Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Svjetski dan protiv zloupotrebe i krijumčarenja droga: Zaustaviti stigmu i diskriminaciju i ojačati prevenciju

Obilježavanje ovog dana se, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje, sprovodi u saradnji sa brojnim institucijama, nevladinim organizacijama i ostalim relevantnim institucijama koje su uključene u suzbijanje zloupotrebe droga

“Ljudi prije svega: zaustaviti stigmu i diskriminaciju, ojačati prevenciju“ ovogodišnji je slogan pod kojim se obilježava 26. jun – Svjetski dan protiv zloupotrebe i krijumčarenja droga, koji se od 1987. godine obilježava kako bi se sveukupna svjetska javnosti upozorila na problem zloupotrebe droga i potrebu aktivnog uključivanja svih aktera, kako na globalnom svjetskom tako i na nacionalnim nivoima, za djelovanje u postizanju zajedničkog cilja – međunarodno društvo slobodno od zloupotrebe droga.

Obilježavanje ovog dana se, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje, sprovodi u saradnji sa brojnim institucijama, nevladinim organizacijama i ostalim relevantnim institucijama koje su uključene u suzbijanje zloupotrebe droga.

“Cilj je da se upozori što veći broj građana na problem raširenosti upotrebe droga i da se zajedničkim snagama suprotstavi ovom ozbiljnom problemu koji je danas svuda prisutan. Rješavanje savremenih problema povezanih sa drogama je kompleksan izazov. Ilegalne droge imaju značajan uticaj na zdravlje i sigurnost građana Evrope, pa je i ključna poruka iz analize Evropskog izvještaja o drogama 2023 da se uticaj upotrebe ilegalnih/nedozvoljenih droga sada vidi gotovo svuda u našem društvu. Gotovo sve što ima psihoaktivna svojstva ima potencijal da se koristi kao droga. To znači da svi, direktno ili indirektno, mogu biti pogođeni upotrebom ilegalnih droga i problemima povezanim s njima”, navodi se u saopštenju.

Preventivne mjere, blagovremeno otkrivanje, adekvatan tretman zavisnosti, integracija liječenja bolesti zavisnosti u programe javnog zdravlja i programe socijalnih usluga, mogu, kako ističu, dovesti do poboljšanja stanja u ovoj oblasti – a to podrazumijeva liječenje problema na njegovom izvoru – na nivou korisnika droge.

“Ključ borbe protiv zloupotrebe droga je u multidimenzionalnosti i multidisciplinarnosti, sa posebnim fokusom na prevenciju, što znači da je potrebno uključivanje pojedinaca, porodica, zajednica, medija, nevladinih organizacija, državnih organa i institucija, akademske zajednice, međunarodnih institucija, kao i stručno znanje iz više oblasti kako bi se na sveobuhvatan način pristupilo ovoj problematici”, navode iz Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje.

Osnovni zadatak svih aktera je, dodaju, da se zajedničkim djelovanjem smanji stigma i diskriminacija prema korisnicima droga, koji predstavljaju vulnerabilnu grupu prema kojoj se treba odnositi sa posebnom pažnjom, uz poštovanja svih ljudskih prava i kroz dostupnost svih neophodnih servisa pomoći.

“Multisektorskim pristupom, kroz jačanje kapaciteta lokalnih zajednica, potrebno je osnažiti okruženje kako korisnici droga ne bi bili marginalizovani. Neophodna je i bliža saradnja između svih instanci kroz multisektorsku saradnju, razvoj efikasnih modaliteta liječenja upotrebe više droga, kao i podrška programima samopomoći, ali i standardizacija/akreditacija takvih programa kroz model supervizije koji je u skladu sa evropskom praksom i fokusira se na poboljšanje potreba oporavka u narednom periodu. Izuzetno je važno podizanje svijesti zajednice o problemu upotrebe droga i potrebi njenog sprečavanja, kao i afirmacija zdravih stilova života”, poručili su iz Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve