Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

MCP tvrdi da se Uprava policije okomila na srpsku crkvu

Iz MCP negoduju i zbog toga što je Institut za javno zdravlje saopštio svoju stručnu pretpostavku da je na vjerskom skupu u Doljanima došlo do stvaranja klastera virusa korona

Nakon što je prekjuče sveštenik Mitropolije crnogorske primorske Siniša Smiljić uhapšen zbog nepoštovanja mjera i njegovog sklapanja sporazuma na nadležnim tužiocem da plati kaznu u iznosu od 4.500 eura oglasila se MCP koja tvrdi da se Uprava policije okomila na srpsku crkvu. Iz MCP negoduju i zbog toga što je Institut za javno zdravlje saopštio svoju stručnu pretpostavku da je na vjerskom skupu u Doljanima došlo do stvaranja klastera virusa korona.

“Pokazalo se još jednom da se vrh Uprave policije vrlo dosljedno drži svoje prakse da iskoristi svaku priliku da se okomi na Crkvu, što je zloupotreba ovlašćenja koje posjeduju. Ovaj sveštenik je prva osoba koja je zadržana za navodno kršenje mjere, a da joj je navedeno zanimanje i državljanstvo. U drugim jučerašnjim saopštenjima se govori o zadržavanju lica za koje se sumnja da su kršili druge slične mjere, ali se u njima ne govori niti o njihovom zanimanju ni o državljanstvu. Dakle, u slučaju ovog sveštenika se očigledno radi o zlonamjernom naglašavanju zanimanja i državljanstva, koje se ne praktikuje za druga lica”, navodi se u reagovanju MCP.

Po mišljenju MCP-a to je postupak nedostojan institucije koja bi trebalo da bude u službi svih građana. U saopšenju Mitropolija navodi da je Smiljić zbog službenih crkvenih potreba putovao do Sabornog hrama u Podgorici.

“Ostaje i pitanje za Upravu policije kako je taj sveštenik prošao sedamdeset kilometara od Ulcinja do Berislavaca i čak dvije opštinske granice? Zar ne bi bilo logično da policija jednostavno ne dopušta izlaz iz mjesta prebivališta svima koji nemaju potvrde za svoja putovanja? Ovakvo “pokazivanje mišića” samo kruni autoritet policije i stvara dodatno nepovjerenje, a potvrđuje ono što je mnogima u Crnoj Gori odavno jasno – iz određenih krugova se policija, između ostalog, koristi za postizanje ideološko-političkih i partijskih ciljeva. U konkretnom slučaju – za slabljenje uticaja Crkve i njeno blaćenje među građanima Crne Gore”, piše u reagovanju.

U MCP-u negoduju i zbog toga što je Institut za javno zdravlje i epidemiološki tim javno saopštio svoju stručnu pretpostavku da je na vjerskom skupu u Doljanima došlo do stvaranja klastera virusa korona.

“Dosad nismo čuli izvore svih drugih klastera (samo neki od njih 25 su javno saopšteni), ali, eto, ovaj je izgleda morao da bude pomenut. Međutim, pri njegovom pominjanju se nije smjela izostaviti činjenica da je taj skup koji je
sumnjiv epidemiolozima bio održan šest dana prije nego što je Nacionalno koordinaciono tijelo izreklo mjeru kojom se vjerske zajednice obavezuju da obezbjede da se vjerski obredi vrše bez prisustva vjernika (zaboravljajući, možda iz nepoznavanja materije i nedostatka bilo kakve konsultacije sa vjerskim zajednicama, da su u vjerskim obredima ravnopravni učesnici i sveštena lica i vjernici). Te nedelje, kao uostalom i svake druge, služile su se stotine liturgija u crkvama i manastirima u Crnoj Gori, pa nije zabilježen ni jedan drugi klaster potekao od tih vjerskih skupova”, tvrde u MCP.

Napominju da ju nekim zapadnoevropskim državama, gdje je epidemija čak i raširenija nego u Crnoj Gori, vjerski
skupovi nisu tako strogo ograničeni, kako što je u Crnoj Gori. Po njihovim riječima u jednoj od država regiona, bogosluženja se vrše na potpuno uobičajen način i nije uočena veza između njih i broja oboljelih.

“Još jednom podsjećamo da je Crkva svoje aktivnosti svela na minimum: služi se sa malim brojem sveštenika i crkvenih poslužitelja neophodnih za tok bogosluženja i dnevnog rasporeda, bogoslovija je zatvorena, nema održavanja časova vjeronauke, proba hora, raznih radionica i slično, ne organizuju se predavanja, otkazano je i nekoliko monaških sabranja, koji okupljaju veći broj monaha i monahinja, litije zbog nepravednog, nepravičnog i bespravnog zakona o slobodi vjeroispovijesti su obustavljene. Sve je to urađeno, ali se, na volšeban način, Crkva i dalje nalazi u fokusu javnosti i neprestano se preispituje njena uloga u navodnom širenju ovoga virusa”, kaže se u reagovanju MCP.

Nadaju se da će državni organi, javne ustanove i mediji u državnom vlasništvu (a trebalo bi i svi drugi koji su otvoreno anticrkveni) promijeniti svoj odnos prema Crkvi i pažljivije se odnositi “prema zajednici koja okuplja najveći broj vjernika u Crnoj Gori”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve