Ponedjeljak, 16 Septembra, 2024
Rubrika:

NVO Montenegro International: Bojkot nije nezakonit

''Ovim putem NVO Montenegro International, oslanjajući se na Povelju UN u kojoj su pravo na pasivni i aktivni otpor jedne od osnovnih ljudskih prava, upućuje javni apel svim građanima Crne Gore da bojkotuju najavljeni popis i tim činom ne daju legitimitet unaprijed osmišljenom, i za državu Crnu Goru pogubnom scenariju kreiranom izvan naše države i od strane srpsko-ruskih službi kojima je cilj nestanak suvereniteta jedinog doma svih Crnogorki i Crnogoraca bez obzira na vjersku, ideološku, rasnu ili bilo koju drugu različitost''

Iz NVO Montenegro International su objavili mišljenje pravnih eksperata koje su konsultovali.

Tekst prenosimo u cjelosti:

“Poziv na bojkot popisa, odnosno gradjansku neposlušnost u vezi popisa je legitiman politički stav nakon što su iscrpljena sva dostupna institucionalna sredstva sa ciljem sprečavanja diskriminacije i kršenja osnovnih ljudskih prava odredjenim nacionalnim zajednicama od strane vlasti zabranjene članom 8 stav 1 Ustava Crne Gore.

Pravni osnov za navedenu građansku neposlušnost kojom se krši Ustav sadržan je u sljedećim ustavnim odredbama i to:

– Članu 47 koji garantuje slobodu izražavanja;

– Članu 48 stav 1 koji definiše  prigovor savjesti što po medjunarodno pravnoj definiciji znači odbijanje učešća u onim radnjama koje savjest prigovarača ne odobrava;.

Članom 145 Ustava je propisano da zakon mora biti saglasan sa Ustavom, te su na osnovu prethodno navedenog neutemeljeni pozivi za sankcionisanje lica koja pozivaju na bojkot popisa, odnosno građansku neposlušnost. Posebno poslanik u Skupštini shodno članu 86 Ustava ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost za izraženo mišljenje u vršenju svoje poslaničke funkcije.

1. Moguća odgovornost gradjana koji bojkotuju popis

Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova (“Sl. List CG” br. 140/2022.g) sadrži odredbe koje se odnose na prava i obaveze lica koja daju podatke i kaznene odredbe.

Zakon ne sadrži odredbe koje se odnose na bojkot popisa i/ili građansku neposlušnost u vezi sa popisom.

Član 26 stav 1 Zakona propisuje da je lice koje je obuhvaćeno popisom dužno da u njemu učestvuje, da odgovara na svako pitanje i da na svako pitanje da tačan ipotpun odgovor u skladu sa metodologijom popisa.

Najprije treba objasniti definiciju “lica koje je obuhvaćeno popisom”. Kako u našem zakonodavstvu ne postoji spisak lica koja su obuhvaćena popisom, to je jasno da obuhvat popisom nastaje u momentu prijema i u stan ili kuću i davanja saglasnosti popisivaču da ga intervjuiše. To je čin pristupa popisu slobodnom voljom gradjanina.

Svako drugačije tumačenje dovelo bi u pitanju ustavom garantovano pravo na privatnost ( član 40) i garanciju nepovredivosti stana ( član 41 ).

Članom 35 Zakona o popisu predvidjene su kaznene odredbe( novčana kazna od 100-500 eura) za fizička lica ukoliko ne da podatke koji se od njega traže i ako na svako pitanje ne da tačan i potpun odgovor. Dakle ovaj član je logična i suštinska posljedica člana 26 stav 1 a odnosi se isključivo na lica koja su obuhvaćena popisom iušla u taj postupak.

Za slučaj da postupak nije ni počeo, tj da  lice nije iz bilo kojeg razloga ni ostvarilo kontakt sa popisivačem, bilo prilikom prvog dolaska na njegovu adresu ili naknadnonakon ostavljanja obavještenja, jasno je da sankcije ovaj Zakon nije predvidio.

Takođe je od značaja istaći da popisivač nema dokaz relevantan za sud, niti da je pokušao da obavi popis kod nekog lica, da uđe u njegov stan ili kuću, a niti da je ostavio, a ovaj primio obavještenje kad će ponovo doći.

Čak i kad bi se donijela odluka pored svega navedenog da se protiv lica koja nijesu popisana podnese prijava, Zakon nije propisao ko je ovlašćen da to čini ( popisivač, popisna komisija ili Uprava za statistiku.Takođe, nije moguće utvrditi ni mjesnu nadležnost suda uzimajući u obzir norme Zakona da se fizička lica mogu popisivati van mjesta stanovanja.

Zaključak:

Na osnovu navedenog jasno je da građani koji odbijaju da učestvuju u popisu i ne omogućavaju kontakt sa popisivačima, ne mogu prekršajno odgovarati.

Jedino je nepoznato kako će postupati prema preminulim licima od 1.novembra do dolaska popisivača, jer čuvena Metodologija Uprave za statistiku (str. 25), koja se odnosi na Referentni momenat popisa, obavezuje popisivače da i njih popiše.”

Ovim putem NVO Montenegro International, oslanjajući se na Povelju UN u kojoj su pravo na pasivni i aktivni otpor jedne od osnovnih ljudskih prava, upućuje javni apel svim građanima Crne Gore da bojkotuju najavljeni popis i tim činom ne daju legitimitet unaprijed osmišljenom, i za državu Crnu Goru pogubnom scenariju kreiranom izvan naše države i od strane srpsko-ruskih službi kojima je cilj nestanak suvereniteta jedinog doma svih Crnogorki i Crnogoraca bez obzira na vjersku, ideološku, rasnu ili bilo koju drugu različitost.

Bojkot popisa i otpor svim asimilatorskim nakanamašovinističkih i klerofašističkih stratega koji su nas okupiralii još jednom agresivno opomenuli da čuvamo svojnacionalni ponos i dostojanstvo grba, zastave, himne, jezika i Crkve crnogorske.

Da je vječna Crna Gora

MONTENEGRO INTERNATIONAL

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve