Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Počela konferencija ”Bosna i Hercegovina i region četvrt vijeka nakon Dejtona”

U organizaciji Igmanske inicijative povodom 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma

Konferencija ”Bosna i Hercegovina i region četvrt vijeka nakon Dejtona”, koju Igmanska inicijativa organizje povodom 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma je u toku a svi zainteresovani je mogu pratiti preko Zoom Meeting-a na OVOM LINKU.

Kako iz Igmanske inicijative ocjenjuju, Dejtonski sporazum, do kojeg je došlo posle uveliko zakanele akcije najuticajnijih država, omogućio okončanje 3,5 godisnjeg užasnog rata u BiH i ponudio osnove za jačanje mira i bezbjednosti u BiH i u susjedstvu.

”Međutim, priroda Sporazuma i njegovih rješenja nije osigurala neophodne preduslove za napredak BiH kao cjelovite, funkcionalne, građanske, sekularne države, društva vladavine prava, koje će omogućiti svim njenim građanima jednaka prava, uz poštovanje njihovih nacionalnih, etničkih i vjerskih posebnosti – sto se, u ovih 25 godina potvrđuje kao prepreka njenog sveopšteg društvenog i ekonomskiog razvoja, kao i napredovanja prema širim evropskim i evro-atlanskim integracijama”, navodi se u saopštenju.

Kako dodaju, ohrabruju političke aktere BiH, OHR i Vijeće za implementaciju mira, da stvore uslove za ustavne promjene u BiH, kako bi se okončala diskriminacija gradjana, te kako bi BiH postala funkcionalna, sekularna drzava i uzoran građanski servis svih njenih ljudi.

”Preporučuje se da ustavni okvir države bude usklađen sa zahtjevima pravednog i trajnog mira, evropskim standardima i procesima evro-atlanskih integracija, te životnim potrebama svih gradjana BiH, bez obzira na njihove nacionalne, vjerske i sve druge razlike, a u skladu sa osnovnim principima vladavine prava”, ističe se u saopštenju.

Iz Igmanske inicijative naglašavaju da je potrebno da se sve snage BiH društva angažuju, kako bi se ostvarile neophodne reforme, u skladu sa evropskim standardima, kako bi država BiH mogla odgovoriti civilizacijskim životnim potrebama svojih građana danas i u budućnosti.

”Ističemo nezamjenjivu ulogu NVO, udruženja i asocijacija i pozivamo ih da se u punoj mjeri angažuju na jačanju komponenti građanskog društva, pri čemu ukazujemo na obavezu državnih institucija da takav angažman podržavaju”, zaključuje se u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve