Utorak, 21 Maja, 2024
Rubrika:

IJZCG: Prognoza karcinoma u dječijoj dobi znatno se poboljšala posljednjih godina

Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti

Karcinomi imaju izrazito negativan uticaj na kvalitet života pedijatrijskih pacijenata i zahtijevaju individualizirani oralni pristup liječenja svih faza bolesti. Najčešće vrste karcinoma kod djece na globalnom nivou su leukemija (25-35 odsto), dominantno akutna leukemija (akutna limfoblastična leukemija (78 odsto) i akutna mijeloblastična leukemija (16 odsto), tumori centralnog nervnog sistema (22,6 odsto), limfomi (15,6 odsto) i neuroblastomi ili tumori simpatičkog nervnog sistema (7,8 odsto), saopštili su iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG) povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od malignih bolesti.

Prognoza karcinoma u dječijoj dobi, kako pojašnjavaju iz Instituta, znatno se poboljšala posljednjih godina, dosegnuvši Svjetsku stopu 5-godišnjeg preživljavanja od 84 odsto kod djece u dobi od 0 do 14 godina.

“Početni znakovi i simptomi leukemije mogu se pojaviti u ustima ili vratu zbog prodora leukemijskih ćelija ili zbog pridruženog smanjenja normalnih elemenata u koštanoj srži. Pacijent sa rakom/leukemijom suočava se sa problemima oralnog zdravlja kako zbog bolesti tako i zbog opcija tretmana. Oralne komplikacije su uglavnom povezane sa već postojećim faktorima (karijes, gingivitis i loša higijena) koji utiču na njihovo pokretanje, povećanje i postojanost. Kao jedna od opcija liječenja leukemija koristi se hemioterapija, koja može da dovede do nuspojava kao što su: mučnina i/ili povraćanje, proliv, umor, alopecija, neuropatija, oportunističke infekcije i oralni mukozitis”, pojasnili su iz te zdravstvene ustanove.

Iz IJZCG navode da Sistemske posljedice kao rezultat ovih lijekova ili zračenja mogu uzrokovati niz oralnih i dentalnih komplikacija.

“Direktni i indirektni štetni učinci na usnu šupljinu povezani su sa razvojem ulcerativnih, hemoragijskih ili infektivnih komplikacija (krvarenje gingive, ulceracije, mukozitis, promjenu ukusa, deskvamaciju kože, kserostomiju, oportunističke infekcije).  Posljedično, svi ovi problemi mogu povećati rizik komplikacija osnovne bolesti. Pravilno razumijevanje patogeneze oralnih komplikacija kod ovih pacijenata važno je za onkologe i hematologe koji liječe dijete, a multidisciplinarni pristup je neophodan za poboljšanje kvaliteta života ovih pacijenata. Budući da je pojava oralnih komplikacija povezana sa više faktora, za liječenje ovih stanja potreban je multidisciplinarni tim koji uključuje onkologa, hematologa, stomatologa i stručnjaka za intenzivnu njegu”, dodaju.

Iz IJZCG napominju da je pravilna oralna njega kod djece sa leukemijom “veoma važna”.

“Razumijevanje prirode bolesti i njeno liječenje važan je dio ukupne njege bolesnika. Stomatološka zaštita prije liječenja ima za cilj spriječiti oralne komplikacije tokom hemioterapije, a bolnička stomatološka njega uključuje liječenje oralnih infekcija i ublažavanje akutnih oralnih simptomi koji mogu zakomplicirati terapiju karcinoma. Dentalna briga tokom remisije treba se usredsrediti na održavanje zdravlja zuba oboljelog djeteta. Iako je ovaj tekst uglavnom fokusiran na liječenje djece sa leukemijom, pristup je isti za djecu sa drugim vrstama karcinoma”, obrazložili su iz Instituta.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve