Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Aerodromima prijeti gašenje zbog duga Montenegro Airlinesa, Bojanić da reaguje

Vršilac dužnosti direktora Aerodroma Crne Gore Ana Lončarević obratila se pismom ministru kapitalnih investicija Mladenu Bojaniću zahtijevajući da se riješi problem naplate potraživanja Aerodroma od Montenegro Airlinesa.

Vršilac dužnosti direktora Aerodroma Crne Gore Ana Lončarević obratila se pismom ministru kapitalnih investicija Mladenu Bojaniću zahtijevajući da se riješi problem naplate potraživanja Aerodroma od Montenegro Airlinesa. Kako je navela, preduzeće je zbog nemogućnosti naplate potraživanja u problemu i moglo bi se destiti da Aerodromi budu zatvoreni tokom sezone zbog ovog problema i može doći do gašenja preduzeća.

Kako CdM saznaje, nedavno je održan sastanak predstavnika ACG sa predstavnicima Ministarstva kapitalnih investicija. Sastanku nije prisustvovao ministar. Na sastanku je pokrenuta tema naplate potraživanja Aerodroma od MA. Od Vlade su Aerodromi dobili informaciju da im se ta potraživanja neće uplatiti.

Direktorica ACG to smatra opstrukcijom MKI i tvrdi da ukoliko ne bude naplate potraživanja Aerodromi neće moći da se otvore da rade tokom ljeta i da može doci do gašenja preduzeća.

Nakon toga Lonćarević je uputila dopis ministru Bojaniću.

Dopis Ane Lončarević ministru Mladenu Bojaniću prenosimo u cjelosti:

Uvaženi ministre Bojaniću,

Upoznati ste da sam dana 9.04.2021.godine imenovana za v.d izvršnu direktoricu Aerodroma Crne Gore AD. Uvažavajući značaj i potrebu saradnje sa našim resornim ministarstvom, istoga dana smo Odbor direktora i ja imali sastanak u Ministarstvu kapitalnih investicija u vezi sa trenutnom situacijom u Aerodromima Crne Gore, pravosnažnim i izvršnim presudama Privrednog suda u korist Aerodroma Crne Gore a koja se odnose na naplatu potraživanja od Države Crne Gore za dug Montenegro Airlines-a ( shodno Zakonu o ulaganju i konsolodaciji i razvoja društva za transport putnika i robe u vazdušnom saobraćaju).

Osim navedenog, tema ovog sastanka bila su i druga pitanja koja su važna za Aerodrome Crne Gore, ali i turističku privredu, crnogorsku privredu generalno i Državu uopšte. Tom prilikom smo predstavnike resornog ministarstva upoznali sa svim problemima sa kojima se susreću Aerodromi Crne Gore od marta prošle godine kada je nastupila pandemija COVID-19 a koja je uticala negativno na poslovanje aerodroma i obustava saobraćaja. Iako se u drugim evropskim državama podrazumjevalo da aerodromi usljed pogođenosti poslovanja pandemijom COVID-19 prime državnu pomoć, ACG nisu na ovom sastanku tražili državnu pomoć već samo naplatu naših potraživanja, uz objašnjenje kakve će posljedice nastupiti za crnogorsku privredu ukoliko se ovakvo stanje bude ignorisalo.

Imajući u vidu značaj teme, kao i činjenicu da je Odbor direktora Aerodroma Crne Gore u punom sastavu prisustvovao predmetnom sastanku, cijenili smo da ćemo imati priliku da se vidimo i sa Vama kao resornim ministrom. Ipak, sastanku su ispred Ministarstva kapitalnih investicija prisustvovali državni sekretar za vazdušni saobraćaj i njegovi saradnici. Stav državnog sekretara za vazdušni saobraćaj je bio da se Aerodromima Crne Gore neće uplatiti potraživanja u skladu sa pravosnažnim i izvršnim presudama Privrednog suda i to je izneseno kao konačan stav, što smo naravno razumjeli da je i konačan stav resornog ministarstva. Ovaj stav je sam po sebi problematičan iz razloga što je obaveza svih pa i Ministarstva finansija da postupa po izvršnim i pravosnažnim presudama.

Imajući u vidu da smo imali na raspolaganju samo još 15-ak dana da obezbijedimo novac koji je potreban kako crnogorski aerodromi ne bi bili zatvoreni za saobraćaj uoči sezone 2021. godine i time bila urušena crnogorska privreda, nakon stava resornog ministarstva, bili smo prinuđeni da alarmantnu situaciju u crnogorskim aerodromima predstavimo i potpredsjedniku Vlade, kao i Ministru finansija. Uz svo uvažavanje resornog ministarstva, razumjećete da mi u ovoj situaciji a nakon stava MKI nismo mogli da čekamo skrštenih ruku da dođe 1. maj a da nemamo finansijska sredstva, te da smo u najboljoj namjeri bili proaktivni i tražili rješenje.

Nakon činjenice da su nam u vezi sa naplatom potraživanja po osnovu pravosnažnih i izvršnih presuda Privrednog suda, zatvrorena vrata i u Ministarstvu kapitalnih investicija i u Ministarstvu finansija, želim da vas informišem o sljedećem:

1. Bez finansijskih sredstava, ugrožena sigurnost i bezbjednost vazdušnog saobraćaja na crnogorskim aerodromima, što može dovesti do zatvaranja aerodroma Podgorica i Tivat za saobraćaj. U skladu sa međunarodnim ali i nacionalnim propisima ( Zakon o vazdušnom saobraćaju), operator aerodroma je dužan obezbijediti održavanje i pregledanje operativnih površina, objekata, instalacija, uređaja i opreme na aerodromu odnosno preduzeti sve mjere potrebne za sigurno polijetanje i slijetanje i boravak vazduhoplova za prihvat i otpremu vazduhoplova, putnika i stvari za šta su potrebna finansijska sredstva, u suprotnom aerodrom mora biti zatvoren za saobraćaj.

2. Preporuka ICAO je da nezadovoljan radnik ne može biti angažovan jer je to rizik za bezbjednost u vazdušnom saobraćaju. Dakle, bez finansijskih sredstava nema ni plata a što dovodi do nezadovoljstva radnika. Uticaj ljudskog faktora na sigurnost i bezbjednost u vazdušnom saobraćaju je oblast koja je sa posebnom pažnjom tretirana u vazduhoplovstvu. To ponovo može biti razlog za zatvaranje aerodroma usled nedostatka finansijskih sredstava. Takođe, aerodromsko osoblje u operativi je licencirano osoblje i nije lako zamenljivo jer vam je potrebno više mjeseci ili i godinu dana da iškolujete ljude. I na kraju, naravno, radnici mogu odlučiti da štrajkuju što ponovo dovodi do zatvaranja aerodroma za saobraćaj., a radi se o 730 potencijalno nezadovoljnih radnika.
Ovo je branša u kojoj nema prostora za igranje sa ovako ozbiljnim stvarima jer držanje aerodroma otvorenim za saobraćaj po cijenu ugrožavanja sigurnosti i bezbijednosti može imati fatalne posledice, ne samo po ovo Društvo već i za nacionalne interese.

3. U slučaju zatvaranja aerodroma iz gore navedenih razloga, Država će pretrpjeti ogromnu štetu, milionsku štetu. Cijela privreda sada iščekuje turističku sezonu od koje zavisi ekonomija ove zemlje. Avio saobraćaj je dominantan vid saobraćaja dolaska turista u Crnu Goru zbog loše saobraćajne infrastrukture kada je riječ o drumskom i željezničkom saobraćaju. Zatvaranjem aerodroma uoči turističke sezone pretrpjeće cijela crnogorska privreda i država. Osim enormnih gubitaka koji će biti rezultat multiplikativnog efekta na cijelu crnogorsku privredu usled zatvaranja aerodroma, Država će morati nadoknaditi štetu i avio kompanijama koje saobraćaju na crnogorskim aerodromima jer će i oni pretrpjeti troškove. Podsjećamo da je u 2019. godini opsluženo 2.7 miliona putnika.

4. Zatvaranje aerodroma će negativno uticati i na reputaciju Države, kao i na cjelokupnu ekonomiju i samim tim nezadovoljstvo u Crnoj Gori . Znajući koliki je procenat GDP u budžetu rezervisan za turizam, bez avio saobraćaja u turističkoj sezoni posljediće bi bile katastrofalne po budžet.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve