Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Neće biti prenosa suđenja Medojeviću

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica odbila je zahtjev lidera PZP Nebojše Medojevića za prenos i snimanje sudskog postupka koji se protiv njega vodi u Višem sudu, saopšteno je danas iz kabineta predsjednice Vrhovnog suda.
-Predsjednica Vrhovnog suda donijela je danas Rješenje kojim se ne odobrava zahtjev optuženog Nebojše Medojevića i njegovih branilaca advokata. Dražena Medojevića i Ivana Šebeka, za snimanjem i javnim prenosom suđenja u predmetu Višeg suda u Podgorici – navodi se na sajtu.
U saopštenju se podsjeća da je sudija Višeg suda u Podgorici Vesna Pean dostavila Medenici kopiju zapisnika o glavnom pretresu održanog 18. aprila kako bi odlučila o predlogu optuženog Nebojše Medojevića i njegovih branilaca koji su zahtijevali da se predstojeća suđenja u ovom predmetu snimaju i javno emituju.
-Predsjednica Vrhovnog suda ne odobrava zahtjev za snimanjem i javnim prenosom, preko javnih emitera, jer je javnost ovog krivičnog postupka obezbijeđena. Javnost krivičnog postupka, koja se ogleda u pravu svakog punoljetnog lica da prisustvuju suđenju i da o postupku bude obaviješteno putem sredstava javnog informisanja nije dovedena u pitanje uskraćivanjem odobrenja za javnim snimanjem i prenosom cijelog postupka. Iz tog razloga neosnovani su zahtjevi optuženog Nebojše Medojevića i njegovih branilaca da se suđenje treba snimati i javno prenositi jer „postoji opravdan interes“ i da „građani trebaju da imaju uvid u ono što se dešava na suđenju – piše u rješenju koje je potpisala Medenica.

Ona je dodala da javno snimanje i emitovanje suđenja nije pravni standard niti konstituent prava na pravično suđenje za koje optuženi Medojević smatra da će mu uskraćivanjem javnog prenosa suđenja biti ugroženo.

-Audio snimci završnih riječi i objave presude biće izvršeno od strane Odeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije i multimediju Sekretarijata Sudskog savjeta, a snimci objavljeni na web stranici Višeg suda u Podgorici, u dijelu Audio zapisi, zbog čega je javnost krivičnog postupka u predmetu u potpunosti obezbijeđena – tvrdi Medenica.

Medojević je osumnjičen da je zajedno sa banjalučkim biznismenom Momirom Nikolićem i saradnicima prao novac uoči i tokom izborne kampanje. Na spisku osumnjičenih, osim Medojevića i Nikolića, su i direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar te partije Željko Šćepanović, koji je šura Nebojše Medojevića i Gordan Konatar. Optužnicom su obuhvaćeni i Iva Pavlović, Petar Drašković, Luka Radunović, Vladislav Bulatović, Nikola Jovanović, Mladen Jovanović i Aleksandar Sekulović.Prema sumnjama Tužilaštva, višemjesečne provjere ukazuju da je Medojević sa Nikolićem osmislio kriminalni plan da u legalne tokove ubace novac koji je Nikolić navodno nezakonito stekao u građevinskim poslovima, kao preduzetnik firme “Graditelj” iz Tivta.

Cilj je, prema navodima SDT-a, bio da se ta sredstva ne prikazuju kao prihod nadležnim organima i na taj način izbjegne plaćanje zakonskih obaveza. Medojević je, prema rezultatima istrage SDT-a, angažovao i saradnike čiji je zadatak bio da se bez odobrenja bave bankarskim poslovima, da za potrebe partije na crno rade konverziju deviza i zarađeni procenat stave u legalne tokove.

Specijalno tužilaštvo je utvrdilo i da je Nikoliću u više navrata na račun iz inostranstva uplaćeno skoro milion eura, a ti sumnjivi transferi novca su bili uglavnom iz bivših sovjetskih republika. Prema podacima do kojih su došli istražitelji, Nikoliću je u samo jednoj transakciji uplaćeno iz Litvanije 170.000 eura.

Tužilaštvo sumnja da je riječ o transferima novca preko ruskih firmi sa sjedištem u Litvaniji. SDT od 19. oktobra prošle godine utvrđuje ko je sve uključen u pranje novca, i kakva je bila šema malverzacija kojom je pokušano da se prikrije porijeklo spornih dolara.

Prvo su u fokus istrage dospjeli tehnički sekretar PzP-a Željko Šćepanović i navodni lokalni diler deviza Gordan Konatar, kada je u oktobru kod njih pronađen novac sumnjivog porijekla. Kod Šćepanovića je tada zaplijenjeno 30.000 dolara, a od Konatara 18.000.

Kasnije je SDT utvrdilo da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure. Višemjesečnom istragom utvrđeno je da se u sefu jedne banke, u Podgorici, čuva novac koji je namijenjen za plaćanje aktivista PzP-a tokom izbornog dana.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve