Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Na Cetinju nema prijavljenih slučajeva šuge

Na Cetinju, prema riječima direktora JZU Dom zdravlja Cetinje Marka Radovića, nema registrovanih slučajeva šuge

U Crnoj Gori u većini opština evidentirana je šuga, a Institutu za javno zdravlje (IJZCG) prijavljeno je 55 slučajeva tog zaraznog oboljenja za nepunih mjesec dana.

Na Cetinju, prema riječima direktora JZU Dom zdravlja Cetinje Marka Radovića, nema registrovanih slučajeva šuge.

“Na Cetinju u skorije vrijeme nije bilo registrovanih slučajeva skabijesa (šuge), ali smo ljetos imali 2-3 suspektna slučaja”, kazao je Radović Radio Cetinju.

Najviše oboljelih u posljednjih mjesec dana, prema podacima IJZCG, bilo je u Podgorici (20), Beranama (12 ) i Rožajama (5).

Budući da su od ukupnog broja prijavljenih slučajeva u Crnoj Gori oko 30 odsto djeca predškolskog uzrasta, iz Cetinjskog lista kontaktirali su i cetinjsku vaspitnoobrazovnu ustanovu.

“Za sad nemamo prijavljenih oboljenja kod djece”, kazala je direktorica JPU “Zagorka Ivanović” Maja Mićunović.

Isti odgovor dobili su i od direktorica osnovnih škola “Lovćenski partizanski odred” i “Njegoš”, Danijele Bokan i Adrijane Aleksić.

Podsjećamo, šuga je zarazno oboljenje kože koje je rasprostranjeno u čitavom svijetu. Ovo oboljenje se javlja tokom cijele godine, ali veća učestalost obolijevanja se bilježi u kasnu jesen i zimi.

“Šuga se prenosi dužim direktnim kontaktom sa kožom oboljelog ili korišćenjem iste posteljine, odjeće ili donjeg rublja. Najčešća tegoba je svrab koji je najintenzivniji noću. Promjene na koži mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali se obično nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, pazušnim jamama, u predjelu pojasa i prepona. Moguća je bakterijska infekcija kože na mjestima češanja, što komplikuje i produžava liječenje “, navode iz Instituta ističući da osobe sa opisanim tegobama mora pregledati izabrani ljekar što je prije moguće.

Kako dodaju, ukućani i osobe u bliskom kontaktu sa oboljelim treba takođe da se obrate svom izabranom ljekaru koji će ih uputiti kako da spriječe nastanak oboljenja. Naglašavaju da se posteljina, odjeća i rublje mora na adekvatan način tretirati, te da ga je najbolje otkuvati, dok odjeću ili druge stvari koje se ne mogu oprati treba skloniti u zatvorenu plastičnu kesu nedjelju dana.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve