Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Inicijativa Popi u cilju usaglašavanja odredbi Zakona o izboru odbornika i poslanika sa međunarodnim pravnim propisima

Iz Građanske akcije su pozvali Popu da izvijesti nadležne institucije EU da se u Crnoj Gori, kako je saopšteno, diskriminiše biračko pravo, kao temeljno ljudsko pravo.

Predstavnici Građanske akcije podnijeli su incijativu šefici Delegacije EU u Podgorici Oani Kristini Popi u kojoj su je pozvali da predloži nadležnim institucijama EU da Crnoj Gori upute imperativni predlog da već na prvoj redovnoj sjednici Skupštine budu usaglašene odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika sa međunarodnim pravnim propisima.

Iz Građanske akcije su pozvali Popu da izvijesti nadležne institucije EU da se u Crnoj Gori, kako je saopšteno, diskriminiše biračko pravo, kao temeljno ljudsko pravo.

To je, kako je saopšteno iz Građanske akcije, suprotno sa tačkom 7.5 Dokumenta iz Kopenhagena, članom 25 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i suprotno članu 14 Evropske Konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.

„Biračko pravo diskriminiše se odredbama člana 39a Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji glasi: „Na izbornoj listi među svaka četiri kandidata prema redosljedu na listi (prva četiri mjesta, druga četiri mjesta i tako do kraja liste) mora biti najmanje po jedan kandidat pripadnik manje zastupljenog pola“ i odredbom člana 96 istog Zakona, koji glasi: „Mandati koje je izborna lista dobila dodjeljuju se po redosljedu na izbornoj listi“, navodi se u inicijativi Građanske akcije.

U tom nevladinom udruženju smatraju da se sistemskom diskriminacijom biračkog prava ne ostvaruje kriterijum iz Kopenhagena i da je zbog toga nemoguće ostvarenje demokratije i vladavine prava, kao ni zaštita biračkog prava.

Zbog nezakonitog korišćenja društvenog i državnog položaja, od strane parlamentarnih partija, diskriminacijom biračkog prava partije, kako smatraju u Građanskoj akciji, stiču sopstvenu korist, odnosno „Skupština Crne Gore je zasnovana na korupciji i sistemskoj diskriminaciji biračkog prava“.

„Predlažemo da predložite nadležnim institucijama EU da Crnoj Gori upute imperativi predlog da već na prvoj redovnoj sjednici Skupštine usaglase diskriminatorne odredbe (čl.39 a i 96 Zakona o izboru odbornika i poslanika) sa međunarodnim pravnim propisima, koje je ratifikovala Crna Gora, kako bi se prvi naredni izbori organizovali bez diskriminacije biračkog prava“, kazali su iz Građanske akcije.

Kazali su da će svako dalje odlaganje evropskih institucija da od Crne Gore zahtjevaju ispunjenje kriterijuma iz Kopenhagena, odnosno zahtjevaju da Crna Gora omogući pravo građanima da steknu političke i javne funkcije, individualno ili kao predstavnici političkih partija, bez diskriminacije, predstavljati odobravanje dalje diskriminacije biračkog prava u Crnoj Gori.

„Uputili smo 11. februara ove godine inicijativu poslanicima Skupštine Crne Gore i Vladi Crne Gore da po hitnom postupku, već na prvoj redovnoj sjednici, usaglase član 39a i 96 Zakona o izboru odbornika i poslanika sa međunaronim propisima, a danas smo uputili urgenciju na inicijativu. Očekujemo da se obratite liderima političkih partija u nadi da će i oni iskazati volju da usaglase članove 39a i 96 Zakona sa međunarodnim propisima“, navodi se u inicijativi dostavljenoj šefici Delegacije EU u Podgorici Oani Kristini Popi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve