Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

Nema snimaka, policajci tvrde da su postupali zakonito, tužilaštvo da otvori predmet

Kako su naveli, tužilaštvo će utvrditi ''da li u radnjama i postupanju policijskih službenika Uprave policije koji su u predmetnom slučaju izdali naređenje za upotrebu sredstava prinude – specijalnog vozila u cilju uklanjanja barikada ili lica koje je upravljalo specijalnim vozilom ima elemenata krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti''.

Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije dostavilo je spise predmeta Osnovnom državnom tužilaštvu u slučaju prijave Željka Roganovića kojem je uništen automobil 5. septembra ujutro, na Cetinju, tokom akcije uklanjanja barikada sa puta na ulazu u prijestonicu iz Budve, kako bi oni utvrdili da li je policija postupala zakonito, jer ovo tijelo, na osnovu dokumentacije kojom je raspolagalo, nije moglo ustanoviti ima li odgovornosti policajaca, s obzirom na to da oni negiraju da su prekoračili ovlašćenja, a ne postoje video zapisi, piše Pobjeda.

Kako su naveli, tužilaštvo će utvrditi „da li u radnjama i postupanju policijskih službenika Uprave policije koji su u predmetnom slučaju izdali naređenje za upotrebu sredstava prinude – specijalnog vozila u cilju uklanjanja barikada ili lica koje je upravljalo specijalnim vozilom ima elemenata krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti“.

U aktu koji je potpisao glavni policijski inspektor Milan Adžić piše da su sagledali „ukupnost utvrđenih činjenica i okolnosti“, prije svega iz službene dokumentacije policije sačinjene povodom upotrebe specijalnog vozila na Cetinju.

Na osnovu toga i izjava policajaca sve, kako su naveli, upućuje „na zaključak o ispunjenosti zakonskih uslova i postojanja osnova za upotrebu specijalnog vozila u navedenim okolnostima“.

“Pri činjenici da ne postoje video zapisi koji bi mogli doprinijeti razjašnjavanju konkretnog događaja (tj. na kojima bi mogao da se vidi položaj ovih vozila na kolovozu prije upotrebe specijalnog vozila, način uklanjanja istih specijalnim vozilom, kao i druge okolnosti u vezi uklanjanja barikada uz upotrebu ovog specijalnog vozila) u postupku unutrašnje kontrole nijesu mogli biti utvrđeni nesporni dokazi o tome da li je šteta na Vašem vozilu nastala kao posljedica opravdane upotrebe specijalnog vozila prilikom uklanjanja barikade ili eventualno prekomjernim djelovanjem rukovaoca specijalnog vozila prema vozilu koje nije bilo nepohodno uklanjati da bi se omogućilo nesmetano odvijanje saobraćaja na tom dijelu puta i obezbijedio prolazak policijske jedinice u cilju izvršenja zadatka”, piše u mišljenju Unutrašnje kontrole.

Roganović je tražio reakciju ovog tijela jer mu je uništen automobil koji je bio parkiran na kolovozu u neposrednoj blizini raskrsnice ulice koja se iz naselja Donje Polje ukršta sa magistralnim putem Cetinje – Budva. Kako je objasnio, vozilo je morao ostaviti na cesti jer su bile postavljene barikade, tako da nije mogao proći do grada.

Istakao je da je automobil parkirao uz krajnju desnu ivicu kolovoza, tako da je saobraćaj nesmetano mogao da se odvija lijevom stranom kolovoza.

Na Cetinje je išao kako bi prijateljima koji su protestovali zbog nasilnog ustoličenja mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića odnio hranu.

Roganović je u pritužbi naveo i da nijedan policijski službenik niti starješina nije upozorio da treba skloniti vozila, niti da će primijeniti hemijska sredstva i druga sredstva prinude, te da zbog velike količine suzavca, kada je akcija počela, nije mogao doći do svog automobila.

Naglasio je i da je više puta zvao Odjeljenje bezbjednosti Cetinje da urade uviđaj, ali su mu stalno govorili da su u gužvi. Tek oko 15 sati su mu kazali da je odrađen kolektivni uviđaj za sva vozila, a on smatra da je to bio smišljen pristup kupovine vremena i njegovog maltretiranja.

U slučaju njegove prijave prije dva dana oglasio se i ombudsman koji je utvrdio da postupanje policije nije bilo „motivisano različitim političkim i vjerskim uvjerenjima podnosioca pritužbe u odnosu na aktuelnu vlast“.

Ocijenio je i da onima kojima su vozila oštećena prilikom intervencije sa bagerima, adresa za žalbe nije ombudsman, već Osnovni sud koji može utvrđivati materijalnu štetu.

Građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković i Helsinški odbor za ljudska prava pomogli su Roganoviću da procesuira prijave.

I Carević priznao da je pretjerao na Cetinju, ali institucije to ne vide

Bageri koji su „krčili put“ na Cetinju pripadaju firmi „Carinvest“ koja je u vlasništvu predsjednika opštine Budva Marka Bata Carevića.

Interesantno je da je on nekoliko dana nakon akcije javno priznao da nije ponosan zbog akcije u Prijestonici.

Novoj.rs rekao je da je „imao direktnu ulogu, na koju nije baš ponosan“.

“Dobro znate, a nijesam ponosan zbog svog postupka, da je angažovana mašina koja je probila barikade i uspjela da obezbijedi ustoličenje mitropolita Joanikija “, kazao je Carević 13. septembra prošle godine.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Velikan
03.02.2022-09:01 09:01

Sva vozila koja su ucestovala od CETNIKA CAREVICA oduzet i njega krivicno gonit smjestit u prdaru da nikad vise nikom ne padne na pamet da rusi DRZAVU !