Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Predstavljeni rezultati prvog istraživanja o mikronutrijentima u Crnoj Gori

Opšti cilj istraživanja, kako je saopštila ta zdravstvena ustanova, bio je prikupljanje pouzdanih informacija o trenutnom stanju u vezi sa mikronutrijentima i ishranom kod nekoliko ciljnih grupa koje žive u Crnoj Gori

Iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG) saopštili su da je prvo istraživanje o mikronutrijentima u Crnoj Gori (MONS) sprovedeno sa ciljem da se prouči njihov uticaj na zdravlje, prevenciju bolesti i optimalno funkcionisanje organizma.

Opšti cilj istraživanja, kako je saopštila ta zdravstvena ustanova, bio je prikupljanje pouzdanih informacija o trenutnom stanju u vezi sa mikronutrijentima i ishranom kod nekoliko ciljnih grupa koje žive u Crnoj Gori.

“Ciljne populacione grupe koje su obuhvaćene istraživanjem su bila djeca predškolskog uzrasta od 6-59 mjeseci, žene koje nijesu trudne u reproduktivnoj dobi 15-49 godina i trudnice”, dodaju iz Instituta.

S tim u vezi, kako ističu, u istraživanju MONS je učestvovalo 466 djece predškolskog uzrasta, 1.633 žena koje nijesu trudne i 65 trudnica.

Naovde da većina mjerenih indikatora za djecu predškolskog uzrasta i žena koje nijesu trudne bila je reprezentativna na nacionalnom nivou, kao i za svaki od tri stratuma koji predstavljaju tri regiona (jug, centar i sjever).

“Podaci prikupljeni ispitivanjem trudnica su bili reprezentativni samo na nacionalnom nivou, obzirom da je mali broj trudnica koje su učestvovale u istraživanju onemogućio odvojene zaključke za stratume”,To je danas saopšteno iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) povodom predstavljanja rezultata prvog sprovedenog istraživanja o mikronutrijentima u Crnoj Gori.

“Ohrabruje činjenica da se na smanjenje opterećenja hroničnim nezaraznim bolestima može preventivno djelovati, kroz ovakve i slične organizovane projkte, uz multisektorski pristup za zdravlje u svim politikama. Važan segment s ciljem smanjenja obolijevanja i umiranja od nezaraznih bolesti je redukcija faktora rizika vezanih za ove bolesti, među kojima nepravilna ishrana zauzima vodeće mjesto”, kazao je odlazeći ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.

Podaci koje su dobili, po riječima ministra,  pomoći će da “bolje razumijemo zdravstveni i nutritivni status stanovništva”.

“Učestalost i ozbiljnost nedostataka mikronutrijenata, kao i bolesti koje su povezane s ishranom i samim tim obezbijedimo polaznu osnovu u odnosu na koju će se mjeriti budući napredak nacionalnog programa ishrane. Takođe, zahvaljujući ovom projektu generisaće se podaci, koji će omogućiti da mi kao donosioci odluka na najvišem nivou, u saradnji sa stručnjacima iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, na naučno utemeljen način, osmislimo buduće strategije i načine djelovanja u cilju unapređenja ishrane i zdravlja cjelokupne populacije“, zaključio je Šćekić.

Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Igor Galić kazao je da će Institut za javno zdravlje Crne Gore na osnovu dobijenih rezultata istraživanja razviti preporuke i strategije za unapređenje ishrane i podizanja svijesti o značaju mikronutrijenata među stanovništvom, što je, kaže, od posebnog značaja u kontekstu javnog zdravlja i promovisanja pravilne ishrane bogate mikronutrijentima.

“Takođe, istraživanje o mikronutrijentima nam je pomoglo u identifikaciji populacija koje su posebno podložne nedostatku određenih mikronutrijenata što nam omogućava da usmjerimo intervencije i programe na te populacije, kako bi se poboljšala njihova ishrana i prevencija zdravstvenih problema povezanih sa nedostatkom mikronutrijenata”, dodao je on.

Iz IJZCG dodaju da UNICEF i EU su podržali Ministarstvo zdravlja i Institut u sprovođenju prve procjene mikronutrijenata u zemlji kojim je potvrđeno da pravilna ishrana koja sadrži adekvatne količine mikronutrijenata može imati značajan uticaj na očuvanje zdravlja i prevenciju određenih bolesti.

“Nedostaci ključnih vitamina i minerala ugrožavaju zdravlje djece i odraslih, a time i zdravlje društva u cjelini. Podatke o ovom problemu u Crnoj Gori nismo imali u skorije vrijeme. UNICEF je zato podržao izradu ove studije. UNICEF poziva nadležne institucije da, u skladu sa nalazima ove studije, preduzmu mjere kako bi se smanjio broj djece i žena s anemijom, nedostatkom vitamina D, i metaboličkim sindromom, odnosno, sa poremećajima funkcija metabolizma koji povećavaju rizik od dijabetesa, moždanog udara i bolesti srca“, kazao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander.

Istraživanje o mikronutrijentima, napominju iz Instituta, dio je programa podrške ranom razvoju, čiji je cilj unapređenje zdravlja i dobrobiti djece, te pružanju podrške roditeljima i starateljima. Ovaj trogodišnji program finansirala je Evropska unija, a sproveo ga je UNICEF, u saradnji s Ministarstvom zdravlja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
COL
12.07.2023-13:58 13:58

kako mudro djeluje ovi Šćekić kad zbori o ovim temama, a onda se śetiš da mu je jokaš glimerica predśednik partije i da je diplomu, niko ne zna kojeg fakulteta, steka na jednoj benzinskoj stanici. Ipak mislim do bi izgledao pametniji barem sto puta da ništa ne progovara.