Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Sindikata Telekoma: Prinuđeni smo na okupljanje ispred Upravne zgrade Crnogorskog Telekoma

''Ne čude nas i ne iznenađuju saopštenja koje ovih dana daje menadžment CT-a, a koja obiluju brojnim poluistinama, ali i potpunim neistinama, pokušavajući da obmanu crnogorsku javnost''

Sindikat Telekoma reagovao je na saopštenje te kompanije u kojem su kazali da bi “Ispunjavanje nerealnih populističkih zahtjeva čelnika Sindikata ugrozilo bi radna mjesta i cijelu kompaniju. Iz tog sindikata su poručili da su bili prinuđeni da se danas okupe kako bi skrenuli pažnju i pozornost menadžmentu CT-a, na kako su kazali, njihove maliciozne namjere ukidanja KU i eliminisnja socijalnog dijaloga i uloge Sindikata.

Njihovo regovanje prenosimo integralno

“Sindikat Telekoma i zaposleni u Crnogorskom Telekomu bili su prinuđeni smo da se danas, kao što je to bio slučaj prije 3 i prije 12 godina, okupe na platou ispred Upravne zgrade Crnogorskog Telekoma (CT) kako bis, još jednom, mirnim protestnim okupljanjem, skrenuli pažnju i pozornost menadžmentu CT-a, da njihove maliciozne namjere ukidanja KU i eliminisnja socijalnog dijaloga i uloge Sindikata u CT-u, neće i ne mogu proći, kao što im to nikad nije moglo proći u prošlosti.

Ovom prilikom podsjećamo ukupnu javnost, da su zaposleni i Sindikat u CT-u, od privatizacije do danas prošli kroz brojna iskušenja i sindikalnu golgotu, te da su teškom i istrajnom sindikalnom borbom uvijek uspješno odolijevali svim tim iskušenjima i uspjevali da se izbore za pripadajuća prava, u ovoj, inače visokoprofitabilnoj, kompaniji. Tako su zaposleni u CT-u, odnosno Sindikat Telekoma, odmah nakon privatizacije istrajavali u sindikalnoj borbi u cilju potpisaivanja nedostajućeg socijalnog programa, koji nije bio sadržan u kupoprodajnom ugovoru, iako je to po tenderskoj dokumentaciji, morao biti. Suočeni sa sličnom ili bolje reći istom ovakvom namjerom menadžmenta da bezobzirno eliminiše KU i prava zaposlenih, 2010. godine smo bili primorani da organizujemo štrajk koji je trajao punih 47 dana. Iako smo uspjeli, poslije duge i iscrpljujuće sindikalne borbe, da sačuvamo sva prethodno stečena prava, ipak smo i prije 3 godine ponovo bili u situaciji da štrajkom upozorenja štitimo svoja prava. Danas se opet suočavamo sa istim izazovima jer se istorija u CT-u ponavlja.

Ne čude nas i ne iznenađuju saopštenja koje ovih dana daje menadžment CT-a, a koja obiluju brojnim poluistinama, ali i potpunim neistinama, pokušavajući da obmanu crnogorsku javnost. Taj pokušaj im je već odavno i u potpunosti propao među zaposlenima CT-a.

Činjenice su naravno potpuno drugačije i one na najbolji način demantuju saopštenje čelnika menadžmenta Telekoma.

A činjenice su sljedeće:

Cijena rada zaposlenih u CT-u nije povećavan još od 2008. godine.

U međuvremenu broj zaposlenih je skoro prepolovljen, a od privatizacije smanjen je za skoro 2/3.

Ta činjenica je i dovela do rasta prosječne zarade jer su zarade menadžmenta i drugih zaposlenih sa ugovorenim zaradama rasle, a ostalih zaposlenih su stagnirale i u međuvremenu drastično su obezvrijeđene i to po zvaničnoj statistici za čitavih 48%.

Zbog toga je, činjenično vrijednost zarada zaposlenih, koji stvaraju profit ove Kopmanije, u međuvremenu prepolovljena.

Tako su zaposleni u CT-u, opet činjenično, od nekadašnjeg lidera po visini zarada u djelatnosti telekomunikacija, danas nalaze na poslednjem mjestu i to po zvanično objavljenim podacima. Te podatke je sredinom ove godine objavio Bankar.me, a na osnovu podataka preuzetih iz završnih računa sa sajta Poreske uprave CG, a po kojima su prosječne zarade na kraju 2021. godine u CT-u iznosile 1.128€, u M-Telu 1401 eura,a u Telenoru 1675 eura.

CT je, kao što je opšte poznato, jedna od najprofitabilnijih kompanija u CG!

CT je, od privatizacije do danas ostvario profit koji je davno prešao iznos od pola milijarde eura. Taj profit je uglavnom u prethodnom vremenu iznijet iz CG, a vrlo malo je ulagano u razvoj i infrastrukturu.

Svake godine, čak i u uslovima pandemije, CT je ostvarivao planirane poslovno-finansijske kompanijske rezultate. CT svake godine ostvaruje operativnu dobit ili EBITD-u u procentu od oko 40% ukupnih prihoda, što samo u posljednjoj godinu čini sumu od preko 30 miliona eura, Tu dobit, najvećim dijelom menadžment usmjerava svojim odlukama. Po tom osnovu, menadžment je svake godine, pored veoma visokih zarada sebi isplaćivao bonuse, akcionarima je dijeljena dividenda, dok zaposleni koji su najvažniji resurs i činilac ove Kompanije, za svo to vrijeme, nijesu dobili ni cent povećanja cijene rada, odnosno zarada. Dakle, ima dovoljno novca za sve, i za bonuse menadžmentu, i za dividende akcionarima, ali u tim odlukama raspodjele dobiti očigledno i jedino nema mjesta za najvažniji resurs i činilac – zaposlene. Pri čemu mi i ne tražimo povećanje zarada, već samo kako je to ekspliciotno i naglašeno u našim štrajkačkim zahtjevima, Zaštitu rada zaposlenih od postojećeg i budućeg obezvrjeđivanja.

Istovremeno, koliko je u međuvremenu menadžment CT-a uštedio samo po osnovu troškova za zarade zaposlenih, najslikovitije govori podatak: da su troškovi po osnovu zarada zaposlenih u 2010. godini iznosili preko 25 milona eura, a danas ti troškovi iznose nešto oko 11 miliona eura, dakle za 14 miliona manje, a za 10 godina, tj. od 2010. do kraja 2020. uštedjeli su samo po tom osnovu preko 60 miliona eura.

Takođe, CT je od privatizacije do danas prodao sve poslovne zgrade i prostore po crnogorskom primorju od Ulcinja do Herceg Novog, koje su se uzgred rečeno, nalazile na najboljim lokacijama u tim gradovima. Isto je sa Nikšićem. Neposredno nakon privatizacije prodali su upravnu zgradu u centru PG, a prije par mjeseci su oglasili i prodaju ove upravne zgrade i zgrade TK Centra u ulici Bratstva i jedinstva za koju smo dobili nezvaničnu informaciju da je već i ugovorena prodaja. Tako ćemo u Podgorici ostati samo na jednoj poslovnoj zgradi u kojoj planiraju da smjeste sve zaposlene iz Podgorice.

Da stvar bude još čudnija, menadžment istrajno odbija zahtjeve zaposlenih i Sindikata, dok istovremeno objavljuje da je CT u trećem kvartalu bilježio finansijski rast neto dobiti od 2,6 miliona eura, kao i najveći rast rezidencijalne postpejd i pripejd baze na tržištu.

Zaključno sa septembrom imali smo 19 odsto više pripejd kartica.

Najveći rast na tržištu bilježimo u postpejd segmentu od čak 13 odsto.

Kao i rast broja korisnika na optici od 17 odsto, kako je to nedavno saopštio i sam izvršni direktor.

Nadalje, koliko se radi o odgovornom i brižnom poslodavcu, veoma vjerodostojno pokazuje i podatak da se danas u ovoj Kompaniji vodi preko 100 sudskih procesa pred crnogorskim sudovima od strane zaposlenih zbog decenijski isplaćivanih različitih zarada za rad jednake vrijednosti. Ove presude na prvostepenim sudovima se već presuđuju u korist zaposlenih jer se apsolutno radi o svjesnom kršenju jednog od osnovnih Ustavnih, konvencijskih i zakonskih načela – Načela jednakosti

Ovaj menadžment CT-a, takođe, apsolutno svjesno i sa jasnim i nedozvoljenim ciljem rušenja KU, eleminisanja socijalnog dijaloga i pokušaja rušenja SINDIKATA, u kontinuitetu krši zakone i KU o čemu postoje brojni dokazi, dakle fakti i činjenice koje su notorne i kao takve ih nije potrebno dokazivati i obrazlagati.

Istovremeno, a da nijesu trepnuli, saopštiše javnosti Crne Gore apsolutnu neistinu, da su spremni da zadrže sve benefite i prava zaposlenih, nego, eto, Sindikat je taj koji neće to da prihvati.

Da nije žalosno, bilo bi smiješno!

Dakle, zbog CG javnosti, ovdje se radi o krajnje beskrupuloznom menadžmentu, koji vodi CT u ime i za račun poslodavca i vlasnika DT-a.

Da naglasimo i to da je najveći pojedanični akcionar i vlasnik DT-a upravo država Njemačka sa preko 30% akcijskog kapitala, ali i sa odlučujućim upravljačkim kontrolnim paketom – pravom veta.

Pa iz tog razloga i sa ovog mjesta postavljamo pitanje nadležnim DT-a u Bonu, ali i Njegovoj ekselenciji ambasadoru Njemačke u CG, da li se ovako, a posebno suprotno zakonu, može ponašati menadžment DT-a u Bonu?

Jasno je svima nama da tako nešto ne smije ni pomisliti, a kamoli činiti.

Zašto onda to rade u Crnoj Gori?!

Kada je o zaradama riječ, da kažemo i to, pitali smo naše kolege iz DT sindikata mogu li nam reći koliko su procentualno povećali zarade u DT-u od 2008. godine do danas.

Odgovorili su da se ne mogu sjetiti tačno, ali da mogu sa sigurnošću da tvde da je povećanje bilo više od stope inflacije!!!

MI DANAS NE TRAŽIMO POVEĆANJE ČAK NI ZA STOPU INFLACIJE koja iznosi preko 48%. Već svedeno na svega 30% i naravno uz obavezu budućeg godišnjeg usklađivanja sa stopom inflacije!

Koliko je menadžment spreman da vodi odgovoran dijalog jasno govori i činjenica da na naš zahtjev za povećanjem zarada, sastavljen U SKLADU SA METODOLOGIJOM O POVEĆANJU CIJENE RADA uz stručnu logistiku eksperta ekonomske struke, koji smo im uputili još u februaru ove godine i koji je glasio DA JE CIJENU RADA neophodno povećati za najmanje 57%, ODGOVOR ovog nazovi odgovornog menadžmenta bio je, da zarade treba smanjiti za 287%.

Za sve rečeno i za još dosta toga SINDIKAT ima DOKAZE, dakle fakte, i spremni smo da ih predočimo javnosti i medijima kao nepobitnu potvrdu.

Ovo je samo dio slike naše zbilje u CT-u, inače visokoprofitabilnoj kompaniji, koja iz CG iznosi na stotine miliona eura, dok istovremeno čini sve da do maksimuma skreše troškove po osnovu zaposlenih, kako bi i na taj način ostvarili još profita i bonusa menadžmentu.

OVAJ SINDIKAT I ZAPOSLENI TO NEĆE DOZVOLITI, ZBOG TOGA ĆEMO OSTATI ČVRSTI I ODLUČNI U NAŠIM I VIŠE NEGO OPRAVDANIM ZAHTJEVIMA, SVE DOK ISTI NE BUDU I ISPUNJENI!

A ti zahtjevi, ponoviću, ne podrazmijevaju ništa više od prethodno stečenih prava, uz zahtjev za zaštitu zarada od OBEZVRJEĐIVANJA!

Na kraju, Sindikat Telekoma je sa današnjeg skupa jos jednom pozvao menadžment, da na ozbiljan i odgovoran način u interesu naše Kompanije, u najskorijem vremenu sjedne za pregovarački sto i sa Sindikatom dogovori potpisivanje sporazuma po svim otvorenim pitanjima. Ukoliko to ipak ne bude slučaj, snagom argumenata i činjenica, ali i neupitnom snagom i podrškom zaposlenih, zaposleni će stupiti u Štrajk koji će trajati do ispunjenja naših zahtjeva!”

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve