Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Institut za ljekove: Sramna diskreditacija Mire Kontić

Kako brojke govore više od riječi, navode samo neke od zatečenih neriješenih zahtjeva, dodaju iz Instituta, oko 500 zahtjeva za izdavanje dozvole za lijek (registracija); oko 1500 zahtjeva za obnovu isteklih registracija lijeka; preko 10 000 zahtjeva za izmjene izdatih dozvola

Kao što je javnost imala prilike da isprati u medijima, mjesecima se vrši konstantan pritisak i iznošenje netačnih informacija kojima se ruši ugled Instituta za ljekove i medicinska sredstva kao regionalno i međunarodno renomirane institucije. Jasno je da su lični i politički interesi preovladali nad interesima struke i nauke, interesima javnog zdravlja i dobrobiti pacijenata, i to u vrijeme kada se svi zdravstveni sistemi u svijetu bore u uslovima pandemije, saopšteno je iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore.

Upravni odbor, kako navode, rukovodstvo i ogromna većina zaposlenih u Institutu izloženi su “konstantnim pritiscima i medijskom linču iza kojih stoji svega par lica zaposlenih u Institutu koji su rukovodili ovom Institucijom deset godina i doveli je na rub propasti”.

“Novi menadžment Instituta zatekao je poražavajuće stanje, o čemu mogu posvjedočiti naši partneri iz farmaceutske industrije, čije je poslovanje godinama ugrožavano neadekvatnim rukovođenjem i organizacijom poslovanja, ucjenjivačkom politikom i davanjem prednosti pojedinim ,,podobnim“ klijentima. Sve ove činjenice provjerljive su u informacionom sistemu Instituta, a u koje je izvršila uvid i Upravna inspekcija i preduzela mjere u skladu sa zakonom”, dodaje se u saopštenju.

Kako brojke govore više od riječi, navode samo neke od zatečenih neriješenih zahtjeva, dodaju iz Instituta, oko 500 zahtjeva za izdavanje dozvole za lijek (registracija); oko 1500 zahtjeva za obnovu isteklih registracija lijeka; preko 10 000 zahtjeva za izmjene izdatih dozvola.

“Podaci jasno i nedvosmisleno pokazuju da Institut od svog osnivanja uopšte nije rešavao predmete koji se tiču obnove izdatih dozvola za lijek (koje se po zakonu obnavljaju na svakih pet godina), niti izvršio registraciju ijednog veterinarskog lijeka! U oblasti medicinskih sredstava nije donijet nijedan podzakonski akt! Ističemo da je u pitanju period od više od deset godina”, piše u saopštenju.

Iz Instituta napominju da zarad ličnih interesa i prikrivanja ovih, kao i drugih brojnih neupitnih nepravilnosti u radu, kako napominju, “prethodno rukovodstvo, koristeći i činjenicu da Institut sada vode nezavisni eksperti, bez ,,leđa“ u bilo kojoj političkoj partiji, u saradnji sa pojedinim novinarima koji ovoj izuzetno značajnoj profesiji nikako ne služe na čast, plasiraju neistine i poluinformacije”.

“Tragično je da ovi ,,branioci struke i nauke“ ne biraju sredstva kojima dovode u pitanje kredibilitet odluka Instituta i dovode javnost u zabludu u pogledu kvaliteta i bezbjednosti ljekova, a naročito vakcina! Ovakvo ugrožavanje javnog zdravlja i širenje bespotrebne panike (a da ne pominjemo negativan uticaj na zainteresovanost građana za vakcinaciju!) govori dovoljno o njihovom moralu, savjesti i patriotizmu, kao što govore i njihova upitna višemjesečna odsustva i bolovanja”, dodaje se u saopštenju.

Oni ističu da je ispunjenost uslova vršioca dužnosti direktora Instituta utvrdila Inspekcija rada u propisanom postupku u kome su priloženi svi potrebni dokumenti i dokazi o obavljanju stručnih i rukovodećih poslova na najvišem nivou karijernog savjetnika ministra zdravlja.

Zapitajmo se zašto se poslije pet mjeseci, poručuju iz Instituta, “pokreće ova tema i crtaju mete na čelo najvišeg rukovodstva Instituta”.

“Naime, u narednih mjesec dana se raspisuje konkurs za direktora Instituta koji se bira putem javnog oglasa na period od pet godina, pa se i ovo pitanje umjesto u propisanim postupcima i od strane nadležnih institucija pokušava riješiti na naslovnim stranama pojedinih medija koji ili zastupaju nečije interese ili su prevareni netačnim informacijama. Sramna je diskreditacija i neosnovano klevetanje Instituta, a naročito v.d. direktorice Mire Kontić i njene zamjenice Doc. dr sc. med. spec. Snežane Mugoše, čije impresivne biografije ne idu u korist pojedinim ličnim i političkim interesima. I svi ostali rukovodioci ne samo da ispunjavaju propisane uslove, već su i istaknuti naučni radnici, doktorandi i predavači na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Kako je moguće da oni koji su izabrani da prenose znanje generacijama doktora i farmaceuta nekome nijesu dovoljno dobri”, navedeno je u saopštenju.

Međutim, prema njihovim riječima, sadašnja uprava Instituta čvrsto i dostojanstveno stoji iza svih svojih odluka, “čemu ide u prilog podrška ogromne većine zaposlenih koja se ogleda u fascinantnim rezultatima rada u izuzetno kratkom periodu”.

“Uprkos brojnim kritikama i opstrukcijma od strane prethodnog rukovodstva, neosnovanim prijavama i tužbama, kompletna organizaciona transformacija Instituta izvršena je za manje od dva mjeseca (postavljanje pravnih osnova, donošenje opštih akata, unutrašnja reorganizacija i raspoređivanje zaposlenih prema kvalifikacijama i procesima rada od strane Upravnog odbora), uz korekcije brojnih zatečenih nepravilnosti u radu”, dodaje  se u saopštenju.

Izabrani tim rukovodilaca organizacionih jedinica Instituta je za samo par mjeseci, kako navode, “apsolutno opravdao povjerenje” koje mu je ukazano, što se najbolje može vidjeti iz činjenice da je u tom “periodu efikasnost u izvršavanju poslova iz nadležnosti Instituta porasla od 30 odsto do čak 250 odsto u odnosu na isti uporedivi period u prethodnim godinama”.

“Efikasnost u rješavanju zahtjeva postignuta je isključivo dobrom organizacijom i zasnovana na entuzijazmu i posvećenosti, kao i ekspertizi zaposlenih u Institutu, a nikako na uštrb kvaliteta, kako se spočitava. Naprotiv, Institut je angažovao 20 novih eksperata iz EU i regiona za procjenu dokumentacije o kvalitetu, bezbjednosti i efikasnosti ljekova, čime su pored sopstvenih, ekspertski kapaciteti Instituta značajno ojačani”, ističe se u saopštenju.

Institut je po prvi put uveo transparentnost u radu Komisije za stavljanje lijeka u promet, kako navode, dnevni red se objavljuje na portalu, sjednice se održavaju svakog mjeseca (što nije bio slučaj u prethodnom periodu), uspostavljen je partnerski odnos i saradnja sa podnosiocima zahtjeva, kako u zemlji tako i u regionu.

Takođe, dodaju, usaglašeno je sa zakonom i donijeto sedam opštih akata Instituta i šest podzakonskih akata u oblasti ljekova i medicinskih sredstava.

“Preuzete su brojne evropske smjernice i dobre prakse, te je izvršeno usaglašavanje propisa u oblasti ljekova sa propisima Evropske unije, a naročito u pogledu uređivanja cijena ljekova, što je jedan od zahtjeva pregovaračkog poglavlja 1”, piše u saopštenju.

Napominju da Institut za ljekove i medicinska sredstva nema nijednu “nadležnost koja se odnosi na promet ljekova na malo u apotekama”!

“Institut je pravno odvojen od drugih državnih organa i svih pravnih i fizičkih lica koja se bave djelatnošću proizvodnje, izrade, prometa i ispitivanja ljekova i medicinskih sredstava, kao i droga i prekursora i sa njima povezanim djelatnostima. Institut je nezavisan od političkih partija, koalicija, pokreta i interesnih grupa i služi interesima javnog zdravlja i razvoja naučno-istraživačke djelatnosti, a ne služi interesima privatnih lica, interesnih grupa, asocijacija i organizacija i ne djeluje politički i vjerski”, naglašeno je u saopštenju.

Na kraju, ističu da su, za razliku, kako su naglasili, od “navoda i bombastičnih naslova” koji ,,blistaju“ sa naslovnih strana, informacije navedene u ovom saopštenju istinite, precizne i provjerljive i da će se Institut za zaštitu svojih prava izboriti pred nadležnim sudovima”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve