i provjereni ljekovi protiv ovog virusa.

Statistika najbolji lijek

Međutim, kako smo saznali, iza objavljenog podatka da je u Srbiji za samo jedan dan broj oboljelih na 100.000 stanovnika sveden sa 64,29, na samo 6,26, ne kriju se ni mistične litije, revolucionarne vakcine, čudesni sapun i šljivovica, već jednostavno novi način tumačenja statistike.


Vučić o čudotvornom sapunu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić i vodeći srpski epidemiolozi, pogotovo dr Nestorović otvoreno su, proteklih dana optuživali Crnu Goru da saopštava “frizirane” podatke o broju oboljelih i preminulih od koronavirusa.

Pošto su pripremili opravdanje u vidu fantastičnih i neutemeljenih optužbi, po kojima su već tradicionalno čitav region optužili da se urotio protiv Srba u lažiranju statistike, zvanični Beograd je odlučio da presječe – Srbija od juče u zaražene računa samo hospitalizovane pacijente, dok se oboljeli od koronavirusa koji su na kućnom liječenju zvanično vode kao – zdravi!

Zato se u regionu ironično počelo govoriti o statistici kao najefikasnijem lijeku protiv Kovida19.

Ali i pored ovih okolnosti, pretpostavlja se da bi to značilo da bi ovaj podatak morao biti uvažen, a državljani Srbije sada mogli da konkurišu za putovanja u druge zemlje regije i Evropske unije.

Buljarice za goste iz Srbije?

S bozirom na način na koji je došlo do “čudesnog izlječenja” preko 4.000 oboljelih od korone, odnosno zbog sumnjive metodologije u formiranju statističkih podataka, vlasti država regiona uključujući i Crnu Goru ipak su oprezni kada su u pitanju turisti iz Srbije.

Kako portal Aktuelno saznaje pojedini krugovi u nadležnim državnim institucijama razmatraju da, zbog sumnje u tačnost statističkih podataka iz Srbije, preduzmu mjere predostrožnosti u cilju sprječavanja izbijanja nove epidemije koronavirusa.

“Razmatra se opcija da se dio plaže Buljarice koja je duga preko dva kilometra, izoluje za goste iz Srbije i da bude pod kontrolom Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) za zarazne bolesti. Na plaži bi bili postavljeni šatori i kamp kućice, a gosti neće morati da plaćaju ni boravišnu taksu”, rekli su nam dobro upućeni izvori bliski NKT-u.

Ovo je, kako nam je rečeno, eventualno rješenje koje Crna Gora razmatra da bi, poštujući pravila Svjetske zdravstvene organizacije, omogućila građanima Srbije da i ove godine iskuse sve čari mora. Da li će naši državni organi morati da pribjegavaju ovakvim radikalnim mjerama zbog gostiju iz Srbije, ostaje da se vidi u narednom periodu kada će se detaljnije analizirati epidemiološko stanje u susjednoj zemlji.

U.P.A.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
KIKI
07.06.2020-23:50 23:50

MA ZNAJU ONI DA ĆE CRNA GORA PROPASTI , PA NEKA IDU NA ODMOR U RUSIJU ILI GRČKU .