Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Uloga lokalnih samouprava važna u procesu pristupanja EU

Proces evropske integracije nosi koristi, ali i obaveze, kako na centralnom, tako i na lokalnom nivou i zato je važno da lokalne samouprave budu sastavni dio svih strategijskih planova i aktivnosti i partner u njihovom efikasnom i kvalittenom sprovođenju, poručio je ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović na konferenciji “Lokalne samouprave i evropski poslovi“.

Ministar je istakao da su, u okviru pregovaračke strukture, lokalne samouprave zastupljene u onim pregovaračkim poglavljima u kojima je sprovođenje zakonodavstva na nivou opština od velikog značaja, te da imaju svoje predstavnike u radnim grupama za poglavlja 13 – Ribarstvo, 14 – Saobraćajna politika, 19 – Socijalna politika i zapošljavanje i 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.

U tom dijelu, posebno je istakao ulogu lokalnih samouprava u oblasti životne sredine, gdje je upravo najveći dio evropskih propisa u njihovoj nadležnosti, naročito u oblasti upravljanja otpadom gdje je potrebno izraditi lokalne planove za upravljanje otpadom i uspostaviti potrebnu infrastrukturu.

Ministar je podsjetio na značajnu podršku za sprovođenje reformi koju lokalne samouprave dobijaju iz evropskih fondova. Istakao je da su tokom prethodnog finansijskog perioda Ipe 2007-2013, opštine, kao direktni korisnici u programima prekogranične saradnje iskoristile 8,4 miliona eura za realizaciju 41 projekta. Takođe je istakao da je EU, posredstvom nacionalnih programa Ipe 2007-2016 podržala sprovođenje 21 infrastrukturnog projekta čiji su direktni korisnici lokalne samouprave, a čija je vrijednost 37,7 miliona eura.

Istakao je da su u okviru finansijske perspektive 2014-2020, lokalnim samoupravama na raspolaganju još značajnija sredstva za realizaciju kapitalnih i strateški važnih projekata u interesu građana i lokalne zajednice, kao i da će članstvom u EU, Crna Gora imati pravo da povlači sredstva iz Evropskog fonda za regionalni razvoj i Kohezivnog fonda koji su usmjereni na podršku inovacijama, kreditne sheme za mala i srednja preduzeća, ali i projekte kojima se podržava izgradnja lokalnih puteva, željeznice, škola, bolnica, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, postrojenja za proizvodnju obnovljivih izvora energije, kanalizacijkih mreža, postrojenja za tretman otpada i dr.

Ministar je poručio da period do članstva u EU treba iskoristiti za što kvalitetniju pripremu za korištenje sredstava koje donosi članstvo u EU, kako u dijelu jačanja kapaciteta, tako i za adekvatnu pripremu projekata koji će biti predloženi za finansiranje.

Predsjednik Upravnog odbora Zajednice opština Crne Gore Aleksandar Bogdanović je istakao da se gotovo sedamdeset odsto evropskog zakonodavstva primjenjuje upravo na lokalnom nivou i poručio da je članstvo u EU snažan podsticaj za razvoj lokalnih uprava, jer on znači podsticanje razvojnih procesa na lokalnom nivou, uz upečatljiv doprinos podizanju standarda u pružanju usluga i modernizaciji rada servisa građana. Podsjetio je da su crnogorski gradovi i opštine u proteklom vremenu bili izuzetno aktivni na planu privlačenja sredstava iz pretpristupnih fondova, te da su zahvaljujući tome realizovani brojni projekti od vitalnog značaja za građane.

Na toj liniji je ukazao na izazove koji se odnose na potrebu obezbjeđenja sredstava lokalnih samouprava za predfinansiranje projekata. Istakao je da je, u pravcu prevazilaženja tog izazova, Zajednica opština Crne Gore uputila inicijativu za formiranje Rivolving fonda, kao vitalnog instrumenta finansijske podrške procesu predfinansiranja kojim bi se obezbijedila mogućnost da projekti crnogorskih gradova i opština i u kvantitativnom i u kvalitativnom pogledu budu još vidljiviji, a da benefiti pretpristupnog procesa po lokalne uprave u još većoj mjeri dobiju na značaju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve