Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

CPC: Preko 3.000 potpisa, među njima i lideri političkih partija

Peticiji za poništenje svih nezakonitih upisa SPC nad crnogorskim manastirima i crkvama i njihovo vraćanje u vlasništvo Državi Crnoj Gori, kako je saopšteno iz CPC, pristupio i Ivan Brajović, predsjednik Parlamenta i predsjednik SD, kao i predsjednici dijela parlamentarnih i vanparlamentarnih stranaka, Ranko Krivokapić – SDP, Dritan Abazović – URA, Andrija Popovoć – Liberalna partija, Dragan Ivančević – Crnogorska i mnogi drugi ugledni građani, profesori, akademici.

– Već nakon sedam dana od početka potpisivanja elektronske Peticije, koju je pokrenuo Vesko Karadžić iz Udruženja Crnogoraca Kanade, i ova dva dana potpisivanja uz ličnu kartu po crnogorakim gradovima, peticiji je pristupilo ukupno blizu 3000 građana, saopšteno je iz CPC.

Crnogorska pravoslavna crkva otvorila je prostorije svojih crkvenih opština za potpisivanje, a od ponedjeljka će i Crnogorska otvoriti svoje službene prostorije u Budvi, Cetinju, Podgorici i Bijelom Polju, svakim radnim danim od 10 do 12h za sva zainteresovana lica koja žele da pristupite peticiji.

Peticija traje do 28. februara nakon čega će se uputiti državnim organima na razmatranje kada počinje i redovno proljećno zasijedanje Skupštine Crne Gore.

– Neuspjele su sve insinuacije i uvrede koje dolaze od strane SPC i medija koji oni kontrolišu koje lažima i podmetanjima pokušaju sa ovu legitimnu demokratsku inicijativu dezavuišu i osujete, dodaje se u saopštenju.

Uprava za nekretnine je, podsjećaju iz CPC, obećala da će formirati nezavisnu ekspertsku grupu koja bi sprovela analizu upisa eparhija Srpske crkve nad manastirima i crkvama u Crnoj Gori.

– Postoji procedura tzv. obnova katastra, predvidjena članom 71. Zakona o drzavnom premjeru i katastru, kada državni organ po službenoj dužnosti može da sprovede reviziju upisa. Jasno je da bi obnova katastra dokazala da je tkz “MPC SPC”, koja nije registrovana kao vjerska zajednica u Crnoj Gori, upisana bez ikakvog pravnog osnova i dokumentacije na više od 70% objekata, i da će se takav upis poništiti.

Peticija je jasno izražena volja građana da se napokon zaokruži naš nacionalni identitet i učvrsti naša nezavisnot obnovljena na referendumu 21.maja 2006 godine. Napokon da se stane na put bahatom govoru mržnje i podjela, da prestane negiranje svega crnogorskog (Države, Crkve, Ustava, Zakona, granica, jezika, istorije, kulture ..) i da se naše crkve i manastiri koji su gradili naši đedovi vrate Crnoj Gori u naslijeđe, zaključuje se u saopštenju Crnogorske pravoslavne crkve.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve