Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Roditelji i psiholozi: Izbaciti mobilne i tablete iz učionica

Odluku francuskog parlamenta da se u osnovnim školama zabrani upotreba mobilnih telefona oduševila je roditelje i psihologe u Crnoj Gori. Smatraju da djeca danas previše upotrebljavaju pametne telefone, što im ometa koncentraciju prilikom nastave.

Ipak, u Ministarstvu prosvjete napominju da je prije preduzimanja takvog koraka neophodno napraviti analizu.

Francuski parlament usvojio je nedavno zakon koji zabranjuje upotrebu mobilnih telefona, tableta i drugih elektronskih uređaja povezanih sa internetom u osnovnim školama. Da bi i Crna Gora trebalo da slijedi primjer Francuske, vjeruju naši sugrađani, koji za Dnevne novine kažu da se danas djeca ne odvajaju od telefona.

“Mislim da bi trebalo i mi da slijedimo primjer Francuske i da ukinemo korišćenje mobilnih telefona u školama. Djeca se ne odvajaju od telefona i ne samo djeca, već i odrasli, moje godište, pa i stariji od mene. Jedina pozitivna stvar u tim telefonima jeste mogućnost javljanja roditeljima, da bi eto mogli znati gdje su, u tom slučaju podržavam, u svakom drugom osuđujem. Kad im već kupiš telefon, nemaš kontrolu, to svi znamo”, kaže Zvezdana Bakušić iz Podgorice.

S druge strane, zbog bezbjednosti djeteta, ne slažu se svi da bi trebalo uvesti radikalnu zabranu.

Tako Ivan Milošević smatra da bi djeci trebalo zabraniti upotrebu mobilnih telefona samo tokom nastave.

“Stava sam toga da ne bih baš radikalno odredio da telefon ne može da se koristi tokom cijelog djetetovog boravka u školi. Čisto da se nosi u đačkoj torbi jer neka djeca idu sama u školu, vraćaju se iz škole pa čisto zbog komunikacije sa roditeljima i njihove sigurnosti. Protiv toga sam da se telefoni koriste na časovima i u školskim dvorištima, posebno nijesam za korišćenje interneta”, rekao je Milošević.

Psiholog Radmila Stupar-Đurišić tvrdi da mobilni telefoni imaju niz negativnih uticaja na intelektualni razvoj djece.

“Prva šteta je samo njihovo postojanje. Uče ih da odustanu. Umjesto da se bore da održe pažnju i koncentraciju i da uče ono što je dobro za njih. Osnovno obrazovanje je dobro za njih. Njih ništa ne zanima, ni biologija, ni matematika u tom periodu. Možda oni na tom motivacionom nivou ne vide zašto je to važno, ali im jeste važno jer na taj način uče i razvijaju kvalitet pažnje. To je kao trening u sportu. Stičeš kondiciju u intelektualnom smislu. Da bi sjutra bio dobar majstor, stolar, pekar, šta god, moraš da imaš pažnju i koncentraciju. Moraš da učiš sebe da izdržiš, bez obzira što te možda predmet ne interesuje, moraš da učiš da pažnju držiš usmjerenu ka predavaču koji je ispred tebe. To je, dakle, vještina koja se uči, a ne sposobnost sa kojom se rađamo”, ističe Stupar-Đurišić.

Telefone zabraniti i nastavnicima

Iz Udruženja roditelji tvrde da, osim učenika, mobilne telefone u velikoj mjeri koriste i nastavnici, te da se djeca na njih ugledaju.

“Nažalost, često dobijamo informacije o tome da mnogi nastavnici/učitelji koriste telefone u toku časova, obavljaju privatne razgovore, šalju poruke ili koriste društvene mreže. Važno je imati na umu da ako želimo donijeti odluku koja je najbolja za našu djecu, moramo poći od onih koji treba da im budu uzori, i moramo slična pravila primjeniti i na njih. Ukoliko ne shvatimo ulogu koju mi odrasli, roditelji i nastavnici imamo u modelovanju ponašanja naše djece, nećemo daleko dogurati nametanjem striktnih pravila djeci, jer jedino što možemo dobiti kao rezultat je bunt i inat. Dakle, trebalo bi krenuti od lične odgovornosti svih nas odraslih koji utičemo na formiranje djece i svojim primjerom djeci pokazati kako se pravilno postupa”, predočili su iz Udruženja roditelji.

izvor: Dnevne novine

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve