Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Od danas ne rade škole, vrtići, kafići, kladionice, tržni centri…

Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti, naložilo je da se u Crnoj Gori zatvore su granični prelazi za sve strance, osim za one sa stalnim ili privremenim boravkom. Zatvoreni su i svi ugostiteljski objekti, kafići, tržni centri, dječje igraonice, kockarnice i kladionice

Sve vaspitno-obrazovne ustanove u Crnoj Gori od danas će, na najmanje 15 dana, biti zatvorene, u cilju preventive i blagovremene zaštite od koronavirusa. Jutros na ulazima u prodavnice stoji osoblje koje propušta jednu po jednu mušteriju. Kladionice, kafići, tržni centri, školska dvorišta su pusti.

Školska dvorišta bez djece

Prekid obrazovno-vaspitnog rada u javnim i privatnim obrazovno-vaspitnim ustanovama jedna je od privremenih mjera koje je naredilo Ministarstvo zdravlja.

Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti, naložilo je da se u Crnoj Gori zatvore su granični prelazi za sve strance, osim za one sa stalnim ili privremenim boravkom. Zatvoreni su i svi ugostiteljski objekti, kafići, tržni centri, dječje igraonice, kockarnice i kladionice.

Tokom prekida rada, jednom od roditelja, staratelja, hranitelja, usvojitelja, ili samohranom roditelju djeteta koje nije starije od 11 godina, obezbjeđuje se pravo na plaćeno odsustvo sa rada, osim zaposlenima u zdravstvu.

Prazne bašte kafića

Iz Vlade su ranije saopštili da će pozvati medije da za vrijeme obustave nastave prenesu đacima nastavne sadržaje.

To, kako su naveli, nije zamjena za redovnu nastavu, niti će biti predmet ocjenjivanja po povratku u školske klupe i cilj te mjere je održavanje kontinuiteta obrazovnog programa u mogućoj mjeri.

„Želimo da naši učenici i u ovoj situaciji budu usmjereni na nastavak školovanja i zato sam zatražio da Ministarstvo prosvjete pripremi plan objavljivanja nastavno-obrazovnih sadržaja putem štampe, elektronskih medija i drugih kanala komunikacije za vrijeme trajanja obustave nastave”, rekao je premijer Duško Marković.

Nastava će od danas biti obustavljena i na svim organizacionim jedinicama Univerziteta Crne Gore (UCG).

Ministarstvo zdravlja preporučilo je državnim organima, javnim ustanovama i preduzećima da za radna mjesta za koje proces rada to dozvoljava uspostave obavljanje poslova od kuće.

Kladionice zatvorene

Prinudne mjere

Podsjetimo, Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti sinoć je uvelo nove mjere zbog pandemije korona virusa.

Na snazi su ove mjere:

•zabrana ulaska strancima (osim onima sa stalnim ili privremenim boravkom u CG i osim za promet robe)

•obavezna samoizolacija za sve putnike iz inostranstva u trajanju od 14 dana(boravak u porodičnom smještaju uz konstantni nadzor)

•zabrana pružanja ugostiteljsih usluga u hotelima, osim za prijavljene goste

•zatvaranje disko i noćnih klubova, tržnih centara kafića, kafana, kafeterija, restorana, barova, dječjih igraonica, fitnes centara, kazina, kladionica i kockarnica.

•ogrančenje broja kupaca – maksimalno 50 u objektu, a na pijacama i tržnicama max 100

•obaveza trgovinskih lanaca da označe pravilan razmak između kupaca ispred marketa kao i na kasi, kao i obaveza da istaknu obavještenje o ograničenom broju lica koja mogu boraviti u objektu

•Opštine moraju razmotriti potencijalne lokacije za karantin

Kampanja Ostani doma

Ministarstva zdravlja pokrenulo je kampanju Ostani doma koju su  podržale brojne javne ličnosti.

“Novi koronavirus jedna je od najozbiljnijih javnozdravstvenih prijetnji sa kojom se svijet ikada susreo. Njegov epidemijski i pandemijski potencijal mnogi su potcijenili. Svijet još uči o tome kako se virus ponaša i kako utiče na ljude. Procenat smrtnosti koji je ostvario nikako nam ne daje za pravo da se ponašamo neodgovorno i samovoljno. Sada se zna da su mjere prevencije najučinkovitije. Cilj cijelog društva treba da bude da se pridržavanjem mjera i preporuka zdravstvenih profesionalaca izbjegnu nesagledive posljedice koje virus može prouzrokovati”, navelu su iz tog resora.

Istakli su da u cilju prevencije obolijevanja svi treba da se pridržavaju jednostavnih pravila lične higijene, prije svega ruku, ali i higijene životnog i radnog prostora.

“Posebno je značajna mjera društvenog distanciranja. Iskustva zemalja koje su se izborile ili se još bore sa ovom pošasti uče nas da je izbjegavanje kontakata dalo najboje rezultate i spriječilo širenje zaraze”, zaključuju u Ministarstvu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve