Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Završena druga faza izrade Katastra zelenih površina u Podgorici

Prikupljeni podaci, kako ističu u lokalnoj upravi, sadrže i prostornu poziciju evidentiranih elemenata, karakteristike istih i fotografiju

Katastar zelenih površina predstavlja jedan od najznačajnih mehanizama kvalitetnog upravljanja zelenim površinama, koje posebno važnu ulogu imaju u urbanim sredinama, izloženim brojnim pritiscima koji su rezultat savremenog načina života.

U tom smislu, a u cilju sveobuhvatnog kvalitativnog i kvantitativnog sagledavanja stanja zelenih površina koje će predstavljati osnovu za njihovo kontinuirano očuvanje i unapređivanje, Glavni grad je izradio Katastar zelenih površina – I fazu, u okviru koje su prikupljeni podaci o drveću, žbunju i zelenim površinama, urbanom mobilijaru i rekreativnim površinama.

“Krajem 2022. godine okončana je i realizacija II faze Katastra zelenih površina Podgorice, koja je obuhvatila površinu od oko 800 ha, odnosno sljedeće lokacije: Blok V, Blok VI, dio grada preko Morače, Blokovsko zelenilo naselja Zabjelo, Parkove: Dječiji park, Park Petrovića, Park Đorđa Balaševića, Prešernov park, Podgorički park, Centralni park Pobrežje, Parkovi na Zabjelu (27. marta, Jerevanska, Mikro park-park energije, Park u ul. Ilije Plamenca, Park u ul. Princeze Ksenije), Bulevare: SV Petra Cetinjskog, Mihaila Lalića, Knjaza Danila Petrovića, Džordža Vašingtona, Bul. Revolucije, Bul. Bratstva i jedinstva, Ibrahima Dreševića, Ulice: 4. jula, 27. marta, Vojislavljevića, Jerevanska, Vojvode Ilije Plamenca, Jovana Tomaševića”, navodi se u saopštenju Glavnog grada.

Kroz aktivnosti na izradi II faze Katastra, koje su realizovane od strane multidisciplinarnog tima, kako se navodi, prikupljeni su i unijeti u aplikaciju izrađenu u okviru I faze Katastra, podaci o drveću, žbunju, elementima rekreativnih površina i urbanom mobilijaru, koji se mogu pretraživati prema različitim kriterijumima (latinski naziv biljne vrste, narodni naziv, listopadno drvo, visina stabla i brojni drugi).

Prikupljeni podaci, kako ističu u lokalnoj upravi, sadrže i prostornu poziciju evidentiranih elemenata, karakteristike istih i fotografiju.

“Katastar zelenih površina omogućava kontinuirano praćenje i pregled sadržaja koji se mijenja shodno promjenama na terenu, i u perspektivi unapređuje”, poručuju iz Glavnog grada.

Informativna verzija Katastra je prilično jednostavna i pregledna i dostupna je na SAJTU u čiji je sastavni dio i Uputstvo za korišćenje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve