Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Montefarm: Posljednji tender za nabavku ljekova raspisan u novembru, nije bilo sredstava za novi

Tvrde da Montefarm procedure nabavke pokreće onog trenutka kada sem zakonskih uslova obezbijede i sredstva kojima se garantuje plaćanje svim dobavljačima

Kompanija Montefarm potvrdila je da je posljednji tender za nabavku ljekova raspisan u novembru 2021. godine. Tvrde da Montefarm procedure nabavke pokreće onog trenutka kada sem zakonskih uslova obezbijede i sredstva kojima se garantuje plaćanje svim dobavljačima.

Reagovanje Montefarma prenosimo u cjelosti:

Poštujući Zakon o javnim nabavkama i odredbe koji isti propisuje, MONTEFARM procedure nabavke pokreće onog trenutka kada se, sem zakonskih uslova, obezbijede i sredstva kojima se garantuje plaćanje svim dobavljačima.

Posljedni tender raspisan je novembra 2021.g. na osnovu Zaključka Vlade Crne Gore br.04-5486/2 od 12.11. 2021.g. o proširenju Plana javnih nabavki za ljekove u vrijednosti od 43.160.051,04 eura. Ta sredstva, kako smo više puta javnosti pojasnili, nikad nijesu obezbijeđena. Takođe putem faktoringa zaduženi smo za 15.000.000,00 eura sredstava prenešenih u 2022.g. za potraživanja Glosarija.

To je uz pomenutih 43.160.051,04 eura dovelo do situacije da je MONTEFARM na samom početku godine opterećen sa 58 miliona eura.

S obzirom da raspodijeljena sredstva budžetska od strane FZOCG su iznosila nešto preko 76 miliona, preostalo je iz budžeta nekih 18 miliona, na osnovu kojih nije moguće ni ozbiljan polugodišnji tender raspisati.

Upravo je to ključni razlog pokretanja niza pregovaračkih postupaka koji su sastavni dio javnih nabavki, te kao takvi sasvim legitima način nabavke ljekova.

Takođe, uporno se u javnosti manipuliše činjenicom o čestim sprovođenjem manjih pregovaračkih postupaka, te su svi naprasno zaboravili činjenicu da je prošlogodišnji način budžetskog finansiranja bio na mjesečnom nivou sve do jula 2021.g. gdje su mjesečne kvote uplata bile samo 50 odsto od onoga što je javni sektor zdravstva realno potraživao.

Takva praksa se i dan danas nastavila, te su mjesečne uplate iz budžetskih sredstava tj.kvote 5.000.000,00 eura dok su realne potrebe i potrošnja 8.500.000,00 eura. Navedena dinamika isplate, gdje u startu MONTEFARM na mjesečnom nivou ima uplate za 3,5 miliona manje nego što JZU potražuju dovodi do apsolutno jasne situacije-nedovoljno novca za nabavku ljekova i medicinskih sredstava.

Što se tiče onkoloških i specifičnih ljekova, za kojima trenutno postoji potražnja, već su skoro mjesec dana spremne specifikacije za objavljivanje postupaka nabavke na portalu CEJN, a koje je nemoguće sprovesti jer je isti nefunkcionalan od 26.08. tekuće godine. Povodom svega navedenog, nekoliko puta smo se obratili Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu finansija (dopisima 30.08, 01.09, 05.09. i 13.09.).

Na naše apele Ministarstvo finansija je odgovorilo 13.09. našem resornom ministarstvu u kom je eksplicitno navdeno da: „Od 01.januara 2021.g. naručioci sprovode postupke javnih nabavki isključivo putem elektronskog sistema javnih nabavki-CEJN, te alternativni način sprovođenja postupka nije moguć“.

Jednostavno rečeno, dok se CEJN ne osposobi, MONTEFARM ne može pokrenuti postupak javne nabavke.

Iako mediji i određenje političke strukture, potom interesne grupe, konstantno spinuju javnosti u prozivanju MONTEFARM-a o neadekvatnim planiranjima nabavki ljekova i medicinskih sredstava, neophodno je pojasniti još jednom da naša Ustanova se ne bavi planiranjem potreba JZU, već vrši nabavku u skladu sa njihovim potrebama i godišnjim planovima.

U prilog postojećoj konstataciji dajemo na uvid podatak trenutno nedostajućih onkoloških i specifičnih ljekova.

-Godišnji planovi koje su JZU iskazale MONTEFARM-u iznose ukupno 82 638 kutije vrijednosti 22.014.045, 03 eura, a do danas smo JZU isporučili trenutno nedostajućih ljekova ukupno 64 320 kutija čija je vrijednost 24.435.649,63 eura.

Napominjemo, da je ovo samo jedan dio onkoloških i specifičnih trenutno nedostajućih ljekova i da je neophodno obezbijediti sredstva za njihovu nabavku do kraja 2022.g. Znači, da je već sada premašena godišnja izražena potreba JZU za onkološkim i specifičnim ljekovima za 2.420.604, 60 eura. Tako da u potpunosti negiramo navode da je Montefarm kriv za nedostatak navedenih ljekova.

Da zaključimo, ZUACG MONTEFARM je pokazao i dokazao spremnost da odgovori na sva upućena pitanja i pojasni argumentovano eventualne nedoumice, za šta posjedujemo preciznu dokumentaciju.

Iz tog razloga, ukoliko se nastave konstantni napadi na našu Ustanovu, prozivke o načinu raspisivanja i sprovođenjima postupaka javnih nabavki bez ikakvih dokaza ili bilo kakve insinuacije o MONTEFARM-ovom nezakonitom poslovnju, bićemo prinuđeni da sudskim putem tražimo pravnu zaštitu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve