Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Rađenović i Ban poručuju: Neće biti zastoja trajekata, ali tek počeli dogovori

Na opasku kako će to Morsko dobro raditi po zakonu ako se bavi pomorskim transportom kada za to nije registrovano, Rađenović odgovara da su to spinovi u medijima, ali da to preduzeće crpi iz svog Statuta i ima mogućnost da na Vladi predloži novi član koji će biti utemeljen u zakonu

Iz Pomorskog saobraćaja D.O.O su u rekordnom roku odgovorili na inicijativu Morskog dobra da se danas sastanu radi dogovora kako ubuduće da organizuju prevoz trajektima s jedne na drugu stranu zaliva, kazao je predsjednik Odbora direktora Morskog dobra, Blažo Rađenović.

“U načelu smo dogovorili da u tekućoj sedmici imamo intenzivnu komunikaciju kako bismo imali i konkretnije ponude Pomorskog saobraćaja kada je riječ o plovilima i zaposelnima u preduzeću i svemu što je u posjedu Pomorskog saobraćaja i ugovorenoj obavezi. Morsko dobro će zajedno sa resornim Ministarstvom i Vladom Crne Gore ovaj posao izvesti do kraja i sigurni budite da neće biti na štetu ni građana niti budžeta Crne Gore”.

Rađenović je objasnio da u što kraćem roku namjeravaju da definišu da li će sa Pomrskim saobraćajem sklopiti ugovor o preuzimanju flote i osoblja, ili će to biti firme koje su prethodno kontaktirali.

Podsjetio je da im je prošlog četvrtka zvanično Vlada dodjelila posao održavanja trajektne linije jer je poništila zaključak Vlade iz 2019. godine, kojim je bilo dozvoljeno da Pomorski saobraćaj prevozi putnike i vozila uz anekse ugovora o koncesiji.

Na pitanje da li su u Morskom dobru predvidjeli najgoru varijantu da sa Pomorskim saobraćajem ne postignu dogovor, Rađenović je kazao da ne zna koja je najgora varijanta.

“U svakom slučaju bitno je da građani imaju servis u skladu sa zakonima Crne Gore, da će posao kada se raspišu koncesije biti utemeljen u zakonu, a do tada će Morsko dobro kao odgovorno i likvidno preduzeće dati kompletan servis građanima” poručuje on.

Na opasku kako će to Morsko dobro raditi po zakonu ako se bavi pomorskim transportom kada za to nije registrovano, Rađenović odgovara da su to spinovi u medijima, ali da to preduzeće crpi iz svog Statuta i ima mogućnost da na Vladi predloži novi član koji će biti utemeljen u zakonu.

Vidjeće i da li će od Pomorskog saobraćaja kupiti ili preuzeti trajekte, jer je to kako je rekao Rađenović, potpuno prirodno da Pomorski saobraćaj bude prva adresa za dogovor. Alterantivno rješenje je domaća firma i susjedne firme iz Evropke unije koje su spremne da dopreme trajekte.

“Čuli smo i paušalnu ocjenu da za to u zakonu ne postoji utelemljenje. Ali postoji Zakon o moru i postoji član koji dozvoljava angažovanje stranih brodova. Kabotažu ćemo obaviti ukoliko to bude potrebno.”

Uporni novinar skrenuo je pažnu Rađenoviću da Zakon koji pominje podrazumijeva samo saobraćaj između luka, a u ovom slučaju se radi o pristaništima. Kako će onda to riješiti u JP Morsko dobro?

“Ovdje se radi o višem interesu, to je svima jasno i problem ćemo riješiti na nivou država i Vlada”, kategoričan je Rađenović.

On očekuje da će u narednih sedam dana “biti riješene formalnosti”, a za taj period, možda i mjesec, daće građanima da se besplatno prevoze. S obzirom da još nije sezona u prelaznom periodu u opticaju će biti 2-3 trajekta, kaže Rađenović. Do turističke sezone će kroz postupak javnih nabavki imati nova plovila.

Ipak, za koji dan će Praznik mimoze, već su ovih dana veće gužve, a ići oko Kotora, jer “to nije daleko”, kako se čulo ovih dana iz Opštine Hreceg Novi, nije umjesno, primjećuju novinari. Pri tom građani već traže besplatnu kartu, što je najavio premijer. Šta sa osobljem ako budu u pogonu samo dva trajekta?

Rađenović ističe da će Morsko dobro kada preuzme trajektnu liniju sve informacije Vlade sprovoditi, a uspostaviće i konkurentnu cijenu prevoza. Uputio je javni poziv zaposlenima da se jave, jer niti jedan neće ostati bez ugovora ukoliko dođe do raskida sa prethodnim poslodavcem.

Tender za novi brod već je spreman, ali Rađenović se nada da će naći zajednički jezik sa Pomorskim saobraćajem.

Direktor Pomorskog saobraćaja, Dejan Ban, podsjeća da oni imaju ugovorni odnos sa Morskim dobrom, a to povlači prava i obaveze i da je sastanak bio “tajnovit i sa zamkama”.

“Danas nismo imali konkretan predlog kako i na koji način se misli prevazići postojeći ugovor, a očekivali smo da ćemo na sto imati i konkretnu formalizaciju tog pravnog odnosa. Ne možemo govoriti o ustupanju bilo koje vrste ako imamo još uvijek ugovoreni odnos koji treba da obavljamo. Nažalost, nemamo određenje prema tome niti smo dobili odgovor o roku kada bismo tako što da imamo na to. Da Pomorski saobraćaj ne bi bio zapreka u razgovoru, anticipirali smo da imamo već raskinut ugovor, ali od Morskog dobra nismo dobili informaciju šta oni žele, da li da kupe, ili iznajme“, navodi Ban.

Kako dodaje, ako iz Morskog dobra hoće da kupe ili iznajmi trajekte treba da se zna koji je to vremenski period, kako se određuje prema obaveznom osiguranju, mogućim štetama, havarijama, kako misle da održavaju, da li je radiona, Pomorskog ili njihova, kaže Ban.

Potvrdio je da će o detaljima razgovarati za sedam dana.

Dejan Ban ne razumije argumente Vlade da Morsko dobro može da preuzme trajektnu liniju:

“Meni ovo liči na dosta lošu iznudu, u stilu, zatvorićemo vam restoran, a on će moći da radi jedino ako ga nama izdate. Nije sporno da je Montefarm državna firma, ali da bi se oni bavili prometom ljekova moraju u razumnoj mjeri da ubjede regulatorne agencije Vlade da su sposobni to da rade.

Teza je da mi poslujemo nezakonito jer nam je ovo dato bez koncesije, ali će se ta velika ljubav ka zakonitosti riješiti, tako što će se opet bez koncesije dati državnom preduzeću”, objašnjava Ban.

Na pitanje da li je do ovoga došlo, jer njegovo preduzeće nije bilo društveno odgovornije, on kaže da je to spin.

„Mi imamo stav da sve donacije bude anonimne. Nismo smatrali da treba graditi veličinu i publikovati to što ćemo na nečijoj nesreći graditi našu veličinu. Možda je to greška, ali je to naš stav, pustite nas da živimo u zabludama“.

Oko mogućeg iznajmljivanja trajekata Ban kaže da tu postoji mnoštvo detalja i da nisu bili u mogućnosti da daju odgovor Morskom dobru bez specifikacije.

„Ako idemo u zakup koji je to vremenski period i koji je to broj eksploatacionih sati, jer je to jako bitno, ili idemo u prodaju. A ugovorni odnos sa Morskim dobrom nameće objema stranama prava i obaveze. Zaključak Vlade nas ne obavezuje. Verbalno čujemo od Morskog dobra da taj ugovor ne postoji, nužno je da se pravno procesuira i gubimo tananu nit zakonitosti poslovanja. Mi dok se to ne formalizuje imamo obavezu da vozimo”, navodi Ban.

Poručuje da u Pomorskom saobraćaju neće biti remetilački faltor. Nisu prije, a neće ni sad funkcionisati na bazi ucjene.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve