Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Spajić predstavljao Crkvu Srbije u razgovoru s arhiepiskopom Vaseljenske patrijaršije u SAD?

Iz saopštenja koje je američka eparhija Vaseljenske patrijaršije tim povodom objavila, proizilazi da su Elpidofor i Spajić razgovarali o crkvenim odnosima

Piše: Vladimir Jovanović

Ministar finansija i socijalnoga staranja Milojko Spajić je 22. oktobra o.g. primljen u audijenciju kod Elpidofora Lambriniadisa, arhiepiskopa Vaseljenske patrijaršije u SAD. Iz saopštenja koje je američka eparhija Vaseljenske patrijaršije tim povodom objavila, proizilazi da su Elpidofor i Spajić razgovarali o crkvenim odnosima!

„Razgovarali su o pozitivnim odnosima dviju crkava, a arhiepiskop je čestitao ministru što je tako mlad napuštio uspješnu poslovnu karijeru i posvetio svoj život službi svojoj zemlji. Oni su takođe komentarisali da se raduju zajedničkom radu na nastavku dobrih i sinergijskih crkvenih odnosa”, navodi se u zvaničnome saopštenju eparhije Vaseljenske patrijaršije.

Iako je na svome fejsbuk profilu obavještavao o nekoliko svojih sastanaka u SAD, Spajić je „prećutao” ovaj s Elpidoforom. Spajić je deklarisani vjernik Crkve Srbije (SPC). Za vrijeme tzv. litijaških protesta u Crnoj Gori, angažovan je u SAD na promovisanju interesa Crkve Srbije u okviru organizacije Srpsko-američke konferencije liderstva (SALC)  koju su formirali američki Srbi s ciljem podrške srpskim nacionalnim inetersima, ne samo u SAD, već prvenstveno na Balkanu.

Crkva Srbije je saborskim i sinodskim odlukama iz 2019. podržala stavove Ruske crkve u pogledu nepriznavanja autokefalije Pravoslavne crkve Ukrajine. Iako je preporučila svojoj jerarhiji, osobito u dijaspori, da ne saslužuje s vaseljenskom jerarhijom, Crkva Srbije nije prekinula kanonsko i liturgijsko jedinstvo s Carigradom, kako je to jednostrano uradila Ruska crkva.

Ahiepiskop američki Vaseljenske patrijaršije Elpidofor je u januaru 2020. pisao tadašnjem američkom državnom sekretaru Majklu Pompeu da se „najgrublje krše ljudska i vjerska prava pravoslavnih hrišćana u Crnoj Gori, a povodom usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti”. Elpidofor je to pisao u svojstvu predśedavajućega Sabora kanonskih pravoslavnih episkopa u SAD – tijela koje okuplja i srpske episkope na američkome kontinentu, uključujući i episkopa zapadnoameričkoga Maksima Vasiljevića, koji je, povodom Ukrajine, javno saopštavao stavove suprotne potom saborski usvojenim stavovima Crkve Srbije.

Spajićev rođak, episkop Metodije Ostojič, tokom februara 2020. predvodio je delegaciju koja je u Stejt departmentu i Kongresu lobirala za ciljeve Crkve Srbije u Crnoj Gori. Delegaciju je primio i Elpidofor, koji je izrazio „duboku zabrinutost za braću i sestre u Crnoj Gori, koji su ugroženi novim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti”.

Početkom marta 2020, tadašnji patrijarh Srbije Irinej Gavrilović pośetio je katedru arhiepiskopa Elpidofora „U pozdravnoj riječi, arhiepiskop američki Elpidofor je izrazio radost zbog dočeka predstojatelja Pravoslavne crkve Srbije (Orthodox Church of Serbia) i istakao duh saradnje između crkava, posebno u SAD. Takođe je istakao stalnu podršku Vaseljenske patrijaršije zbog zabrinjavajućega stanja u Crnoj Gori”, saopšteno je.

Međutim, Vaseljenska patrijaršija, od početka tzv. protestnih litija, tj. od početka 2020. godine, do danas, nije se zvanično, preko patrijarha Vartolomeja ili Sinoda, oglašavala povodom crkvenoga pitanja u Crnoj Gori.

IzvorantenaM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve