Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Inspektor za kulturnu baštinu: Ne zna se ko je i kada uništio grob knjeginje Marije

Svi grobovi u Cetinjskom manastiru, njih devet, osim onog knjeginjice Marije koji je devastiran, su u dobrom stanju, ocijenio je inspektor za kulturnu baštinu nakon što je obavio nadzor ovog manastira.

Iz Uprave za inspekcijske poslove rečeno je Pobjedi da je grob knjeginjice Marije devastiran tako što su sa desne strane od grobnice ,,izdvojeni fagmenti tri kamena krsta, sa lijeve strane od grobnice izdvojen je kameni grb, a na dva postamenta na grobnici nedostaju isti“.

Odgovarajući na pitanje je li utvrđeno ko je, kada i kako uništio ovu grobnicu, kazali su kratko da se na osnovu uvida u raspoloživu dokumentaciju sa sigurnošću ne može utvrditi vrijeme devastacije groba.

– Kontrolisani su i ostali grobovi i u dobrom su stanju, što se može zaključiti iz fotografija – istakli su, dodajući da su fotografije iz inspekcijskog pregleda koje su nam poslali napravljene u petak, u prisustvu jeromonaha Justina.

Osim groba knjeginjice Marije, u Cetinjskom manastiru se, prema navodima Uprave za inspekcijske poslove, nalazi još osam grobova dinastije Petrović sa natpisima.

Tu je sahranjen Stanislav M. Petrović Njegoš knjažević crnogorski, Stefan M. Petrović Njegoš knjažević crnogorski, velika vojvotkinja Stana M. Petrović – Njegoš.

Ostaci pokojnika knjaževića Andrije P. Karađorđevića se ne nalaze u grobu, jer su, kako pojašnjavaju iz inspekcije, ekshumirani 1912. godine i prenijeti u Oplenac.

Ni ostaci pokojnice knjaginje Ljubice – Zorke P. Karađorđević se ne nalaze u grobu, jer su, takođe, ekshumirani 1912. godine i prenijeti u Oplenac.

U Manastiru se nalazi i grob princa Mihaila M. Petrovića – Njegoša, princeze Vjere N. Petrović Njegoš i princeze Ksenije N. Petrović Njegoš.

Interesantno je što je prošle sedmice, nakon što je jedna Cetinjanka na Fejsbuku objavila fotografiju uništene grobnice u Cetinjskom manastiru, iz Mitropolije crnogorsko-primorske saopšteno kako se „grobnice na Dvorskom groblju nalaze u ovakvom stanju od 1945. godine“.

Uprava Cetinjskog manastira je u posljednje vrijeme, kako su rekli, zaključala kapiju kako bi spriječila da svako ne bi ulazio na groblje i dalje skrnavio grobnice.

– Isto tako, monasi su nekada razbacane ostatke grobnica uspjeli makar da saberu na jedno mjesto kako ne bi bile rasute i oni se staraju, koliko je to u njihovoj moći, da groblje bude uredno i čisto od otpadaka ubačenih tokom noći i u periodu nevremena – naveli su tada u saopštrenju.

Dodali su i da je „nažalost, ovo groblje vremenom postalo mjesto za igranje karata, često ga najnesavjesniji koriste i kao toalet, a u zadnje vrijeme je utočište za narkomane, pa i za pse lutalice, što veoma dobro znaju Cetinjani koji duže pamte“.

Uprava Cetinjskog manastira je, kažu, pokušala da uredi groblje 2008. godine, ali je bila spriječena od Zavoda za zaštitu spomenika i njenih inspekcijskih organa. Na to su iz Uprave za inspekcijske poslove rekli da tadašnja komisija bivšeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture nije imala ingerencije kao sadašnja inspekcija, te da oni tada nijesu mogli da obave nadzor, kako tvrde iz Mitropolije.

izvor: Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve