Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

Kako izgleda pravda u rukama studenata, budućih pravnika

Studenti prava Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Donja Gorica, Univerziteta Mediteran i Univerziteta u Strazburu pokazali su svoja znanja i sposobnosti na simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, koja je održana u okviru obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava na Pravnom fakultetu UCG

Studenti prava Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Donja Gorica, Univerziteta Mediteran i Univerziteta u Strazburu pokazali su svoja znanja i sposobnosti na simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, koja je održana u okviru obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava na Pravnom fakultetu UCG.

Takmičenje je bilo realistična simulacija postupka i zasnovano na pitanjima ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Na engleskom jeziku, oni su uspješno igrali uloge svih strana koje se sreću na sudu u Strazburu.

Tako su argumente iznosili i predstavnici podnosioca predstavke, ali i predstavnici države protiv koje je pokrenut zamišljeni postupak za kršenje ljudskih prava. Studentsko suđenje pratila je porota, a završeno je baš onako kako se završava i svako suđenje u Strazburu – izricanjem presude.

O značaju potpunog razumijevanja načina na koji se ostvaruje zaštita ljudskih prava pred domaćim i sudom u Strazburu, studentima su govorili menadžerka programa za ljudska prava i demokratizaciju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Mladenka Tešić, Ljiljana Jovanović sa Pravnog fakulteta UCG i Ivona Dragutinović, koordinatorka projekta “Unapređenje procesnih prava u pravosudnom sistemu Crne Gore”, Programska kancelarija Savjeta Evrope u Podgorici.

Tešić je istakla da smo u posljednjih nekoliko godina svjedoci da su mladi ljudi predvodnici nekih pokreta za promjene.

“Učestvovanje mladih je preduslov da bi se osigurao održivi razvoj za sve, a njihovo osnaživanje je potrebno da bi bolje poznavali svoja prava i borili se za njihovo ostvarivanje. Ovaj projekat je samo dio većeg regionalnog programa koji će se u naredne tri godine sprovoditi na Zapadnom Balkanu. Okosnica ovog regionalnog programa je podrška unapređenju vladavine prava, ljudskih prava i borbi protiv korupcije, a sve u cilju pružanja podrške za ispunjenje privremenih mjerila u pregovaračkom procesu za poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava”, naglasila je Tešić.

Jovanović je kazala da je primjenom Konvencije, sud u Strazburu izgradio savremenu sudsku praksu, koja danas predstavlja osnov poštovanja i zaštite ljudskih prava na evropskom prostoru.

“Presude Evropskog suda za ljudska prava obavezuju države na unapređenje poštovanja ljudskih prava, pa se na taj način kontinuirano humanizuje društvena zajednica i stvaraju bolji uslovi za razvoj države i pojedinca”, navela je ona.

Posebno ukazala na značaj sticanja znanja o ljudskim pravima i njegovu implementaciju u svim društvenim strukturama.

“Kroz obrazovanje o ljudskim pravima se stvaraju uslovi da poštovanje ljudskih prava i sloboda postane kulturološki obrazac ponašanja svih nas, kao uslov međusobnog razumijevanja, tolerancije i temelj pravednog, demokratskog društva. Moć obrazovanja o ljudskim pravima je da podstiče stvaranje zajedničkih standarda uzajamnog poštovanja, bez obzira na individualne različitosti”, zaključila je Jovanović.

Simulacija suđenja organizovana je u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope pod nazivom “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”, koji u sprovođenju podržavaju Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Građanska alijansa i Udruženje „Plaider les droits de l’homme“.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve