Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Medenica: Nadležni i društvo na visini zadatka

A da bi rezultat ostao kao što je u ovom trenutku Medenica zahtjeva od građana maksimalnu odgovornost kao i do sada. Ističe da je otvaranje granica, najavljenih za prvu sedmicu juna plaši

Crna Gora je borbu sa koronavirusom vodila nešto više od dva mjeseca. Zdravstvene institucije i svi njeni zaposljeni nijesu čekali već su od prvog trenutka, stali u odbranu građana, života i zdravlja. Jedna od njih je epidemiolog Sanja Medenica koja se zajedno sa svojim kolegama upoznavala sa novom i nepoznatom bolešću tragajući za najboljim motodom lečenja. Danas, kaže da je neizmjerno srećna što je taj nimalo lak period iza njih, srećom bez mnogo posljedica.

foto PR Centar

”Moram da kažem da smo bili svi jako srecni kada je poslednji oboljeli kod nas, kada je izašao onaj drugi nalaz negativni, iz više razloga.To je jedan ogromni trud i rad svih nas u CG u poslednja 4 mjeseca. Imali smo onu tkz.predepidemijsku fazu koja je trajala od 10 januara što se tiče nas do 17. marta kada je prvi slučaj registrovan i imali smo ovu epidemisjku fazu koja je trajala do trenutka kada je posljednji građanin CG izliječen od ove bolesti”, kazala je Medenica

U posljednjih 20 godina svijet se suočavao sa raznim javno-zdravstvenim rizicima što se tiče zaraznih bolesti. Prema riječima Medenice u svim ovim situacijama zdravstveni sektor u Crnoj Gori se multisektorski pripremao za odgovor, i upravo to iskustvo im je pomoglo i u pripremi odgovora na COVID – 19.

”Jedna najbolja CG koja je u ovom periodu, iz više razloga, dala je multisektorski odgovorna sve ovo što danas imamo, svih struktura crnogorskih, a najveći doprinos su dali građani CG, koji su slušali preporuke, koji su poštovali mjere preporučene, i da nije bilo toga danas bi drugačiji bio rezultat”, ističe Medenica.

A da bi rezultat ostao kao što je u ovom trenutku Medenica zahtjeva od građana maksimalnu odgovornost kao i do sada. Ističe da je otvaranje granica, najavljenih za prvu sedmicu juna plaši.

”Postoji naravno sansa i mogućnost importacije virusa otvaranjem granica iz više razloga. Virus je prisutan svuda, prisutan u populacijama drugih ljudi , u velikoj mjeri se javlja simptomatski”, navodi Medenica.

Najavljeni novi talas nosi određeni rizik za male zdravstvene sisteme, kao što je naš. Ali, Medenica ističe za TV Nova M da crnogorsko zdravstveno osoblje sada ima dovoljno iskustva da se sa novim mogućim epidemiološkim izazovom suoči jos spremnije, sa više sigurnosti, slijedeći sopstvena saznanja ne ponavljajući greške drugih.

”Lično mislim da ce doći do drugog talasa epidemije. Mi u svakom slučaju moramo biti spremni. Kao što sam rekla više puta multisektorski odgovor za ove velike javno -zdravstvene rizike je najznačajniji. Ovo nije prvi put da se CG ova pripremala, i dalje ćemo pridržavati se određenih mjera i imati jedan plan djelovanja za svaki rizik na koji budemo nailazili”, govori Medenica.

S obzirom da od sljedeće sedmice počinju sa radom vrtići, IJZCG pripremio je i set mjera koje su proslijeđene Ministrstvu prosvjete, a o čemu ce roditelji predškolske djece biti blagovremeno obavješteni.

”Ukratko ću reći da su to mjere koje podrazumijevaju jačanje nadzora nad našom najosjetljivijom i namlađom populacijom. Bolesna djeca ne smiju naravno dolaziti u vrtić, zaposleni takođe…”, zaključuje Medenica

IzvorNova M

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve