Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

GI 21. maj: Prozaični program Evropa sad donio niz poreskih tereta koji neće stimulisati investitore i preduzetnike

,,Populistički potencirajući pitanje zarada, nezavisno od njihove upitne održivosti i strukovne neravnomjernosti, s pogledom ''u plafon'' su ispratili značajno povećanje korporativnih i obligacionih poreza''

Ministri koji su kreirali prozaični i hazarderski program “Evropa sad” potrudili su se da prećute poreske terete koje su namijenili poslovnoj zajednici, poručuju članovi ekonomskog tima Građanske inicijative “21.maj”, Andrej Nedović, Vuk Pejović i Rade Bojović.

“Populistički potencirajući pitanje zarada, nezavisno od njihove upitne održivosti i strukovne neravnomjernosti, s pogledom “u plafon” su ispratili značajno povećanje korporativnih i obligacionih poreza. Naime, porez na dobit je povećan sa dvije dodatne stope od 12 odsto i 15 odsto, dok je porez na dividende i udjele u dobiti sa 9 odsto povećan na 15 odsto”, ističu oni.

Istovremeno, kako ističu, ukinuta je stimulacija prilikom jednokratne uplate poreza na dobit od 6 odsto.

“Takođe, porez na kapital, imovinu, zakup stanova i poslovnih prostora, kapitalni dobitak, autorske naknade i obligacione transfere podignut je sa 9 odsto na 15 odsto. Time je višegodišnja crnogorska fiskalna konkurentnost u Evropi anulirana dok su poreske stope dominantno usklađene sa Srbijom. Primjera radi, porez na dobit je izjednačen sa stopama u Srbiji i Albaniji, valjda da bi se Crna Gora “u svoju korist” lakše ekonomski utopila u tzv. Otvoreni Balkan”, naveli su članovi ekonomskog tima GI “21. maj”.

Prema njihovim riječima, nepromišljeno i rizično ukidanje zdravstvenih doprinosa na teret zarada uz istovremeno radikalno ukidanje poreske stope od 9 odsto na zarade do 700 eura, iziskivalo je, kako ocjenjuju, opterećenje biznisa u pogledu korporativnih i obligacionih poreza.

“Ti poreski tereti gdje dominiraju povećanja od 70 odsto ni na koji način ne mogu biti stimulativni za investitore već idu u susret pogoršanju međunarodne konkurentnosti Crne Gore. I tu neće pomoći sniženo oporezivanje rada jer su finansijski izdaci po osnovu zarada za poslodavce ostali isti ili su u slučaju najnižih zarada povećani, što će posebno osjetiti mala i mikro privredna društva. U svakom slučaju, slavodobitni ekonomski program, koji je nekritički i demagoški podržan od strane diletantske parlamentarne većine, osim što je produbio jaz između javnog i privatnog sektora i adminsitrativno nametnuo veće zarade uz krupne rizike po održivost javnih finansija, donio je niz poreskih tereta koji sigurno neće stimulisati investitore i preduzetnike niti će podstaći legalni biznis u Crnoj Gori”, zaključuju članovi ekonomskog tima GI “21. maj”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve