Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

U Sofiji promovisano fototipsko izdanje Prazničnog mineja Božidara Vukovića Podgoričanina iz 1538. godine

Nakon nedavne promocije u Podgorici, ovo vrijedno izdanje predstavljeno je 7. jula i bugarskoj javnosti

Matica crnogorska je u saradnji sa Nacionalnom bibliotekom „Sveti Ćirilo i Metodije“ iz Sofije (Bugarska) nedavno objavila prvo fototipsko izdanje Prazničnog mineja (1538), knjige iz štamparije znamenitog crnogorskog štampara Božidara Vukovića Podgoričanina. Objavljivanju ovog izdanja prethodio je Ugovor dvije institucije, potpisan 2021. godine, o digitalizaciji i fototipskom izdanju na osnovu jednog od četiri primjerka Prazničnog mineja u posjedu Nacionalne biblioteke Bugarske. Nakon nedavne promocije u Podgorici, ovo vrijedno izdanje predstavljeno je 7. jula i bugarskoj javnosti.

Svečanu promociju u Sofiji organizovala je Nacionalna biblioteka „Sveti Ćirilo i Metodije“. Pored fototipskog izdanja prisutni su imali priliku da vide izloženi originalni primjerak Prazničnog mineja, koji je poslužio kao osnova za ovo fototipsko izdanje. Na promociji su govorili: Krasimira Aleksandrova, direktorica Nacionalne biblioteke „Sveti Ćirilo i Metodije“ u Sofiji; Marija Polimirova, urednica izdanja sa Univerziteta „Sv. Kliment Ohridski“ (Sofija) – Centar za sloveno-vizantijske studije „Prof. Ivan Dujčev“; Jelena Filipović, upravnica Ambasade Crne Gore u Bugarskoj i Dragan Radulović, predsjednik Matice crnogorske. Prisutnima se putem video linka obratila i Meglena Plugčijeva, ambasadorka Bugarske u Crnoj Gori.

Fototipsko izdanje Prazničnog mineja predstavlja vrhunac projekta Matice crnogorske Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka, u okviru kojeg je realizovana istoimena izložba i publikovano fototipsko izdanje Psaltira s posljedovanjem (1494) iz Crnojevića štamparije kao suizdavački poduhvat sa Bugarskom akademijom nauka (BAN). Riječ je o zanatski i umjetnički najvrednijoj knjizi odštampanoj u Vukovićevoj štampariji u Veneciji. Knjiga je štampana u 500 numerisanih primjeraka i u originalnom formatu. Sastavni dio fototipskog izdanja čini i dodatak, koji sadrži tekstove urednice izdanja dr Marije Polimirove i prof. dr Božidara Šekularca na crnogorskom, bugarskom i engleskom jeziku. Štampanje ovog fototipskog izdanja finansijski je pomogao Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada Podgorica.

Ugled crnogorskog štamparstva XV i XVI vijeka i Božidara Vukovića Podgoričanina, velikana crnogorske kulture daleko prevazilazi granice naše zemlje što je potvrdila i promocija u Sofiji. Doc. dr Krasimira Aleksandrova, direktorica Nacionalne biblioteke „Sveti Ćirilo i Metodije“ je istakla da je „fototipsko izdanje koje predstavljamo rezultat plodne saradnje Narodne biblioteke Bugarske i Matice crnogorske.

“Osim pet primjeraka ove izvanredne ranoštampane knjige, u našim fondovima čuvamo još 9 primjeraka ostalih izdanja crnogorskog štampara. Za naše zbirke posebno su važne i vrijedne crnogorske inkunabule, pohranjene u fondovima Narodne biblioteke „Sv. sv. Ćirilo i Metodije“. Ukupno posjedujemo 5 primjeraka od dva izdanja Cetinjske štamparije – 4 primjerka Oktoiha prvoglasnika i jedan Psaltir s posljedovanjem, koje je štampao crnogorski jeromonah Makarije na Cetinju 1494. i 1495. godine.“

Meglena Plugchieva

Meglena Plugčijeva, ambasadorka Bugarske u Crnoj Gori podsjetila je da saradnja sa Maticom crnogorskom traje od početka njenog mandata, 2019. godine kada je izložba Crnogorsko ćirilsko štamparstvo predstavljena nakon Podgorice u Sofiji, povodom obilježavanja 150 godina Bugarske akademije nauka. Zatim je uslijedilo fototipsko izdanje Psaltira s posljedovanjem Đurđa Crnojevića (1494), u izdanju Matice crnogorske i Naučnog arhiva Bugarske akademije nauka (BAN). Objavljivanje Prazničnog mineja Božidara Vukovića Podgoričanina rezultat je uspješne saradnje Matice crnogrske i Nacionalne biblioteke „Sveti Ćirilo i Metodije“ iz Sofije.

Dr Marija Polimirova, urednica izdanja je navela kako je „Božidar Vuković Podgoričanin značajna ličnost ne samo u istoriji Crne Gore, on je ličnost u kulturi slovenskog svijeta prve polovine XVI vijeka. Božidar je 1519. otvorio najveću i dugo godina aktivnu slovensku štampariju u Veneciji, koja je ostavila svijetli trag u istoriji ćirilične štampe.“

Dragan Radulović

Predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović, je pored ostalog zahvalio „na plodnoj saradnji vodećim bugarskim institucijama kulture, sa kojima je Matica crnogorska uspjela da savremenoj publici omogući uvid u ljepotu renesansnih knjiga crnogorskih štamparija XV i XVI vijeka”.

Program je završen otvaranjem Crnogorskog ugla – Montenegrin corner, u Nacionalnoj biblioteci Bugarske sa stalnom postavkom crnogorskih knjiga u izdanju Matice crnogorske i Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“, koji su zajednički otvorili direktorica Krasimira Aleksandrova i Dragan Radulović, predsjednik Matice crnogorske. Nacionalna biblioteka Bugarske je ovim povodom priredila i izložbu knjiga iz svojih fondova koje se tiču Crne Gore. O predstavljenim izdanjima je ispred Nacionalne biblioteke Bugarske govorila Bojana Minčeva.

Montenegrin Corner

Promociji su prisustvovali ugledni gosti iz javnog i naučnog života bugarske među kojima i Plamen Slavov, sekretar za kulturu predsjednika Bugarske; Lizbet Ljubenova, direktorica Naučnog arhiva Bugarske akademije nauka; Vasja Velinova, direktorica Centra za slovensko-vizantijske studije „Prof Ivan Dujčev“, Mihail Gruev, predsjednik Državne agencije Arhivi i dr.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve