Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Povećan broj pacijenata koji se javljaju zbog toplotnog udara

Podsjetio je da građani treba da izbjegavaju izlazak iz kuće u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 sati, da piju oko dva litra vode, da izbjegavaju putovanja, kao i sjedjenje i ostavljanje djece u automobilu koji se ne kreće

U posljednjih desetak dana u podgoričkoj Hitnoj medicinskoj pomoći povećan je broj pacijenata koji se javljaju zbog simptoma toplotnog udara i sa stomačnim virusom, kazao je ljekar Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Marko Dimovski.

“Povećan je broj pacijenata koji se javljaju zbog toplotnog udara. To su pacijenti koji se najčešće javljaju zbog jakih glavobolja, promjena krvnog pritiska, osjećaja povećane žeđi i sužavanja vidnog polja. To dosta brzo zbrinemo, ali je važno da se pacijenti na vrijeme jave”, kazao je on u emisiji “Dobro jutro Crna Goro”.

Podsjetio je da građani treba da izbjegavaju izlazak iz kuće u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 sati, da piju oko dva litra vode, da izbjegavaju putovanja, kao i sjedjenje i ostavljanje djece u automobilu koji se ne kreće.

Istakao je da je povećan i broj pacijenata sa stomačnim virusima, što je tipično za ovo doba godine. Objasnio je da je najčešći uzrok stomačnih virusa neadekvatno pripremljena hrana, te poručio da treba paziti gdje jedemo i šta jedemo.

Doktorka Marija Vojvodić objasnila je u emisiji “Dobro jutro Crna Goro” da pacijenti najčešće dožive hiper-termijski kolaps. To je kada u svojim kućama i na poslu provedu dosta vremena pod klimom koja je podešena do 21 stepen i onda naglo izađu van na visoku temperaturu.

“Kada iz hladne prostorije izađete vani na 40 stepeni, dešava se da krvni sudovi koji su bili suženi, naglo se šire što dovodi do kolapsa, osoba može izgbiti svijest. To se može prevenirati tako što u prostorijama podesimo temperaturu, da razlika bude 7 stepeni u odnosu na van”, kazala je ona.

Objasnila je da sunčanica izaziva simptome kao da smo imali potres mozga.

“Toplotni udar ne mora da nastane direktnim dejstvom sunca, već zbog visoke temperature i obično je osoba u tom trenutku aktivna i dolazi do pregrijavanja. Najčešće se dešava osobe koje rade u kuhinjama, na građevini”, kazala je doktorka.

Apelovala je na građane da izbjegavaju izlazak od 10 do 17 sati, da nose lagane tkanine od prirodnih materijala, da sa sobom uijek imaju flašu vode, da jedu lakšu hranu, da izbjegavaju slatkiše, kofein, gazirane sokove.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve