Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Direktiva EU nalaže popravke umjesto zamjene neispravnih uređaja

Zajedno sa ekološkim benefitima, EU se nada da će nova direktiva, predložena prošle godine i provizorno dogovorena kasno u četvrtak, 1. februara, takođe stvoriti nova radna mjesta i smanjiti zavisnost zajednice zemalja od uvoza sirovih materijala

Potrošači će dobiti veća prava, da bi mogli popravljati robu kao što su mašine za suđe ili pametni telefoni, u sklopu novih pravila dogovorenih u okviru Evropske unije sa ciljem da se smanji otpad od neispravnih ili pokvarenih proizvoda koji su se do sada odbacivali i mijenjali.

Zajedno sa ekološkim benefitima, EU se nada da će nova direktiva, predložena prošle godine i provizorno dogovorena kasno u četvrtak, 1. februara, takođe stvoriti nova radna mjesta i smanjiti zavisnost zajednice zemalja od uvoza sirovih materijala.

Potrošači će moći da biraju između popravke i zamjene neispravnih proizvoda u dvogodišnjem periodu koliko traje zakonska garancija.

Kompanije će morati besplatno da poprave proizvod u tom periodu, ako je to jeftinije od zamjene, te će nuditi pristupačne popravke u periodu od pet do 10 godina nakon prodaje proizvoda, čak i ako je van garantnog perioda.

Proizvođači i distributeri će takođe morati da obavijeste potrošače o njihovom pravu na popravku proizvoda, te da ponude rezervne dijelove nezavisnim serviserima po pristupačnim cijenama.

Direktiva o pravu na popravku će se primjenjivati na širok dijapazon proizvoda, što uključuje mobilne telefone i tablet uređaje, mašine za veš, mašine za suđe, frižidere, elektronske displeje, usisivače, proizvode za skladištenje podataka i opremu za varenje. Baterije za električne bicikle će takođe biti dodate na listu.

Period obaveze će biti produžen 12 mjeseci za popravljenu robu, u skladu sa sporazumom koji su u četvrtak sklopili predstavnici Evropskog parlamenta i vlada EU.

Zemlje EU će morati da promovišu popravke, putem potrošačkih vaučera, smanjenih poreza na prodaju, informativnih kampanja ili kurseva za popravku, dok će nova onlajn platforma omogućiti potrošačima da pronađu servise, trgovce popravljene robe ili kupce neispravnih proizvoda.

Direktive su postavile ciljeve, koje evropske zemlje moraju postići kroz domaće zakona. Kada direktiva o pravu na popravku stupi na snagu, što se očekuje tokom ove godine, članice EU će imati 24 mjeseca da se usklade sa njom.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve