Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

U DZ Podgorica zadovoljni odzivom na imunizaciju protiv malih boginja

Račić apeluje na roditelje da zaštite svoju djecu i dovedu ih na vakcinu. Kako kaže, trebalo je da se pojave prvi slučajevi malih boginja u regionu da shvatimo ozbiljnost te infekcije

Vakcinu MMR protiv malih boginja, rubeole i zaušaka u glavnom gradu za prva dva dana ove sedmice primilo je 179 djece u uzrastu od 12 mjeseci do pet godina, kazala je za Pobjedu pedijatrica dr Slađana Račić.

Prema njenim riječima, u narednim danima očekuju još veći odziv, jer su od utorka intenzivirali pozive.

Račić apeluje na roditelje da zaštite svoju djecu i dovedu ih na vakcinu. Kako kaže, trebalo je da se pojave prvi slučajevi malih boginja u regionu da shvatimo ozbiljnost te infekcije.

Institut za javno zdravlja je prošle sedmice saopštio da je MMR vakcinom protiv malih boginja, rubeole i zaušaka vakcinisano svega 60 odsto djece predškolskog uzrasta, a za kolektivni imunitet potrebno je više od 95 odsto imunizovanih.

“Među djecom 2021. godište, broj vakcinisane djece sa 13 mjeseci je nizak i iznosi 3,3 odsto, a do 24 mjeseca 11,7 procenata. Za 2020. godište, sa 13 mjeseci, vakcinisano je 3,9 odsto, a do 24 mjeseca 23,1 procenat. Taj procenat dalje raste. Za 2010. godište sa prvih 13 mjeseci vakcinisano je oko 47 odsto djece, a sa dvije godine 78 odsto”, kazao je Igor Galić.

On se, kaže, nada da do epidemije neće doći, te da će, ukoliko se desi, ona podrazumijevati i restrikcije.

“U više navrata smo pozivali, apelovali, ukazivali na sve opasnosti malih boginja, ali očigledno nas roditelji nijesu dovoljno ozbiljno shvatali”, kazala je dr Račić, naglasivši da su pedijatri uvijek na raspolaganju za sve dileme i nedoumice koje roditelji imaju u vezi sa MMR vakcinom.

Na pitanje da li je potrebno da se prije davanja MMR vakcine djetetu urade laboratorijski nalazi kako bi se utvrdilo da li je u potpunosti zdravo, dr Račić odgovara da nije, jer prije vakcinisanja pedijatar obavi pregled.

A juče je na vakcinaciju u Dom zdravlja na Pobrežju, koje je određeno za imunizaciju MMR vakcinom, došla i jedanaestogodišnja djevojčica.

Na pitanje iz kojeg razloga su tako dugo čekali na vakcinu, njena mama kaže kratko – ,,Klasika, strah da ne narušimo njeno zdravlje“.

“Iako smo u porodici svi obrazovani i znamo koliko su značajne vakcine, kada je u pitanju MMR, postojao je strah. I sada je preovladala odluka naše djevojčice. Prije par dana je pitala: ,,Mama, zašto ja nijesam primila vakcinu protiv malih boginja. Želim da se vakcinišem jer neću da se razbolim“. I to je prevagnulo. Odmah smo nazvali Dom zdravlja i zakazali”,  ispričala je za Pobjedu majka ove djevojčice koja je željela da ostane anonimna.

Vakcinu protiv malih boginja juče je dobio i četrnaestomjesečni dječak. Njegova mama Elida Rastoder kaže da je svu djecu redovno vodila na vakcine i da je uvijek vjerovala struci.

“Tako je i sa trećim djetetom. Sada smo ubrzali zbog vrtića jer počinje u ponedjeljak, pa zbog kolektivnog druženja želimo da bude bezbjedan u slučaju pojave malih boginja”, kazala je Rastoder.

Ona kaže da uvažava i mišljenje roditelja koji žele da sačekaju sa ovom vakcinom jer, kako ističe, svako ima pravo na svoj stav.

I otac djevojčice koja je došla na drugu vakcinu prokomentarisao je da je i on svoju djecu redovno vodio na vakcine, samim tim i na MMR.

“Kao ljekar nikad nijesam sumnjao u bezbjednost vakcina, niti sam vjerovao u povezanost MMR vakcine sa autizmom. Svog sina sam doveo na MMR vakcinu sa 12 mjeseci kada još nije progovorio. Nije imao nikakve nus-pojave”, rekao je kratko ovaj ljekar.

Uprkos tome što u našoj zemlji još uvijek nema nijedan potvrđen slučaj malih boginja, zabrinjava podatak da je do juče bilo više od 27.000 nevakcinisane djece školskog uzrasta.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve