Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Petrović: U Crnoj Gori porodično i nasilje nad ženama i dalje nijesu ozbiljno shvaćeni

Institucije, podsjeća, nijesu prepoznale očajni vapaj u Šejlinoj prijavi, u kojoj je navela da joj je život ugrožen i da strahuje za svoju i bezbjednost porodice

U Crnoj Gori ne postoji kultura sjećanja, a porodično i nasilje nad ženama i dalje nijesu ozbiljno shvaćeni, kazala je građanska i mirovna aktivistkinja Aida Petrović iz Crnogorskog ženskog lobija u jutarnjem programu gradske televizije “Rujna zora”.

“Nisam sigurna da su poruke koje smo juče mogli čuti na protestu u Tuzima – povodom ubistva Šejle Bakije, od strane nevjenčanog supruga Ilira Đokaja, i ranjavanje njenog oca Šabana – stigle na adrese kojima su namijenjene. Iste poruke o nasilju u porodici i nad ženama šaljemo 25 godina. Organizovali smo silne edukacije da se nasilje na vrijeme prepozna i prevenira, ali očigledno da ono još nije ozbiljno shvaćeno”, kazala je Petrović.

Institucije, podsjeća, nijesu prepoznale očajni vapaj u Šejlinoj prijavi, u kojoj je navela da joj je život ugrožen i da strahuje za svoju i bezbjednost porodice.

“Vrijeme će pokazati koja je karika, u lancu pomoći i podrške institucija, zakazala. U daljem procesu treba ustanoviti odgovornost, a mi i druge ženske organizacije ćemo to pratiti”, poručila je Petrović.

Nepružanjem pravovremene pomoći Šejli poslata je, kaže, užasna poruka žrtvama nasilja.

“Još više je poljuljano povjerenje u institucije sistema i žrtve će sada još manje njima prijavljivati nasilje koje trpe. Zato bih poručila žrtvama nasilja da nikako ne treba da trpe nasilje, i da se ne obeshrabruju ovim slučajem. Mnogo je lakše kada prijave nasilje ženskim organizacijama. Uvijek smo tu za njih 24 sata 365 dana u godini. Zajedno ćemo poći u institucije sistema da se podnese tužba ili prijava”, istakla je Petrović.

Postoje, dodaje, i smještaji, sigurne ženske kuće u kojima mogu da se sklone.

“Istitucije moraju početi da rade pravovremeno, da pomažu žrtvama, a nasilnike da privode na određene okolnosti. Ne treba ih osuđivati unaprijed, ali svakako ne treba dopustiti ni da osoba bude sama i da rješava svoje probleme sama”, poručila je Petrović i podsjetila da sučaj Šejle nije usamljen.

Prije nekoliko godina u Baru smo, kako je rekla, imali slučaj Valdete Ljiković, koju je ubio suprug, iako je više puta prijavljivala nasilje.

”Žrtve nasija nemaju mira ni nakon okončanja veze. Prije nekoliko godina, u centru Nikšića, bivši supružnik ubio je ženu jer nije mogao da se pomiri sa činjenicom da može da nastavi život bez njega”, podsjetila je Petrović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve