Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Ni vjerski objekti se neće graditi među maslinama

Agencija za zaštitu životne sredine, na inicijativu Opštine Ulcinj, izradila Studiju o privremenoj zaštiti Valdanosa, koja bi, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode i procedurama trebalo da bude predata opštini u petak.

Maslina se sadila za buduće generacije, za potomke a ne za danas i Ulcinjani to znaju – rekla je Zenepa Lika i dodala da je posljednjih nekoliko godina u ulcinjskoj Maslinadi evidentna intenzivna ilegalna izgradnja gdje se samim tim vrši prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko

Valdanos će biti stavljen pod privremenu zaštitu, a objekti, uključujući i vjerske, čiju je gradnju dozvolila prethodna vlada, biće isključeni iz programa privremenih objekata – saopštila je juče ministarka Ana Novaković-Đurović.

Agencija za zaštitu životne sredine, na inicijativu Opštine Ulcinj, izradila Studiju o privremenoj zaštiti Valdanosa, koja bi, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode i procedurama trebalo da bude predata opštini u petak.

“Područje Valdanosa ispunjava sve kriterijume za privremenu zaštitu. Osim toga, plaža se vodi kao spomenik prirode još od 1968. godine. Paralelno sa tim MEPPU radi na izradi izmjena i dopuna Programa privremenih objekata u Opštini Ulcinj. Predloženi privremeni objekti, uključujući i objekte vjerskih zajednica na Valdanosu, za koje je prethodna vlada u posljednjem danu mandata donijela odluku, biće isključeni iz Programa privremenih objekata”, saopštila je ministarka.

Zenepa Lika, predsjednica društva „Dr Martin Šnajder- Jakobi“ je kazala da pozdravljaju Studiju i da su sretni što će konačno u petak biti predata Opštini Ulcinj. Ona je objasnila da su zajedno sa NVO „MogUL“ još krajem 2020. ukazali na neophodnost zaštite ulcinjske Maslinade i početkom 2021. godine pokrenuli inicijativu prema Agenciji za zaštitu životne sredine da se ulcinjska Maslinada zajedno sa uvalom Valdanos stavi pod privremenu zaštitu, kako nalaže Zakon o zaštiti prirode. Istakla je da je ovaj potez Ministarstva ekologije dobar signal jer su inicijative predavane i ranije, ali na njih nije bilo odgovora.

“Moram da naglasim da smo inicijativu predali prethodnom ministru Ratku Mitroviću, prijavljivali smo i nelegalnu gradnju ali od njih nikad nijesmo dobili nijednu reakciju niti je taj resor pod Mitrovićem nešto preuzeo kada je riječ o devastaciji ulcinjske Maslinade i uvale Valdanos”, kazala je Lika.

Istakla je da Crna Gora gubi bogatstva zbog nemarnog odnosa vlasti prema prirodi i kulturno-istorijskom nasljeđu. Na pitanje kako ocjenjuje trenutno stanje Valdanosa, Lika kaže da kada je riječ o samoj uvali ono nije najbolje, jer se tamo nije radilo decenijama i bilo je veoma je zapušteno.

“Ovih posljednih par mjeseci od kada se starim vlasnicima odobrilo da mogu da rade u svojim maslinjacima vide se pomaci i građani čiste svoje maslinjake i pokušavaju da spasu što se spasiti može”, rekla je ona.

Kada je riječ o Maslinadi van uvale Valdanos, a koja se prostire do samog ulaza u Ulcinj, situacija je drugačija jer se Ulcinjani trude da održe nasljeđe i njeguju svoje maslinjake.

Maslina se sadila za buduće generacije, za potomke a ne za danas i Ulcinjani to znaju – rekla je ona i dodala da je zadnjih nekoliko godina u ulcinjskoj Maslinadi evidentna intenzivna ilegalna izgradnja gdje se samim tim vrši prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko.

“Nadam se da će privremenom zaštitom institucije trajnije i bolje zaštititi ulcinjsku Maslinadu sa uvalom Valdanos od devastacije i nelegalne gradnje. Proglašenjem privremene zaštite će se dobiti smjernice i nadam se da će svima koji krše zakon biti propisane i kazne zbog ilegalne gradnje ili uništavanja, ali i rušenje nelegalnih objekata”,rekla je Lika

Ona je istakla da „kod nas u Crnoj Gori je tako – ako ne piše crno na bijelo i ako nije zaprijećena kazna, onda svako misli da može da radi što hoće“.

Lika je naglasila da je Valdanos jedinstveni prostor i sve što se radi treba da bude u prilog njegovoj cjelokupnoj zaštiti. Jer ulcinjska Maslinada sa uvalom Valdanos ima višeslojne vrijednosti i značenja – i prirodna i kulturna i istorijska i sociološka …

“Valdanos nijesu samo masline. Tamo postoje i suhomeđe koje su stare stotinama i hiljadama godina, a koje su velika kulturna vrijednhost ovog podneblja”, kazala je Lika, objašnjavajući cjelokupan kontekst Maslinade sa uvalom Valdanos i njegovu višeslojnu vrijednost.

Ona je podsjetila i na to da kada su se 2014. godine krčili putevi, da su nađene kaldrme za koje se pretpostavlja da su stare oko 1.000 godina.

“Takođe, 2015. godine je institut iz Turske proučavao stabla, njih 25. Tada je ustanovljeno da su najmlađa stara oko 300 godina a jedno čak 1.900 godina”, kazala je Lika i dodala da je uvala nekada služila za pristanak i vezivanje brodova i da je Ulcinj bio poznat po pomorcima, što sve govori o nemjerljivom značaju.

“Prva maslina je donesena iz Jerusalema, a kada se zna koja je starost pojedinih stabala, vidi se nemjerljiv značaj Valdanosa”, kazala je Lika

Za cjelokupnu priču i zaštitu važne su i česme koje se nalaze u Maslinadi jer su imale važan sociološki momenat zajedništva.

“Njih su gradili bogati ljudi za dobrobit lokalne zajednice i taj aspekat se ne smije zaboraviti”, rekla je Lika.

Agencija za zaštitu prirode je ranije kazala da su se dosadašnji instrumenti zaštite pokazali nedovoljnim jer se u maslinjaku Valdanos vrši intenzivna gradnja ili priprema za gradnju objekata. Bilo bi zaštićeno više od 200 hektara maslinjaka – navode iz Agencije, a biće zabranjena izgradnja objekata, sječe maslinjaka, a predviđeno je i aktivnije održavanje terasa i suvomeđa kako bi se spriječila erozija, s obzirom na to da su masline na strmim padinama.

Maslinada Ulcinj sa uvalom Valdanos prepoznata je u Crnoj Gori kao ambijentalna cjelina sa procjenom od oko 80.000 stabala, a oko 18.000 maslina prosječne je starosti oko 800 godina. Zakonom o maslinarstvu Crne Gore u članu 2 navodi se da maslinjaci čine dobro od opšteg interesa i uživaju posebnu zaštitu.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve