Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Savjet za građansku kontrolu rada policije: Nije obrazložena osnovanost različitog postupanja policajaca u dijelu nekorišćenja specijalnog vozila za privođenje Medenice

Savjet je saopštio da načelnik Centra bezbjednosti (CB) Podgorica Goran Jokić nije ''odgovarajuće obrazložio osnovanost i opravdanost različitog postupanja policijskih službenika u dijelu nekorišćenja specijalnog vozila za privođenje''

Savjet za građansku kontrolu rada policije saopštio je da je, po sopstvenoj inicijativi, provjerio postupanje policijskih službenika prema građanki Vesni Medenici, bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Crne Gore. Savjet je saopštio da načelnik Centra bezbjednosti (CB) Podgorica Goran Jokić nije “odgovarajuće obrazložio osnovanost i opravdanost različitog postupanja policijskih službenika u dijelu nekorišćenja specijalnog vozila za privođenje”.

“Određeni mediji su istakli i pitanje navodnog privilegovanog odnosa odnosno posebnog tretmana prema gospođi M. Praksa je Savjeta, da i na temelju pisanja medija prati rad Uprave policije i njenih službenika”, naveli su u saopštenju.

Kako su kazali iz Savjeta, od direktora Uprave policije, Zorana Brđanina, zatražene su tehničke informacije, ne i podaci koji se na bilo koji način tiču postupka, koje se odnose na koji je način i po čijem nalogu postupano prema Medenici, “kako u prostorijama za zadržavanje tako i u prostorijama Kliničkog centra Crne Gore, i na koji način je uređen način njenog prevoza tokom zadržavanja i da li se, uključujući i korišćena motorna vozila, na bilo koji način odstupalo od tretmana na koji nailaze i imaju ostali građani”.

“Uprava policije je Savjetu proslijedila informaciju načelnika Centra bezbjednosti (CB) Podgorica Gorana Jokića u vezi sa predmetnim slučajem u kojoj je navedeno da je nakon lišenja slobode M. zadržana i zbog zdravstvenog stanja sprovedena u Klinički centar Crne Gore. Ovom prilikom, kako je navedeno, službenici CB Podgorica su vršili obezbjeđenje imenovane u prostorijama Kliničkog centra, sve do momenta donošenja rješenja o određivanju pritvora nakon čega su obezbjeđenje preuzeli službenici UlKS-a”, saopšteno je iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

U odgovoru CB Podgorica je, kako su kazali, dalje navedeno da kako je za privođenje V.M. “vladalo veliko interesovanje novinara i građana, koji su tom prilikom nalazili ispred Kliničkog centra Crne Gore, a shodno procjeni službenika CB Podgorica, imenovana je izvedena na sporedni ulaz, uz pratnju policije, i službenim vozilom sa civilnim registarskim oznakama radi privođenja u Specijalno državno tužilaštvo”.

“Navedena aktivnost izvršena je shodno procjeni, u cilju bezbjednog izvršenja zadatka i njenog dovođenja u SDT, a ne radi posebnog policijskog tretmana. Navedeno postupanje policije, kako je istaknuto, nije sprovedeno prvi put u slučaju V.M, već prethodno u svim slučajevima neophodnim za sprovođenje shodno procjeni, u prilogu čemu govori činjenica da je imenovana istog dana vraćena u Klinički centar Crne Gore, specijalnim vozilom za privođenje (“Marica”), i da su sve dalje radnje u postupanju vršene specijalnim vozilom za privođenje”, dodaju u saopštenju.

Savjet je, ističu, pažljivo razmotrio odgovor načelnika CB Podgorica i konstatovao da isti “nije odgovarajuće obrazložio osnovanost i opravdanost različitog postupanja policijskih službenika u dijelu nekorišćenja specijalnog vozila za privođenje”.

“Dosljedno korišćenje specijalnog vozila za privođenje potvrđuje da Uprava policije i njeni službenici ne pribjegavaju takozvanoj implicitnoj pristrasnosti i da u njihovoj praksi nema suzdržanosti, bilo koje vrste, ili privilegovanja kada primjenjuju ovlašćenja prema javno poznatim ili bogatim osobama, preporuka je građanskog nadzora policije”, zaključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve