Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Vujović: Nećemo zatvarati oči pred izazovima medijskog sektora

Medijska strategija je usmjerena u ogromnom broju aktivnosti, povećanju medijske pismenosti i formiranju mreže protiv govora mržnje i dezinformacija, jer te prijetnje zahtjevaju kredibilan odgovor, kazala je ministarka

Vlada neće zatvoriti oči pred izazovima, već čvrsto stojimo uz svoj medijski sektor i novinare čuvare u odbrani istine, poručila je Tamara Vujović, ministarka kultire i medija, na Forumu za novinare u organizaciji Sindikata medija Crne Gore, pod pokroviteljstvom ambasade SAD.

“Svi smo u ovome na istoj strani. Novinarstvo je u idealinim uslovima ovih principa sila koja drži one na vlasti odgovornima. Idealni primjer moći koje novinarstvo ima je bila afera Votergejt koja je proživjela velike posljedice. Danas mi imamo informacije, imamo novinarske natpise, izloženi smo mnoštvu saznanja, ali ne vjerujemo ni svojim očima, ni svojim ušima, jer znamo da postoji i deepfake i fakenews, kao i mnoštvo dezinformacija koje nas obasipaju. Moramo znati kako da čitamo, kako da navigiramo u ovom prostoru, kako da razumijemo ono što nam mediji nude”, dodala je Vujović.

Ukazala je i na izazove sa kojima se suočavaju zaopsleni u medijima koji su više nego očigledni.

“Kao ministarka kulture i medija, svjesna sam izazova i s dubokim osjećajem dužnosti želim da vam obećam da 44. Vlada neće zatvarati oči pred ovim izazovima. Medijska strategija je usmjerena u ogromnom broju aktivnosti, povećanju medijske pismenosti i formiranju mreže protiv govora mržnje i dezinformacija, jer te prijetnje zahtjevaju kredibilan odgovor”, kazala je Vujović.

“Kroz Medijsku strategiju se bavimo organizovanjem medijskih kampanja o slučajevima napada na novinare; organizovanjem okruglih stolova za sudove, Državno tužilaštvo i medije o slučajevima napada i unapređujemo rad Komisije za praćenje istraga napada na novinare”, navela je Vujović kao primjer samo malog broja aktivnosti predviđenih Medijskom strategijom.

“44. Vlada je predstavila set medijskih zakona kao prioritet svih svojih prioriteta. Mi obećavamo da ćemo taj proces dovesti do kraja, u drugom kvartalu ove godine”, istakla je Vujović i zahvalila se radnoj grupi koja je radila na setu medijskih zakona uz prisustvo eksperata iz Evropske unije i obećala da će to biti samo jedno fino usaglašavanje nad pojedinim članovima ovih zakona te kazala da će već sjutra biti prvi sastanak radne grupe koja je radila na ovim tektovima, upravo kako bi se došlo do najizbalansiranijeg teksta kojim bi svi, u najvećoj mjeri, mogli biti zadovoljni. Ovi zakoni imaju za cilj stvaranje transparentnog okruženja za medijske organizacije, promovišući konkurenciju i jačajući transparentnost vlasništva nad medijima, u cilju sprječavanja nedozvoljene medijske koncentracije i zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu” kazala je ministarka.

U nastavku Vujović je istakla novu perspektivu ovog zakona koji jasno definise novinara/novinarku. Prema ovim izmjenama, novinar/ka se definise kao fizičko lice koje se bavi prikupljanjem, obradom, oblikovanjem, razvrstavanjem, uređivanjem ili drugom vrstom intervencije na informacijama za objavu putem medija. To je jedna široka definicija, bez obzira da li su novinari u ugovornom odnosu sa osnivačem medija u zemlji ili inostranstvu, ili obavljaju svoju djelatnost kao freelenseri.

“Ova široka definicija postavlja temelje za priznavanje svih novinara, nezavisno o njihovom profesionalnom statusu te jača njihovu ulogu i prepoznavanje ove uloge u medijskom pejzažu, ali naravno, uz uslov da to bude kvalifikovan i odgovoran profesionalac koji izvještava u javnom interesu i u skaladu sa etičkim pravilima profesije”, ocijenila je Vujović.

Naglasila je i važnost unaprjeđenja pravila za područje internetskih publikacija, sa posebnim naglaskom na uspostavljanje jasnih smjernica i pravila koja će osigurati odgovornost i kvalitet u online novinarstvu jer svi oni koji žele zloupotrebljavati novinarstvo najčešće koriste portale kao kanal za širenje dezinformacija.

Dodala je i da su socio-ekonomski uslovi i bezbjednost novinara prioriteti: ”mi ćemo se potruditi kroz aktivnosti iz Medijske strategije da se više nikada u Crnoj Gori ne dogodi ni fizički napad, a kamo li brutalno ubistvo kao što je to bio slučaj sa urednikom “Dana”, gospodinom Duškom Jovanovićem”, poručila je Vujović.

“Pincipi novinarstva, bez obrzira na definicije, uvijek ostaju isti, a to je – novinar kao jedan kredibilan i odgovoran pojedinac, bez obzira koju školu ima, da li je freelancer ili zaposlen u nekoj medijskoj kući, novinar koji istražuje, koji je hrabar i beskompromisan, koji je posvetio život da zajednici u javnom interesu saopšti tačnu, objektivnu i istinitu priču”, zaključila je Vujović.

Konferenciju je otvorio Radomir Kračković, predjsednik Sindikata medija Crne Gore, a gosti su bili dr Tamara Vujović, ministarka kulture i medija, i Stephen Dreikorn, šef odeljenja za medije, obrazovanje i kulturu ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, kao i veliki broj novinara koji su uzeli učešće u konferenciji.

Nakon njihovih izlaganja, uslijedila je otvorena diskusija u kojoj su novinari bili slobodni da postave pitanja gošćama, ministarki Vujović i Neđeljku Rudoviću, direktoru Direktorata za medija u Ministarstvu kulture i medija.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve