Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Sudija Kotorskog suda Predrag Krstonijević tuži direktora Skala radija i traži 4.000 € za duševne boli

Sudija kotorskog Osnovnog suda Predrag Krstonijević tužio je direktora Skala radija Slavka Mandića zbog, kako je napisao u tužbi, povrede prava ličnosti, i to zbog povrede prava na psihički (društveni) integritet

Sudija kotorskog Osnovnog suda Predrag Krstonijević tužio je direktora Skala radija Slavka Mandića zbog, kako je napisao u tužbi, povrede prava ličnosti, i to zbog povrede prava na psihički (društveni) integritet.

foto Skala radio

Zbog toga, na ime nematerijalne štete, sudija Krstonijević traži da mu Mandić isplati iznos od 4.000 eura. Taj iznos bi, kako smo razumjeli, bio dovoljan da kompenzira pretrpljene duševne boli sudije.

A evo što je bio razlog da sudija Krstonijević tuži Mandića.

Kao krunski dokaz zbog kojih su nastali duševni boli sudije Krstonijevića, vrijedni 4.000 €, tužilac navodi dopis Mandića predsjedniku kotorskog Osnovnog suda prof. de Branku Vučkovića, sa kojim ga je ovaj upoznao 18. 07. 2019. godine. U dopisu je, po njegovom mišljenju, izrečen niz uvrjedljivih kvalifikacija i konstatacija na račun tužioca.
Krstonijević potom navodi dio iz Mandićevog dopisa Vučkoviću. Na žalost, sudija nije razumio poruku iz dopisa, jer se ona odnosila na neprimjerene tekstove, etiketiranja, uvrede i klevete izvjesnog dr Gorana Jovanovića, koji sebe zove Timur Tmurni, koji godinama traju a uperenu su protiv Skala radija, zaloslenih u njemu i Mandića koji je na čelu te medijske kuće. Splet monstruoznih uvreda i kvalifikacija za Krstonijevića su predstavljali slobodu izražavanja Jovanovića, koji se predstavlja kao lažni satiričar, baš kao što su mu svi objavljeni tekstovi. Pomenuti sudija Jovanovićeve uvrede, klevete, etiketiranja, laži i fabrikovanja, što je lako provjeljivo, kvalifikuje kao vrijednosni sud o Mandiću, urednici Jovanović i zaposlenima u Skali. Po njemu je ovakvo pisanje legitimno. Krstonijeviću su sramne uvrede na račun jednog medija i njegovih zaposlenih dozvoljene po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama i Ustavu Crne Gore koji garantuje slobodu izražavanja. Poenta je da izvjesnom Jovanoviću kao sudija dozvoljava da kleveće i laže, etiketira i vrijeđa, a da oni kojima to radi moraju da trpe jer se radi o višem nivou kritike jer su javne ličnosti. To znači, naveo je Mandić u pismu Vučkoviću, da je tumačenje Krstonijevića da svakoga ko je javna ličnost možete da vrijeđate i da o njima lažete koliko god hoćete. Da ih nazivate imenima koja vam na pamet padnu. Da im crtate monstruozne karikature.

Da bi pokazao kako to izgleda u slučaju kada bi se iste uvrede i etikete odnosile na sudije koje su presudile kako su presudile, Mandić je naveo iste riječi i kvalifikacije o sudiji Krstonijeviću koje je Timur Jovanović Tmurni Goran napisao za Skala radio i njegove zaposlene. I ništa više od toga. Sudija je javna ličnost, što po njemu samome znači, da mora da trpi jer se radi o višem nivou kritike. Naravno, ukoliko sam sudija ne misli da je nedodirljiv i da niko nema pravo ni da pomisli da mu ukaže na grešku ili namjeru, sasvim svejedno.

Sudija Krstonijević nije mogao da otrpi ono isto zbog čega je oslobodio tužbe Jovanovića kada je udario na druge. U ovom slučaju je podigao tužbu protiv primjera a ne objavljenog teksta. Dopis nije javno publikovan nego upućen predsjedniku kotorskog Osnovnog suda od koga se tražila moguća zaštita od presuda za koje Skala vjeruje da sokole Jovanovića da nastavi da vrijeđa i kleveće ovaj medij i njegove zaposlene, što on i dan danas čini.

Sudija Krstonijević je u tužbi, između ostalog, naveo:
„Dakle, prednje izrečene kvalifikacije tuženog na račun tužioca, predstavljaju najgrublju povredu ljudskog, moralnog, profesionalnog integriteta tužioca, kao i njegove porodice. Na ovaj način povrijeđen je psihički integritet tužioca, obzirom da je tužilac trpio duševne bolove najvećeg stepena intenziteta prilikom čitanja predmetnog dopisa tuženog, a takve duševne bolove trpi i ubuduće“.

Zanimljivo je da sudiju Krstonijevića nije baš zanimalo kakve duševne bole trpe zaposleni u Skali i njihove porodice i koliko ih pogađaju dnevni nasrtaji Timura Tmurnog, kome je upravo on dao prohodnost za nastavak nečasnog djelovanja.

Sudija Krstonijević je tražio samo 4.000 eura za takav pretpljeni užas koji će da trpi u ubuduće, kako je napisao. Vjerujemo da je mislio na doživotnu patnju, jer bi to trebalo da znači „da takve duševne boli trpi i ubuduće“.

Sudija Krstonijević je napisao u tužbi da je dokaz vještačenje po vještaku psihijatrijske struke. Biće zanimljiv nalaz psihijatra koji treba da vještači duševno stanje sudije Krstonijevića vezano za dopis (koji nigdje nije objavljen) Mandića predsjedniku Suda Vučkoviću.

Ipak, vrhunac predstavlja priložena definicija satire koju sudija Krstonijević prilaže u tužbi. On piše:“Satira je književno djelo u kojem je na podrugljiv i duhovit način izražena oštra osuda jednog društva ili ljudskih mana. Njen osnovni cilj jeste da ukaže na društvene moralne slabosti, poroke i zloće, da ih izvrgne ruglu i podsmijehu i da na taj način doprinesu njihovom otklanjanju“.  Krstonijević, po sopstvenom dubokom uvjerenju smatra da u uvredama Mandića nema satire kao književne forme izražavanja. Interesantno je da sudija Krstonijević, sada i u uloži poznavaoca žanra kojem pripada satira, tvrdi da primjer u dopisu Mandića Vučkoviću nije satira, a za riječi potpuno iste težine koje je izgovorio na stotine puta Jovanović i napisao na svom FB portalu, on isti presuđuje da predstavljaju slobodu izražavanja jer se radi o satiri.

Sudija Krstonijeviž tuži vrijednosne  sudove Mandića, kada ovaj kaže da je presuda sramna. On ne razumije da novinar ima pravo da komentariše presude, o njima javno govori i upoznaje javnost.

Sudija Krstonijević u tužbi navodi da je Mandić na you tube kanalu televizije A1 TV Montenegro, u emisiji „Neđelja u petak“, komentarisao dvije nepravosnažne odluke Osnovnog suda u Kotoru i to sudije Predraga Krstonijevića i sudije Miša Jakšića. Prilikom komentarisanja tih odluka, navodi Krstonijević, gospodin Slavko Mandić je iznio čitav niz uvreda na račun tužioca (njega), a pored toga podnio je i ozbiljne prijetnje da namjerava da se sa tužiocem obračuna, ukoliko prethodno to država ne učini. Naime, navodi dalje Krstonijević, gostovanjem u pomenutoj emisiji, tuženi je rekao za tužioca, između ostalog, parafraziraću: da je“tužilac sraman sudija i da su njegove presude sramne, i kako je moguće da postoji takav sudija“. Tom prilikom, dalje navodi sudija Krstonijević, tuženi opet naglašava da je riječ o satiri, međutim to nema nikakve veze sa satirom, obzirom da je izrečenom konstatacijom tuženog narušen koncept „autoriteta i sudske nezavisnosti Osnovnog suda u Kotoru, i mene kao sudije“. Jer, kontekst u kome je govorio Slavko Mandić u spornoj emisiji iznoseći kvalifikacije na račun tužioca ima uvrjedljiv karakter, sa jasno izraženom namjerom ličnog omalovažavanja mene kao sudije i čovjeka, a ne prihvatljive kritike moga konkretnog rada, navodi tužilac.

Vjerujemo da je jedino njemu jasno što znači ovo što je napisao u ovom pasusu.

Sudija Krstonijević nije upoznat da TV A1 nema svoj youtube kanal i da emisija „Neđelja u petak“ nije uopšte sporna, kako on tvrdi, već je potpuno nesporna.

Sudija Krstonijević je pokazao i zavidnu (ne)pismenost u tužbi kada kaže da parafrazira pa to što navodno parafrazira stavlja pod navodnicima. Sudija bi, makar iz novinarskog ugla, morao da bude elementarno pismen.

I ovaj slučaj je za tužioca, mada je u pitanju primjer a ne konstatacija, uvreda koju ne može da otrpi a ne, kako je to navedeno, satira kojom se tuženi služi.

Želeći da iz ničega nešto napravi uvjerljivijem, Krstonijević iznosi opasnu, po njemu,  Mandićevu prijetnju u pomenutoj emisiji da će se on obračunati sa njim ako država to ne uradi. Ta prijetnja stoji i ona se odnosi na korišćenje Evropskih sudova koji će znati da tumače pomenute presude i donesu odluke koje će biti u korist pravde i prava, naravno, ukoliko državne institucije pravosuđa ne budu reagovale na odgovarajući način.

Sudija Krstonijević je već jednom žestoko oštetio Skala radio koji u predmetu koji je on kanalisao nije bio kriv. On je to uradio jer navodno nije znao gdje se Skala nalazi a taj medij, istina, nije u CRP-u promijenio staru u novu adresu. U Kotoru u kome svako svakoga zna sudija Krstonijević nije znao da postoji Skala radio. Da mu je bilo do istine a ne forme, postarao bi se da zna.

Tužbu sudije Krstonijevića Skala radio i svi zaposleni u njemu doživljavaju kao pritisak na pojedine medije koji ne odgovaraju određenim strukturama u društvu. Skala radio će nastaviti da se bavi odgovornim poslom, izvještavajući objektivno i bez straha od raznih Krstonijevića, a u interesu građana kojima je istina dominantno važna.

Suđenje po tužbi Krstonijevića će se održati na Cetinju, jer je tužilac zatražio izuzeće Osnovnog suda u Kotoru zbog sukoba interesa.

Slavko Mandić

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve