Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Rok za godišnju prijavu poreza na dohodak fizičkih lica do 30. aprila

''Ukoliko se finansijski iskazi podnose sa digitalnim potpisivanjem, poreski obveznik takođe mora na svom računaru da instalira neophodan osnovni softver Microsoft.NET.Framework i Softver za pripremu i podnošenje finansijskih iskaza'', ističu iz UPC-a

Podsjećamo poreske obveznike da rok za podnošenje godišnje prijave poreza na dohodak fizičkih lica (GPPFL) za 2022. godinu ističe 30. aprila 2023. godine, pri čemu će se blagovremeno podnijetim prijavama smatrati i prijave dostavljene zaključno sa 3. majom 2023. godine., saopšteno je iz Uprave prihoda i carina.

Poresku prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak fizičkih lica (obrazac GPPFL), dužni su da podnesu poreski obveznici – fizička lica koja su u 2022. godini ostvarili dohodak od:
• samostalne djelatnosti, koja predstavlja osnovnu djelatnost poreskog obveznika, osim za prihode koji se paušalno oporezuju,

Imovine: 

Kapitalnih dobitaka, primanja ostvarenih kod dva ili više poslodavaca odnosno isplatilaca ličnih primanja čiji je ukupan mjesečni bruto iznos iznad 700 eura, u skladu sa stopama iz člana 10 stav 1 tačka 1 Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, prihoda od sportske djelatnosti, prihoda od autorskih i srodnih prava, patenta, žiga i prihoda samostalnih stručnjaka u kulturi, iz inostranstva.

Porez na dohodak fizičkih lica plaća se po stopama propisanim članom 10a Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, koje iznose:

1) za dohodak po osnovu ličnih primanja:
– 0 odsto na iznos oporezivog dohotka do 700 eura
– 9 odsto iznos oporezivog dohotka od 700,01 do 1.000 eura.
– 15 odsto  na iznos oporezivog dohotka od 1.000,01 eura;

2) za dohodak ostvaren po osnovu samostalne djelatnosti:
– 9 odsto na iznos oporezivog dohotka od 8.400,01 do 12.000,00 eura;
– 15 odsto na iznos oporezivog dohotka od 12.000,01 eura
3) za dohodak od prihoda od imovine, kapitala, kapitalnih dobitaka, sportske djelatnosti, autorskih i srodnih prava, patenta, žiga i prihodi samostalnih stručnjaka u kulturi i drugih primanja – 15 odsto od poreske osnovice.

Takođe, iz UPC-a podsjećaju da su preduzetnici koji se oporezuju po stvarnom dohotku dužni da uz prijavu dostave bilans stanja i bilans uspjeha.

Navedeni dokumenti mogu se podnijeti putem desktop aplikacije “Finansijski iskazi”, koja je dostupna na portalu Uprave prihoda i carina .

“Ukoliko se finansijski iskazi podnose bez digitalnog potpisivanja, poreski obveznik mora na svom računaru da instalira neophodan osnovni softver Microsoft.NET.Framework i Softver za pripremu i podnošenje finansijskih iskaza. Kada završi sa unosom finansijskih iskaza koristi opciju Pošalji, nakon čega će aplikacija uspostaviti komunikaciju sa servisom i poslati „spremljene“ finansijske iskaze Upravi prihoda i carina. Sistem Uprave prihoda i carina će još jednom provjeriti ispravnost podataka, ako su iskazi pravilno popunjeni, biće zapamćeni u sistemu Uprave prihoda i carina i biće mu dodijeljen jedinstveni identifikacioni broj”, navode u saopštenju.

Zbog elektronskog nepotpisivanja, kompletirane finansijske iskaze obveznik treba da odštampa, obavezno potpiše i dostavi na šalter PJ Uprave prihoda i carina. Na osnovu primljenog finansijskog iskaza, provjerom identifikacionog broja, službenik područne jedinice još jednom provjerava ispravnost podataka, ako su iskazi pravilno popunjeni, vrši obradu kroz internu aplikaciju.

“Ukoliko se finansijski iskazi podnose sa digitalnim potpisivanjem, poreski obveznik takođe mora na svom računaru da instalira neophodan osnovni softver Microsoft.NET.Framework i Softver za pripremu i podnošenje finansijskih iskaza”, ističu iz UPC-a.

Objašnjavaju, kada završi sa unosom finansijskih iskaza koristi opciju Pošalji i elektronski potpiši, ne zahtijeva se dolazak obveznika i predaja iskaza u papirnoj formi, jer je iskaz već elektronski potpisan.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve