Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Proširena stvarnost u umjetničkim djelima Internacionalnog art festivala na Cetinju

AR aspekt nudi novu dimenziju stvarnosti koja čini cjelinu umjetničkog djela i neodvojivi je dio site specific instalacije pod nazivom Take Me Back Home

Atelje22, u sklopu aktivnosti koje se sprovode tokom RE/Shaping The City, internacionalnog umjetničkog festivala koji se održava na Cetinju od 22. juna do 1. oktobra, razvio je prvu AR aplikaciju koja nudi iskustvo tkzv proširene stvarnosti (Augmented Reality).

AR aspekt nudi novu dimenziju stvarnosti koja čini cjelinu umjetničkog djela i neodvojivi je dio site specific instalacije pod nazivom Take Me Back Home. Premijerno predstavljanje site specific instalacije i funkcionalnosti AR segmenta održano je 20. septembar, u 18.00 časova na lokaciji Njegoševa 58. (kuća Jovana Tomaševića). O izložbi je govorila Maša Vlaović, teoretičarka i istoričarka umjetnosti, Milica Janković, vizuelna umjetnica, ideator i kreator samog festivala kao i vizuelni umjetnici Madalina Rossi i Salvatore Ramaglia koji su učestvovali u realizaciji instalacije.

Vlaović je istakla:,, Izložba ,,Re/Sharping The City – International art festival” predstavlja značajan festival koji je stavio akcenat na redefinisanje i novo viđenje grada. U projektu preoblikovanja grada umjetnici angažovano djeluju u izdvojenim cjelinama, prilagođavajući umjetničku postvaku datom prostoru i dajuću mu novi vizuelni identitet. Upravo ti prostori u kojima se nekada odvijao aktivan život, a koji su u proteklom periodu bilo potpuno zapostvaljeni i zaboravljeni, postaju mjesta za angažovano razmišljanje i djelovanje. Art festival ,,Re/Shaping The City“ je privukao ljude iz različitih regiona i time je Cetinje dobilo jednu značajnu priču i značajan kulturni sadržaj. Tu kraj nas, u napuštenim prostorima zatvora u Bogdanovom kraju, Kuće Jovana Tomaševića i kuće Mijatovića nastala je nova priča, postavka čudesne energije. U pitanju je grupna izložba u kojoj su izabrani umjetnici iz zemlje i regiona. Uz veliki trud i zalaganje svi prostori su pretvoreni u funkcionalne izlagačke cijeline u kome se prezentuju umjetnički radovi koje čine konstruktivističke forme, instalacije i objekte sa angažovanim sugestijama.

U art festivalu učešće su uzeli sljedeći autori: Adina Constantin (Rumunija), Danilo Sciorilli (Italija), Eduard Fulop (Rumunija), Radoslaw Gryta (Finska), Migle Duncikaite (Litvanija), Teresa Marasca (Italija), Milena Živković, Jovana Vujović, Mato Uljarević, Vuk Peković i Šćepan Popović, Nikola Pavlićević i Milica Janković (Crna Gora).

(… ) Ideja ,,Ateljea 22” je bila da uz podršku i saradnju sa Sekretarijatom za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetinje i Fondacijom za kulturu i razvoj Prince Claus iz Amsterdama okupi veliki broj umjetnika sa međunarodne i domaće scene i da ih uključi u protok aktuelnih umjetničkih ideja. Smatram da je ovo jako značajna praksa i pozitivan primjer pomjeranja granica i postavljanja novih standarda na našoj savremenoj umjetničkoj sceni.”

Janković je dala osvrt na proces izrade instalacije:

“Koncipirana tako da privuče i zaintrigira čak i slučajne prolaznike, ova instalacija svojom jedinstvenošću podsjeća na beskrajno polje, satkano od preko hiljadu sašivenih, ručno izrađenih cvjetova. Publika je pozvana da, ulaskom u kuću, pristupi instalaciji iznutra i istraži nove mogućnosti same kompozicije, svijeta sastavljenog od tkanja, koji posredstvom AR aplikacije nudi unikatno iskustvo kretanja kroz milione latica koje raskošno i veličanstveno zasipaju cijelu prostoriju, neprimjetno brišući granice virtuelnog i realnog svijeta. Tokom procesa izrade AR aplikacije suočili smo se sa nizom problema koji su nam, njihovim prevazilaženjem, obezbijedili iskustva koja će nam pomoći da se dalje razvijamo i napredujemo. Ovo iskustvo smatram polazištem budućih projekata koje želim razviti ubrzo.

Mogućnosti aplikacije su brojne, pa kao mlada Nvo imamo očekivanja da će institucije kulture, kako na Cetinju tako i u Crnoj Gori, prepoznati potencijal inovativnih kreativnih industrija koje napredne tehnologije, u kombinaciji sa umjetničkim intervencijama, otvaraju kao polje partnerstva i omogućiti nam dalji razvoj ovih prestižnih iskustava koje donosimo na Cetinje i u Crnu Goru. Drago nam je da je Sekretarijat za Kulturu Prijestonice Cetinje prepoznao i podržao ovaj program koji se izvodi u partnertsvu sa najznačajnijim evropskim kreativnim fondovima i partnerima, čime se Cetinje pozicionira u red prestižnih evropskih umjetničkih događanja čija će magnituda, nadamo se uz partnerstvo grada, vremenom rasti” naveli su kreatori ove instalacije.”

Publici je predstavljena “Re/Shaping The City” aplikacija, koja pored AR iskustva, nudi i opcije: Map, Gallery, Artists. One omugućavaju uvid u radove svih učesnika festivala, mapu lokacija na kojima se nalaze radovi kao i intervjue koji su posjetiocima dostupni skeniranjem QR kodova istaknutih na tablama postavljenih pored svakog umjetničkog djela. Aplikaciju je kreirao softver inženjer Martynas Januškauskas u saradnji sa vizuelnom umjetnicom Milicom Janković.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve