Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Nema zabrane ulaska srpskim državljanima

Na pitanje poslanika DF-a Miluna Zogovića šta je MUP preduzeo povodom afere snimaka koje objavljuju mediji, a čiji su akteri Milan Roćen, Miomir Mugoša „i ostali“, ministar je rekao da su službenici Odsjeka za teška krivična djela 25. juna inicirali aktivnosti u vezi video i tonskih zapisa objavljenih na portalu jednog medija i obavijestili tužioca.

Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić demantovao je juče u Skupštini tvrdnju poslanika Demokratskog fronta Jovana Vučurovića da je srpskim državljanima Matiji Bećkoviću, Aleksandru Rakoviću, Dejanu Miroviću i Čedomiru Antiću zabranjen ulazak u našu državu.

Ministar Nuhodžić je istakao i da je svaka druga informacija o tome – manipulacija.

Vučurović je konstatovao da „u 21. vijeku zabranjivati književnicima i istoričarima ulazak u Crnu Goru može samo vlast koja se oslanja na ideologije nacizma i komunizma“.

– Vlast u Crnoj Gori ima i jednog i drugog, a sve obogaćeno saradnjom sa organizovanim kriminalom. Desilo se da Mevludin protjeruje Matiju, Mevludin protjeruje Aleksandra… – rekao je opozicioni poslanik.

Ministar je kazao da ne zna šta da odgovori na takvu tezu.

– To što govorite da Mevludin ne može biti ravnopravan sa Matijom – govorite fašističkim jezikom – istakao je Nuhodžić.

Opomene

Nakon toga Vučurovića je dobacio ,,da to ministar radi“, ali je Nuhodžić oštro konstatovao da su takve kvalifikacije fašističke i da ih je najbolje oćutati.

Vučurović je zbog dobacivanja opomenut, a pored ostalog je kazao da „nema emocija“ prema ministru Nuhodžiću.

Ministar mu je odgovorio da ih nema ni on.

– Ali imam poziciju da vam odgovorim, inače vam nikad ne bih odgovorio, zbog emocija vas ne bih ni pogledao. Vlada je 1. novembra, a ja 4. novembra saopštio da nisu postojali tajni spiskovi nepoželjnih osoba. Državni organi procjenjuju da li bi određene osobe mogle ugroziti zaštićene vrijednosti države Crne Gore i njenih građana, a povod je bio obilježavanje 100 godina Podgoričke skupštine održane u decembru prošle godine. Jedna osoba podvrgnuta je bezbjednosnoj kontroli i dobijena je negativna procjena, pa je postojala zabrana do početka ove godine. Ponovnim provjerama utvrđeno je da usljed promijenjenih okolnosti ne postoje razlozi za zabranu ulaska u državu ove osobe. Govorim to s punom ljudskom i moralnom odgovornošću – istakao je Nuhodžić.

Ministar je dodao da iza ovih činjenica stoji, te zamolio poslanika Vučurovića da komunikaciju zadrže na nivou korektnosti.

– Čuli ste kako zvuči vlast kad nju predstavljaju prevaranti i slični ljudi – rekao je Vučurović, nakon čega je sjednica Skupštine prekinuta.

Potpredsjednik Skupštine Genci Nimanbegu je nakon kratke pauze kazao da je Vučurović dobio javnu opomenu zbog izgovorene riječi i ponašanja, zbog čega mu je i oduzeta riječ, na što mu je poslanik DF-a kazao da on (Nimanbegu) „jednom srpskom poslaniku, nikada ne može oduzeti riječ“.

– To da se razumijemo. Opomena za riječ prevarant. Povlačim to upućeno gospodinu Nuhodžiću. Pročitao sam tačno, prevarant je (p. a. premijer) Duško Marković ili neko iz Vlade jer je potvrdila da su Bećković, Radović, Antović i Mirović nepoželjne osobe i da im nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru – kazao je Vučurović.

Nimanbegu mu je nakon toga izrekao i drugu opomenu.

Aktivnosti

Na pitanje poslanika DF-a Miluna Zogovića šta je MUP preduzeo povodom afere snimaka koje objavljuju mediji, a čiji su akteri Milan Roćen, Miomir Mugoša „i ostali“, ministar je rekao da su službenici Odsjeka za teška krivična djela 25. juna inicirali aktivnosti u vezi video i tonskih zapisa objavljenih na portalu jednog medija i obavijestili tužioca.

– Nakon obavljenih konsultacija i uvida u spise, tužilac je kazao da u tim radnjama ne postoje elementi krivičnog djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Na zahtjev tužilaštva preduzimaju se policijske mjere i radnje i formiran je predmet o nastanku i objavljivanju video zapisa i nastaviće se saslušanjima i prikupljanjem obavještajnih dokaza u rasvjetljavanju ovog slučaja – kazao je Nuhodžić.

Odgovarajući na pitanje poslanika DF-a Nebojše Medojevića koje su operativne i službene radnje preduzete povodom objavljivanja materijalnih dokaza od Dejana Lakića „koji ukazuju na osnovanu sumnju na djelovanje organizovane kriminalne grupe u oblasti pranja novca, utaje poreza, finansijskih prevara, a koja nijesu u cjelini obuhvaćena u istragama u aferama ‘Klap’ i ‘Vardar’“, ministar je odgovorio, pored ostalog, da je Specijalno policijsko odjeljenje procesuiralo krivičnu prijavu.

– Izviđaj je u toku u odnosu na više desetina fizičkih i pravnih lica. Policija je formirala predmet i preduzima mjere i radnje sa ciljem utvrđivanja činjenica u vezi sa iznijetim tvrdnjama Lakića – rekao je Nuhodžić.

Na pitanje poslanika DF-a Predraga Bulatovića kako je i kada svjedok saradnik u predmetu „državni udar“ Saša Sinđelić, kog Hrvatska potražuje zbog izdržavanja kazne zatvora od 21 godinu, napustio Crnu Goru, ministar nije odgovorio. Nuhodžić je istakao da će u postupku ocjenjivanja opravdanosti njegovog zahtjeva za međunarodnu zaštitu Crne Gore ocijeniti sve okolnosti i činjenice u njegovom slučaju.

– MUP će posebno razmotriti izjave i dokaze Saše Sinđelića i da li može biti izložen progonu ili ozbiljnoj nepravdi ako se vrati u državu porijekla. Prilikom ocjene opravdanosti zahtjeva za dobijanje međunarodne zaštite, ocijenićemo do detalja sve zakonske uslove i činjenice i okolnosti Saše Sinđelića. MUP će, u skladu sa zakonskim rješenjima i okončanjem procedura, donijeti zasnovanu odluku – istakao je Nuhodžić.

Rezultati

Na pitanje Bulatovića da li je „Vlada razmatrala ustanovljavanje jedne crkve na način što će oduzeti crkvenu imovinu Srpskoj crkvi“, ministar je odgovorio da takvim ocjenama „cijela priča izgleda tako dramatično i unosi se opšta konfuzija“:

– Prijedlogom zakona, koji mnogi očigledno nisu ni pročitali ali ga gromoglasno osporavaju, navedeno je, pored ostalog, da vjerska zajednica samostalno rukovodi imovinom i novčanim sredstvima na osnovu sopstvenih autonomnih propisa u skladu sa zakonom – naglasio je Nuhodžić.

Odgovarajući na pitanje poslanica DF-a Vere Bulatović šta MUP preduzima da suzbije politiku nekažnjivosti i izbjegavanje odgovornosti policijskih službenika, ministar je rekao da statistika demantuje takve ocjene.

– Prošle godine donešeno je 66 zaključaka za pokretanje disciplinskih postupaka protiv 77 službenika zbog teže povrede službene dužnosti, a suspendovano 11 policijskih službenika. Odjeljenje unutrašnje kontrole lani je uradilo 45 provjera zakonitog postupanja policijskih službenika, a u osam predmeta utvrđeni su propusti i nepravilnosti – zaključio je Nuhodžić.

Govoreći o rezultatima Uprave policije u prvih šest mjeseci ove godine, kazao je da je u saradnji sa SDTom procesuirano oko 100 osoba koje su označene kao organizatori ili članovi organizovanih kriminalnih grupa.

– Policija je uradila 12.257 kontrola članova organizovanih kriminalnih grupa ili bezbjednosno interesantnih osoba i podnijela 162 krivične prijave – istakao je, pored ostalog, Nuhodžić.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve