Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Istorijski sporazum ili izdaja glasača DF-a?

Bivša opozicija je tako juče priznala rezultate referenduma održanog 2006. godine, nezavisnu državu Crnu Goru, njenu himnu na koju do skoro nijesu htjeli da ustanu, simbole kao što su grb, zastava, jezik. Priznali su da je Kosovo nezavisno, NATO naša realnost, a Evropa budućnost.

Istorijski sporazum“ kako su ga nazvali lideri koalicija koje su osvojile vlast na izborima 30. avgusta Dritan Abazović, Zdravko Krivokapić i Aleksa Bečić, nije donio ništa novo ni različito u odnosu na politiku koje su vodile zvanične vlasti u Crnoj Gori posljednjih decenija.

Suštinski, on je i priznanje svih odluka dosadašnjih vlada, posebno onih protiv kojih su se, dok su bili opozicija, borili i institucionalno i na ulicama. Zbog nekih odluka koje su juče i zvanično potvrđene, ove partije su dovodile i do sukoba, a pojedine nijesu priznavale do jučerašnjeg sporazuma. Bivša opozicija je tako juče priznala rezultate referenduma održanog 2006. godine, nezavisnu državu Crnu Goru, njenu himnu na koju do skoro nijesu htjeli da ustanu, simbole kao što su grb, zastava, jezik. Priznali su da je Kosovo nezavisno, NATO naša realnost, a Evropa budućnost.

Kako će na to reagovati njihov duhovni vođa mitropolit Amfilohije, vidjeće se u narednim danima. Posljednji događaji na javnoj sceni Crne Gore vinuli su mitropolita visoko na političkoj ljestvici, a poznato je da je upravo on bio najveći protivnik odvajanja dvije države.

Tokom referendumske kampanje, mitropolit Amfilohije je propagandno i politički bio angažovan, lobirajući kod građana da glasaju „Ne“ na tom referendumu. Za njega je osamostaljenje Crne Gore čin „razbratništva“.

“Naše NE satani, grijehu i smrti, svim lažnim ideologijama koje truju ljudsku dušu i koje grabe iskru božanstvenu i sele je u skotsko mrtvilo. Da kažemo NE satani-čovjekoubici koji truje i pomračuje ljudski um, zlobi i zavisti, tome demonskom nasleđu koje ugrožava ljudsko dostojanstvo. Kažimo NE bezakonju, klanjajući se zakonu Božjem. Da kažemo NE razbratništvu. Da kažemo NE svemu onome što nas odvaja od Boga i jedne od drugih, što razara jedinstvo naroda Božjeg za koje je žrtvovano sve što smo imali časno i čestito kroz našu istoriju…“, govorio je Amfilohije na liturgiji u Crkvi Svetog Arhangela Mihaila u selu Zavala kod Podgorice uoči 21. maja 2006.

Međutim, juče su isti oni kojima je značajno pomogao da dođu na vlast, priznali da je Crna Gora nezavisna država a da će buduća Vlada, po riječima Zdravka Krivokapića „voditi procrnogorski kurs“. Javnost Crne Gore odlično pamti da su, povodom priznanja kosovske nezavisnosti, prosrpske političke partije predvođene Demokratskim frontom u oktobru 2008. organizovale proteste koji su prerasli u nasilni obračun s crnogorskom policijom, nakon što su demonstranti srušili zaštitnu ogradu. Iako nije zvanično učestvovala u organizaciji nasilnih protesta, Srpska pravoslavna crkva ih je podržala, a skupu je prisustvovao i mitropolit Amfilohije. Na povike „Izdaja“, mitropolit je okupljenom narodu odvratio riječima: „U pravu ste. To je najsramnija izdaja Crne Gore“.

U neredima koji su se dogodili povrijeđene su po zvaničnim podacima 34 osobe, od čega 23 policajca, a policija je privela 28 osoba.

Iste političke snage su 2015. godine, još jednom pokušale da izazovu nestabilnost višenedjeljnom blokadom Podgorice i protestima protiv učlanjenja Crne Gore u NATO. Danas te iste snage potvrđuju članstvo Crne Gore u NATO, iako su povodom te odluke dovodile Crnu Goru na ivicu sukoba.

Kako će na to reagovati mitropolit Amfilohije, kome su se u izbornoj noći prvom poklonili i ljubili ruke, ostaje da se vidi, posebno ako se ima u vidu njegova izjava data ruskoj agenciji Regnum: „NATO sada radi ono što su u odnosu na KiM radili Hitler i Musolini. U njihovo vrijeme Kosovo je postalo dio “Velike Albanije”. Sjeverni dio je bio u okupiranoj Srbiji, ali ipak Srbiji. Ali NATO je gori od Musolinija i Hitlera, jer su Srbima oduzeli sjeverno Kosovo nasiljem i zločinima. Zato NATO sada nije odbrambeni savez, već je nacional-fašistički pakt koji nastavlja djelo Hitlera i Musolinija”.

Slično je i sa državnim simbolima. Demokratski front, kao sada najjači politički subjekt u trojci koja formira Vladu, osporavao je crnogorsku zastavu i himnu.

„Poznat je stav NSD i DF da treba uvesti narodnu zastavu – trobojku jer je ona i te kako utemeljena u tradiciji i istoriji Crne Gore. I dok se to ne riješi imaćemo problema sa isticanjem državnih simbola”, izjavio je  Milutin Đukanović iz DF-a prošle godine povodom Zakona o zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola. On je podsjetio da je taj politički savez zbog himne i zastave tražio ustavne promjene. Jučerašnjim sporazumom, međutim, priznali su i himnu i zastavu, i NATO i Kosovo.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve