Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Zbog fotografije na Facebooku suspendovana babica iz Pljevalja

Utvrđeno je da je u ovom slučaju prekršena i prezumpcija nevinosti

Babica u Opštoj bolnici u Pljevljama I.G. je policiji podnijela prijavu protiv nepoznate osobe ili više njih zbog krađe identiteta na društvenoj mreži Facebook. Međutim i pored preporuke Ministarstva unutrašnjih poslova ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću i direktoru te bolnice E.G. da ne preduzimaju nikakve radnje protiv I.G. dok se slučaj do kraja ne istraži, ona je suspendovana i protiv nje se vodi disciplinski postupak. Utvrđeno je da je u ovom slučaju prekršena i prezumpcija nevinosti. To se navodi u Izvještaju Savjeta za građansku kontrolu rada policije kome se I.G. obratila za pomoć.

I.G. koja je ujedno i aktivna u lokalnom političkom životu i izuzetno posvećena zaštiti dobrobiti životinja je obavijestila Savjet da je u Centru bezbjednosti Pljevlja podnijela prijavu zbog, kako tvrdi, krađe identiteta na Facebooku.

Ona tvrdi da je neko je neovlašćeno ušao na njen profil i objavio montirane fotografije koje je diskredituju. Savjet je odlučio da zbog osjetljivosti slučaja i profesionalnog i javnog angažmana I.G. isprati postupanje policije u konkretnom slučaju. Od Uprave policije je zatražena hitnost i potrebni senzibilitet kako bi uz puni profesionalni angažman incident bio do kraja rasvijetljen.

“Savjet se obratio i direktoru Opšte bolnice Pljevlja, dr E.G. i pozvao da ne preduzimaju nikakve mjere protiv babice koje bi dovele do daljeg urušavanja njenog ličnog i profesionalnog dostojanstva dok se ne završi istraga”, navodi se u Izvještaju Savjeta za građansku kontrolu rada policije o ovom slučaju.

Iz Uprave policije su saopštili da je I.G, babica u Opštoj bolnici u Pljevljima početkom jula ove godine podnijela prijavu protiv NN osoba zbog krađe identiteta na Facebooku. Nakon toga Uprava policije je obavijestila Državnu tužiteljka Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Pljevljima koja je naložila da se prikupljena obavještenja dostave policiji, Odsjeku za suzbijanje teških krivičnih djela u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Po okončanju provjera konstatovano je da u prijavi G.I. nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, o čemu je ona obaviještena.

“Babica I.G. je potom obavijestila Savjet da je kod nadležnog suda, po upustvu državnog tužilaštva, podnijela krivičnu prijavu protiv nepoznatog učinioca zbog izvršenih krivičnih djela neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka, iznošenje ličnih i porodičnih prilika i zbog rasne i druge diskriminacije kao i da se nastavio pritisak određenih struktura u Ministarstvu zdravlja Crne Gore da se protiv nje vodi disciplinski postupak”, piše u Izvještaju Savjeta.

Uz saglasnot babice, Savjet je njen slučaj predstavio na sjednici Operativnog tima Ministarstva unutrašnjih poslova MUP Crne Gore za borbu protiv porodičnog nasilja i nasilja nad ženama.

“Konstatovano da je ona ozbiljno shvatila ugrožavanje njenog korisničkog profila na društvenoj mreži što potvrđuje njena ukupna komunikacija sa Opštom bolnicom Pljevlja, CB Pljevlja, državnim tužilaštvom i sudom u Pljevljima, ovim Savjetom koje je nadležno da provjeri primjenu policijskih ovlašćenja, NVO Centar za ženska prava i sa stručnjacima za oblast informatičke tehnologije”, kažu u Savjetu za građansku kontrolu rada policije.

I.G. je iskazala spremnost da učestvuje i podrži sve službene radnje i postupke koji su u pravcu utvrđivanja istine i činjenica.

“Osporila je autentičnost objavljene fotografije pa je pored preduzetih aktivnosti predložila formiranje odgovarajuće komisije koja bi obavila vizuelni pregled njenog tijela i uporedila ga sa onim na fotografijama. To dovoljno govori o ozbiljnosti situacije i posljedicama sa kojima se suočava žrtva”, ocjenjujuju u Savjetu.

Odlučeno je da se Operativni tim MUP Crne Gore za borbu protiv porodičnog nasilja i nasilja nad ženama obrati ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću da bi se iskazala zabrinutost zbog navoda da je I.G. dužna da dokaže svoju nevinost posebno imajući u vidu opšteprihvaćeni standard oko dokazivanja odgovornosti i ukoliko to ne učini da će biti suspendovana, i da će se protiv nje voditi disciplinski postupak.

Posebno je naglašeno je Ministarstvo zdravlja u ovom slučaju prekršilo prezumciju nevinosti, i da je od direktora Opšte bolnice Pljevlja zatraženo da se da odmah pokrene odgovarajući postupak.

MUP je pozvao ministra zdravlja da učini sve što je potrebno kako bi se spriječilo dvostruko povrjeđivanje žrtve i spriječila situacija da medicinska sestra I.G. bude izložena daljem nasilju, diskriminaciji i ponižavajućem tretmanu.  Međutim, i pored toga po zahtjevu Ministarstva zdravlja protiv babice I.G. je pokrenut disciplinski postupak sa čijim ishodom Savjet nije upoznat.

Savjet je konstatovao da je Uprava policije u konkretnom slučaju postupala profesionalno i po nalogu nadležnog državnog tužioca.

“Savjet je, u kontekstu digitalnog nasilja i činjenice da državni tužilac izjasnio da nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, primijetio da treba osmisliti održiviji model zaštite žrtava. U tom pravcu Savjet podržava Upravu policije da razmotri mogućnosti poboljšanja informisanosti građana o sigurnosti na Internetu i zaštiti od zlonamjernih korisnika Interneta”, zaključuju u Savjetu za građansku kontrolu rada policije.

Prekinimo vezu online nasilju

Istraživanje koje je sprovela Sigurna ženska kuća pokazalo je da je jedna od šest djevojka i žena doživjela online nasilje na teritoriji Podgorice.

“Problematika online nasilja nad ženama i djevojkama, još uvjek nije prepoznata kao segment nasilja kom su izložene žene i djevojke. Samim tim što se ne govori o online nasilju dovodi do toga da mnoge žene i djevojke trpe ovaj vid nasilja koje ugrožava njihov psihički integritet, a da ga ne prepoznaju kao takvo”, navode u Sigurnoj ženskoj kući.

U ovoj NVO ističu da im je cilj da doprinesu kvalitetnijim mehanizmima zaštite žena i djevojaka od online nasilja u Glavnom gradu, te da podignu svijest građana o online nasilju nad ženama i djevojkama, zbog čega su objavio i spot.

Spot je nastao u okviru projekta “Prekinimo vezu online nasilju” koji sprovodi NVO Sigurna ženska kuća, a podržan je u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program ujedinjenih nacija za za razvoj (UNDP).

U Crnoj Gori, ReLOaD program sprovodi se u partnerstvu sa Glavnim gradom Podgorica i opštinama Tivat, Kotor, Nikšić i Pljevlja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve