Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Opština Tuzi 2023. proglasila Godinom Džubljete: Dokaz naše drevnosti

''Ova nošnja, stara 4 hiljade godina, nekada se koristila u svakodnevnom životu, a danas je dio društvenih, kulturnih i etnoloških aktivnosti i u Malesiji''

Kao što znate, od novembra prošle godine džubljeta je pod zaštitom Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO).

“Ova nošnja, stara 4 hiljade godina, nekada se koristila u svakodnevnom životu, a danas je dio društvenih, kulturnih i etnoloških aktivnosti i u Malesiji. Albanska džubljeta predstavlja najstariju nošnju na ovim prostorima, ali ujedno i tipologiju najstarije odjeće na svijetu. Kao područje koje je sačuvalo i kultivisalo ovu odjeću, posebno smo ponosni što je džubljeta postala dio Svjetske baštine kao nematerijalno nasleđe”, navodi se u saopštenju Opštine Tuzi.

Naučni simpozijum sa temom “Džubljeta, dokaz naše drevnosti”

Opština Tuzi, cijeneći značaj ovog velikog događaja, odlučuila je da 2023. godinu proglasi Godinom džubljete, tokom koje će se odvijati razlne manifestacije i aktivnosti.

Jedna od tih aktivnosti je i Naučni simpozijum sa temom “Džubljeta, dokaz naše drevnosti”, koji je danas održan u sali Skupštine Opštine Tuzi.

Sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu Marina Ujkaj, između ostalog, obratila se prisutnima riječima.

Naučni simpozijum sa temom “Džubljeta, dokaz naše drevnosti”

„Prije svega, osjećam se počastvovan što ste, poštovani predavače, prihvatili naš poziv i na taj način dali zasluženi značaj Džubljeti, i svojim učešćem podigli nivo ovog skupa, u okviru manifestacija 2023. godine, koju je Opština Tuzi proglasila Godinom Džubljete”.

U svom pozdravnom govoru predsjednik opštine Nik Gjeloshaj rekao je:

,,Mi kćeri i sinovi Džubljete, koji danas doživljavamo nju samo kao muzejski eksponat ili dio folklornih manifestacija, postali smo svjesni da i nasuprot vjekovnih pokušaja da nas proglase za zaostala plemena bez kulture i prošlosti, da nas čak proglase i ljudima sa repom, danas se možemo identifikovsati sa našom narodnom nošnjom koja vuče korijene iz tih vremena, kada se, danas razvijeni narodi, diče crtežima po pećinama kao začetkom njihove kulture.“

Naučni simpozijum sa temom “Džubljeta, dokaz naše drevnosti”

Naravno, učesnici simpozija, akademik prof. dr. Anton Kolë Berishaj, sociolog, Afërdita Onuzi etnološkinja, Jaho Brahaj etnolog, prof. dr. Drita Statovci etnološkinja, prof. dr. Shaban Sinani antropolog – Akademija nauka, Robert Camaj, dr. Valon Shkodra istraživač, Slobodan Jerkov dr. etnoloških nauka, prof. as. dr Elinda Dibra, Luljeta Dano, književnica, istraživač i kolekcionar, Zorica Mrvaljević etnološkinja, Rudina Bardhi etnološkinja, kao i Nikollë Berishaj iznjeli su svoju analizu, razmotrili fenomenologiju opstanka džubljete, što zapravo predstavlja naš opstanak i našu drevnost kao Nacija.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve